Strona główna: e-boszkowo

zaloguj | załóż konto
napisane przez MK
Data dodania: 31-12-2010 16:08
Data modyfikacji: 11-03-2011 21:44

 

     Zacząłem pisać komentarz do artykułu „Boszkowo nadal Zalewa" z Panoramy Leszczyńskiej ale trochę się rozpisałem. Dlatego pozwoliłem sobie przesłać go w formie artykułu na e-boszkowo. Myślę, że problem jest równie ważny, co kontrowersyjny (zwłaszcza dla tych którzy maja wodę na działkach). 

Jak pisze autor artykułu  z Panoramy Leszczyńskiej w artykule pt.: "Boszkowo nadal zalewa" Jezioro Dominickie jest istotnie jeziorem przepływowym (przynajmniej w teorii), z tym że woda powinna płynąć w odwrotną stronę niż ma to miejsce obecnie!!!

Martwi mnie zwalanie winy  za całą hydro zagadkę na wysoki poziom wody w jeziorze.

 Jest to tylko skutek, tak samo jak zalana droga, niewłaściwej, a właściwie prawie żadnej, melioracji na terenie pomiędzy Włoszakowicami a Buczem (mniej więcej i obrazowo:)).

Dowodzi tego fakt, iż na innych jeziorach stan wody nie jest tak drastycznie wysoki, a droga między Brennem-Ostrowem, a Osłoninem, która nawet przy średnio mokrej wiośnie zalana jest zupełnie wodą teraz jest prawie sucha.

Tak wysoki poziom wody jest dla jeziora Dominickiego BARDZO korzystny (jeszcze wiosną melioranci twierdzili, że poziomu nominalnego, czyli 61,30 m n. p. m.  nie uda się osiągnąć nawet w perspektywie 5 -10 lat. W tej chwili poziom wody wynosi blisko 61,60! [przeczytasz o tym w artykule pt.: " Sprawa Zastawki na Kanale Dominickie-Wielkie"]). Przez wiele lat borykaliśmy się z niskim poziomem wody w jeziorze, kajakarze narzekali na niedrożność szlaku Konwaliowego. W tej chwili w ciągu zaledwie dwóch miesięcy sprawa się znacząco poprawiła. E-boszkowo.pl poruszało także ten temat w artykule pt.: "Wodny galimatias"

Boje się, że na wiosnę pod hasłem osuszania Boszkowa, zostanie otwarta zastawka i zaprzepaścimy szanse odbudowania zasobów wodnych NASZEGO Jeziora.

Oczywiście nie twierdzę,  powinniśmy zachować aż tak wysoki poziom wody i całe lato chodzić w kaloszach i podnosić drogi. Pragnę tylko zwrócić uwagę miłośników Jeziora na takie zagrożenie. Poziom wody w jeziorze na rozsądnym poziomie 61,3 - 61,2 m n. p. m. nie powinien zagrażać ani drodze (chyba że przez podtopienie istotnie się zapadła), ani żadnym innym terenom, które zalewane być nie powinny.

Problem leży w wysokim poziomie jezior: Małego, Wielkiego i Boszkowskiego, a nie Dominickiego. Jeśli zdołamy  wyrównać  ich poziomy do nominalnych sytuacja powinna wrócić do normy.

 

MK

 

Polecamy artykuły w tej samej sprawie:

  • Artykuł na temat wysokiego stanu wody w Boszkowie z 27.11.2010 pt. Wodny galimatias.
  • Artykuł z Portalu Informacyjnego Leszna i Powiatu Leszczyńskiego pt. Pozew wycofany

 

Zapraszamy do dyskusji na temat tego artykułu także na naszym FORUM

 


  • Zespół e-boszkowo.pl informuje, że wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne i obyczajowe będą usuwane.
  • Twoje IP to: 207.241.231.163 Pamiętaj, nie jesteś anonimowy.
Dodaj komentarz
Imię:
Treść:

 
CAPTCHA Image
Przeładuj obrazek, jeśli jest nieczytelny
Kod:
Komentarze:
ola Dodano: 19-01-2011 IP: Zgadzam się,że trzeba wyrównać poziom pomiędzy jeziorami.Należy podnieć poziom wód w j.Dominickim. W latach 1950-60 woda jeziora Dominickiego podchodziła do rosnących drzew na terenie obecnej plaży. A więc jak to było w tych latach,że droga nie była zalewana.Bo były drożne rowy melioracyjne.A łąki wokół jezior i kanałów były łąkami, a nie placami budowlanymi i parkingami.


Dane ze stacji meteo.
Temp. powietrza: 0.2°C
Temp. wody: 3.3°C
Wiatr: 0.0[m/s]
Kierunek wiatru: WSW

Ostatni odczyt:
06.01.2022 18:30

Dane ze stacji meteo, GOSiR Włoszakowice, umiejscowionej na terenie Ośrodka Żeglarskiego przy ul. Turystycznej 7 w Boszkowie - Letnisku.

współpraca

slotex.pl - najlepszy hosting

Copyright © 2011 by e-boszkowo.pl