Strona główna: e-boszkowo

zaloguj | załóż konto
napisane przez Matek
Data dodania: 09-09-2009 19:18
Data modyfikacji: 13-09-2009 13:58

 

LIST OTWARTY WYPOCZYWAJACYCH W BOSZKOWIE.

W sprawie ochrony środowiska naturalnego  Boszkowa w powiecie leszczyńskim  oraz prawa do godnych warunków zamieszkania i  wypoczynku.

 

 

 

 

LIST KIEROWANY DO:
1. Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek  Al. Niepodległości 16/18  61-713 Poznań
2. Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Wożniak  Al. Niepodległości 16/18  61-713 Poznań
3. Wielkopolski Komendant Wojewódzki  Policji nadinsp. Wojciech Olbryś  ul. Kochanowskiego 2a  60-844 Poznań
4. Komendant Miejski Policji w Lesznie mł.insp. mgr Henryk  Kasiński ul. 17 stycznia 8 64-100 Leszno
5. Wójt Gminy Włoszakowice S. Waligóra ul. Kurpińskiego 29 64-140 Włoszakowice
6. Rada  Gminy Włoszakowice ul. Kurpińskiego 29 64-140 Włoszakowice
7. Centrum Konferencyjno ? Wypoczynkowe ul. Dworcowa 15, Boszkowo, 64-140 Włoszakowice


List piszemy w imieniu większości mieszkańców stałych i  wakacyjnych  miejscowości Boszkowo  położnej w gminie Włoszakowice. Jest to teren Przemęckiego Parku Krajobrazowego. Miejsce  gdzie występuje wiele rzadkich gatunków  owadów, ptaków i ssaków. W bezpośrednim sąsiedztwie Boszkowa jest położony miedzy innymi rezerwat czapli siwej. Przemęcki Park Krajobrazowy jest włączony rozporządzeniem ministra (Dz.U. z 2007 nr 179 poz. 1275) do obszaru Natura 2000 ?Pojezierze Sławskie.
Boszkowo położone nad jeziorem Dominickim jest znaną od kilkudziesięciu lat miejscowością letniskową,  gdzie oprócz stałych mieszkańców w lecie przebywają tysiące rodzin w swoich prywatnych lub wynajętych domach letniskowych.  Na tym terenie przebywa także wielu gości z zagranicy głównie z Unii Europejskiej.
W dniach od 14 do 16  sierpnia 2009 na plaży głównej na terenie Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego Sułkowski odbywał się  Festiwal Euforia poświęcony muzyce elektronicznej.
Impreza odbyła się na podstawie  wydanej przez Wójta Gminy Włoszakowice  S.Waligórę  zgody na imprezę masową w godzinach od 18.00 do 6.00 w dniach 14 i 15 sierpnia  i do godziny 18 w niedzielę 16 sierpnia 2009.
Przez cały ten okres w podanych godziach  w Boszkowie i przyległych okolicach w promieniu kilku kilometrów dominował ogłuszający  hałas. Hałas ten z pewnością w odległości kilometra od plaży znacznie przekraczał 100  dB, gdyż powodował ból w uszach . Hałas uniemożliwił przez dwie kolejne noce jakikolwiek wypoczynek; o śnie nie mogło być nawet mowy, a nie było to kilka godzin, tylko kilkanaście godzin dziennie przez 3 dni.
Część  przebywających w Boszkowie ludzi  w tym często osoby starsze i schorowane zostały zmuszone do wyjazdu.
Uciążliwość dla ludzi to jeden aspekt zjawiska, ale występujące uciązliwości dla świata zwierzęcego były jeszcze większe, a co gorsza częściowo nieodwracalne. W lasach zniknęły ptaki, wiewiórki itd. Co przeżyły psy trudno nawet mówić.
Jakie będą straty w świecie zwierząt  mogą oszacować tylko fachowcy.
W tym też okresie nie była czynna największa plaza nad jeziorem i to jedyna czysta i piaszczysta, a był to upalny weekend.
Pytanie jaka jest wiarygodność firmy Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego Sułkowski jako właściciela ośrodka wypoczynkowego  (operatora plaży), jeżeli na trzy upalne weekendowe dni zamyka plażę. Warto rozpocząć w Internecie kampanię na rzecz bojkotu firmy, która ignoruje potrzeby stałych klientów i która nie dba o środowisko- środowisko, z którego  czerpie korzyści. 
Oczywiście jako poszkodowani  mieszkańcy próbowaliśmy interweniować. Co jest rzeczą oczywistą pomocy szukaliśmu u Policji, a więc instytucji powołanej do pilnowania porządku  i interweniowania w przypadkach złamania prawa.  Jednak od policjantów w Boszkowie, a także od oficera dyżurnego Policji w Lesznie usłyszeliśmy to samo ? Wójt wydał zgodę na  organizację  imprezy.
Świadczy to albo o ignorancji funkcjonariuszy Policji, albo o jeszcze innych sprawach, których nawet nie chcemy podejrzewać.
Jest  przecież  oczywiste dla każdego, a więc tym bardziej dla funkcjonariusza Policji, że żadna decyzja urzędnika samorządowego ani rządowego nie może być sprzeczna  z ustawą.
Ustawa  o ochronie środowiska z 27 kwietnia 2001 z późniejszymi zmianami , która cały rozdział poświęca  ochronie środowiska przed hałasem nie przewiduje delegacji  na wydanie decyzji  sankcjonującej hałas na jakimkolwiek  obszarze, a tym bardziej na terenie rekreacyjno-wypoczynkowym, oraz na terenie  rezerwatów przyrody i to na dodatek w porze nocnej.
Pytanie do policji, co myśleć może obywatel, jeżeli dyżurny oficer w dwie kolejne noce 14/15 i 15/16 sierpnia wprowadza osoby proszące o interwencje w błąd mówiąc, że hałas jest legalny, bo zgodę wydał wójt gminy. Tymczasem zgodnie z ustawą o ochronie środowiska takiej zgody nie może nikt wydać. Uchwała Rady Gminy Włoszakowice dopuszczająca głośne zabawy do 24.00 jest po prostu nielegalna i jako taka zostanie zaskarżona. W związku z tym kolejne  pytanie dlaczego z godziny 24.00 robi się ostatnio pierwsza i druga w nocy, gdzie są  w tym czasie funkcjonariusze Policji.
W większości znanych nam miescowości wypoczynkowych  obowiązuje cisza nocna od godziny 22.00, a w przypadku jej naruszania Policja  ingeruje szybko i skutecznie, dlaczego w Boszkowie jest inaczej?
Wójt S. Waligóra musiał sobie zdawać sprawę na jaką imprezę  wydaje zgodę. Jednak ochrona środowiska   jest dla niego bez znaczenia, jak pokazuje  szeroko znana sprawa sprzątania otoczenia jeziora Dominickiego, gdzie Wójt przedstawia się jako obrońca porządku, a dopuszcza i akceptuje  degradację środowiska naturalnego.  Z  jego punktu widzenia istotne jest tylko jedno, aby właściciele domów i  osoby prowadzące działalność gospodarczą na terenie Boszkowa płacili  podatki. Pieniądze z tych podatków inwestuje we Włoszkowicach, bo tam mieszkaja wyborcy, a mieszkańcy sezonowi Boszkowa nie mają żadnych praw.
Postępująca degradacja środowiska w Boszkowie i okolicach jest faktem szeroko znanym mówią o tym liczne publikacje w prasie lokalnej- Panorama Leszczyńska i ABC.
Wierzymy, że urzędy i instytucje  powołane do ochrony środowiska naturalnego podejmą skuteczne działania  w celu wyeliminowania hałasu i innych czynników  wpływających na degradację środowiska naturalnego.

Za sygnatariuszy

Boszkowo 20.09.2009 Zdzisław Szymanowski


  • Zespół e-boszkowo.pl informuje, że wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne i obyczajowe będą usuwane.
  • Twoje IP to: 207.241.229.149 Pamiętaj, nie jesteś anonimowy.
Dodaj komentarz
Imię:
Treść:

 
CAPTCHA Image
Przeładuj obrazek, jeśli jest nieczytelny
Kod:
Komentarze:
rafał Dodano: 21-09-2009 IP: Popieram Sułkowski się ogrodził, ogrodźmy się i my przed nim. To dowód totalnej ignorancji władz gminy Włoszakowice, że pozwala na realizację tego rodzaju kaprysów... Dziwi to bo nie zarzyna się kury znoszącej złote jajka...
Irina Dodano: 21-09-2009 IP: Najpiękniejsza plaża w Polsce - szczególnie dla dzieciaków została ogrodzona i chyba jest nawet płatna. Mam pytanie czy to jest prywatna plaża? Pierwszy raz się spotykam z czymś takim...
Przemek Dodano: 28-09-2009 IP: Tak ta plaża jest prywatna i płatna, choć akurat to chyba nie jest problem, w zamia n za to mamy gwarancje jej sprzątania ( co rano jest cała grabiona) nikt nie rozpali nam grilla nad głową...itp. a 5zł za osobę to tylko 1 piwo mniej
Marta Dodano: 07-10-2009 IP: CKW Sułkowski jest własnością prywatną i ma prawo się grodzić, podobnie jak Kalumet, Sadyby czy inne ośrodki w Boszkowie. O ile się nie mylę ta piękna piaszczysta plaża wygląda tak tylko dzięki temu, że co roku właściciele zamawiają kolejne tony piachu i zatrudniają ludzi do utrzymania czystości. Co więcej, również we własnym zakresie zatrudniają ratowników i przygotowują teren kąpieliska. Skoro plaża należy do nich, nie widzę powodu, aby nie mieli jej ogrodzić... sama też mam ogrodzoną posesję:)) inną sprawą jest festival euforia, którego dotyczy list otwarty, a do którego nikt się nie odniósł! ale najwyraźniej sam festival komentującym nie przeszkadza, a jedynie ogrodzona plaża!
Rafał Dodano: 08-10-2009 IP: Ja rozumiem że musi być dla każdego coś miłego i 1 dzień euforii przeżyje choć nie gustuje w tych klimatach, to jednak jestem daleki od ostrego krytykowania takiej jednorazowej imprezy. Choć uważam że 3 dni to już przesada. Uważam też, ze zabezpieczenie ze strony policji mogło by być lepsze, bo przybyło sporo ludzi którzy nie przyjechali tylko słuchać muzyki.
Bozarth Dodano: 08-10-2009 IP: Tak, jeden dzieś można by jeszcze przeżyć, a 3 dni to jest mordęga i katusze dla całego Boszkowa! A jak się młodzież chce wyszumieć to niech jedzie do Leszna na dyskę albo do "Kosmosu" w Krzycku!
Kazimierz Dodano: 22-02-2010 IP: Po co te wszystkie teorie o potrzebach młodzieży, prawdę powiedział wójt Włoszakowic chodzi o interes wąskiej grupy lokalnych biznesmenów, którzy skłonni są zarobić pieniądze bez oglądania się na interesy (spokój) innych koszty środowiska itp.
Staszek Dodano: 27-02-2010 IP: Podpisuje się dwiema rękoma pod tym listem aby zakazać organizowanie tego typu festiwali. Miałem przyjemność wynajęcia gościom domków na moim ośrodku. Byli młodzi ale to co zostawili po sobie przeszło moje oczekiwania. Nie będę tego opisywał bo szkoda słów na to. Mimo iż jestem miłośnikiem każdego rodzaju muzyki, to Euforia to nie festiwal. Tylko zwykłe odtwarzanie muzyki na ful Tam nie ma jakiejś rywalizacji konkursowej. Wielki hałas i nic więcej. A jeśli władze wydają takie nie zgodne z prawem decyzje to może warto by poinformować o tym władze zwierzchnie lub inne organy ścigania nie tylko policję z Boszkowa, bo organ wykonawczy. Dołączając się do protestu obiecuję że nie zamieszka u mnie żaden gość na Euforie choćby ośrodek miał stać pusty. Z poważaniem.
uciekinier Dodano: 31-05-2011 IP: Uciekam do Boszkowa z Leszna aby nie słyszeć hałasu i głośnej muzyki od godzin rannych do prawie białego rana (głośniki rozpuszczone na maxa).Tymczasem to samo czeka mnie w miejscowości \"wypoczynkowej\" - bo przecież nie można tam odpoczywać.Leszczyńska Policja nie reaguje na zakłócanie spokoju. Jeżeli komuś to przeszkadza to może podać osobę zachowującą się w sposób skandaliczny do sądu(takie stanowisko reprezentują strażnicy prawa).I tego faktu nikt nie przeskoczy.Mam sąsiadów, którzy wystawiają radio w otwartym oknie i od rana do późnych godzin nocnych puszczają na maxa pseudo muzykę.Całe nasze osiedle musi tego wysłuchiwać. Czy już nie liczą się normalni ludzie? Wszystko robi się dla pseudo-młodzieży a efekty są wiadome. Coraz niebezpeczniej, bo wydaje się im , że świat do nich należy i są bezkarni.Obywatel nie może zwrócić uwagi bo się boi. A gdzie jest Policja?
dodo Dodano: 31-05-2011 IP: Modernizacja plaży zaczęła się od wycinki drzew.A przecież wszystko można wykorzystać i wkomponować w architekturę.Liczy się tylko biznes.
edi Dodano: 31-05-2011 IP: po pierwsze - co do plaży to tak jak pisze p.Przemek to prawda , plaża jest ogrodzona , ale czysta bez psich gówi...,codziennie grabiona , nie leżą w piachu pety, puszki śmieci , na plaży stoją toj-toje , których w całym Boszkowie brakuje,- po drugie każdy kto ma działkę w Boszkowie czy gdzie indziej to ją grodzi płotem , więc nie wiem czemu takie oburzenie skoro teren jest prywatny to i sobie go ogrodzili, takie ich prawo jak i każdego kto posiada jakąkolwiek działkę- posesję, po TRZECIE - bo o to w tym wszystkim chodzi, hałas i euforia - ludzie czy WY nigdy nie byliście młodziiii, Boszkowo żeby mogło życ to coś się musi dziac, muzyka jest dla wszyskich , kwestia tylko kto co lubi , TROCHĘ TOLERANCJI, pretensje możemy miec do zachowań młodzieży a nie do organizatorów którzy chcą jeszcze coś w naszym Boszkowie robi . Pisze Szanowny Pan w liście ,że reprezentóje większośc mieszkańców Boszkowa - to jakiś żart chyba , bo mnie od lat nikt o opinię nie pytał i po mimo tego ,że co niektórym się to nie podoba to ja pod tym artykułem - listem się nie podpiszę. Jestem zdania ,że więcej impez powinno by organizowanych w Boszkowie(FESTYNY, JARMARKI,WYSTĘPY ZESPOŁÓW - nawet DISCO POLO - by dla każdego coś było) by przyciągnąc ludzi do nas. Natomiast jeśli co niektórym to przeszkadza to zapraszam do Boszkowa od marca po przez kwiecień, maj oraz we wrześni - gwarantuję spokój , ciszę brak młodzieży i cudowną bliskośc z naturą. Ukłony dla Pana piszącego w/w list oraz życzenia pogody ducha - bo tylko pozytywne nastawienie do świata pozwoli nam Wszystkim doczekac jutra. Pozwólmy każdemu by mógł zaznac przyjemności życia, chociaż nie zawsze to się nam podoba
BY Dodano: 31-05-2011 IP: Imprez dobrych nigdy za dużo, tylko głośne imprezy mogłyby się odbywać w pomieszczeniach zamkniętych żeby nie przeszkadzały tym którzy przyjeżdzają na sobotnio - niedzielny wypoczynek do Boszkowa
mietowy Dodano: 31-05-2011 IP: Wolę dać 5zł i w spokoju wypocząc na SUŁKOWSKIM niż na PUDEŁKOWIE,pełno smieci puszki pływajace jak ktoś to napisał jedno piwo mniej.Pozdro z Polkowic.
onetka0 Dodano: 31-05-2011 IP: Miętowy, podpisuję się pod tym, plaża zagrodzona plażą czystą, ale inne plaże też muszą być czyste, sezon już się zaczął i nic się nie dzieje, kosze pełne i śmieci wokół, plaży na Pudełku, może odpowiednie służby będą brały przykład jak może wyglądać plaża chodząc na Sułkowskiego plaże, a hałas od czasu do czasu może być, młodzież to lubi, inaczej nie zachęcimy do odwiedzin młodzieży, pozostaną niezadowoleni emeryci, maluszki i sfrustrowani pseudowczasowicze...od czasu do czasu można stoperów do uszu i będzie o.k, po za tym jak miejscowi wytrzymują w Jarocinie to dlaczego my mamy nie wytrzymać koncertów w Boszkowie, one też rozsławiają w jakiś sposób nasze letnisko.
Adam Dodano: 31-05-2011 IP: hałas owszem może być - ale nie tak by po 24 w domu było głośniej niż w dzień w centrum miasta. Letnisko to letnisko rządzi się swoimi prawami ale powinna obowiązywać cisza nocna i od 24 do 6 powinno być po prostu ciszej. Nie mowie by zamykać ale by ściszać.
Marek Dodano: 31-05-2011 IP: edi: uje się nie kreskuje, a młodzieży prawo do nauki i wypoczynku, a nie zdziczenia. Co do odgradzania, to jest jeszcze prawo wodne. Ciekawe, której klasy czystości jest woda w jeziorze.
Aaron Blumenfeld Dodano: 01-06-2011 IP: Niech sobie ta "euforia" będzie, ale nie non stop przez 3 dni i pełną parą!!! Zgadzam się, że w Boszkowie powinno być więcej imprez cyklicznych. Wyobrażacie sobie jednak np. Coutry 72h non stop pełną parą, albo HeavyMetal lub DiscoPolo? Nawet Bacha nie szło by tak długo słuchać. Dlatego miłośnicy Euforii często są "dopaleni"...
karol Dodano: 01-06-2011 IP: Jesli nie ktorzy nie chca eufori,to moze postulowac likwidacje wszelkich dyskotek i muzyki grajacej na ful w wiekszosci knajp w Boszkowie,nie dajmy sie zwariowac!!!
Adam Dodano: 01-06-2011 IP: Panie Karolu ale to lekka nadinterpretacja nikt tak nie napisał, ani nawet nie wspomniał o likwidacji dyskotek czy eufori itp itp.. Zgadzam się z pana przedmówcą (Aaron Blumenfeld) bo to racja. Nie wpadajmy w skrajności. Likwidacja wszystkiego to jedna skrajność a euforia w obecnej formule to skrajność przeciwna. Nie można normalnie po ludzku wypracować kompromisu?
dodo Dodano: 01-06-2011 IP: Euforia napawa euforią przedsiębiorców działających na terenie Boszkowa,wszak wóda i piwsko leją się strumieniami.Nie dziwi mnie to,każdy chce zarobić.Imprezy są potrzebne ale cz tego typu? Mało kogo obchodzi sam koncert.Widać to po;denatach; zalegających gdzie się da już o wczesnej porze.Trzeba uważać żeby kogoś nie nadepnąć.Wszystko w koło zasr...i zaszcz...No cóż toalet brakuje a i tak nie wszyscy by z nich korzystali.Ja tam wytrzymam te 3 dni,ale zwierzęta tego nie rozumieją.A one były tu pierwsze.Nie niszczmy tego co jeszcze zostało.
xxxl Dodano: 01-06-2011 IP: Może nie na temat ale co myślicie na temat przekształcania lasów na działki budowlane?Tak kawałek po kawałku.Wydawanie pozwoleń na budowę,kiedy oczyszczalnia ścieków jest niewydolna?
mari Dodano: 01-06-2011 IP: Przykro patrzeć jak łąki nad jeziorem wysypywane są piachem,i różnymi odpadami budowlanmi.Jeszcze z 2-3 lata, a nie będzie gdzie spacerować ,bo będą same pseudo budynki bez pozwolenia na budowę.Nie wspomnę już o szambach,które cuchną,a właściciele są zbulwersowani dladzego dostają kary?-przecież wiedzą,że to samowola,ale budują dalej i śmieją się \"władzy\" w twarz.Kiedy się ten ping-pong skończy.
onetka0 Dodano: 02-06-2011 IP: Skończy się jak nowe, młode pokolenie zastąpi tych, którzy na to przymykają oczy, młodzi i prężni muszą zastąpić tych, którzy jeszcze mają jakiś czas do emerytury i mają nawyki z poprzedniej epoki na tzw: jakoś tak będzie, ale niestety, coraz więcej młodych wybiera i wakacje i prace i życie po za naszym krajem...
dodo Dodano: 06-06-2011 IP: Czy w tym roku też czeka nas Euforyjka?Muszę wiedzieć czy się ewakuować.Boję się jednak zostawić swoją;gospodarkę bez opieki.
maruda Dodano: 06-06-2011 IP: Kupujesz las za 5 tys.Przekształcasz i dzielisz na działki.Sprzedajesz to za 500 000 tys.Tak wygląda polski biznes.Oczywiście nie dla wszystkich.No a potem się tnie i buduje.
Robo Dodano: 02-11-2014 IP: 195.205.218.5 komentarze stare, a co powiecie na to że nawet napoju nie wniesiecie na plażę glówną??? ciekawe ile właściciele sukowskiego 'smarują' wójtowi co sezon...... pieniądz robi pieniądz. i fakt, EUFORIA to nie żaden festiwal, gra tam kilku mało znanych dj'ów, o ile wogóle są znani. Po imprezie widać zmęczone ryje naćpanych ludzi, i tony śmieci. Mieszkam w przemęcie i siedząc na podwórku słyszę to bębnienie basów. jestem fanem muzyki elektro, ta grana na euforii niczym się nie różni od tej granej w heaven....


Dane ze stacji meteo.
Temp. powietrza: -0.1°C
Temp. wody: °C
Wiatr: 0.0[m/s]
Kierunek wiatru: ---

Ostatni odczyt:
18.02.2019 03:35

Dane ze stacji meteo, GOSiR Włoszakowice, umiejscowionej na terenie Ośrodka Żeglarskiego przy ul. Turystycznej 7 w Boszkowie - Letnisku.

współpraca

slotex.pl - najlepszy hosting

Copyright © 2011 by e-boszkowo.pl