Strona główna: e-boszkowo

zaloguj | załóż konto
napisane przez Matek
Data dodania: 14-02-2016 17:57
Data modyfikacji: 14-02-2016 20:44

Nie dokarmiaj dzikiego ptactwa!

 

Kilka dni temu napisał do nas Pan Jacek. W liście apelował by poruszyć temat dokarmiania dzikiego ptactwa, które spotkać możemy na naszych terenach. Dotyczy to wszystkich zbiorników wodnych w naszym kraju także Jeziora Dominickiego gdzie duży ruch turystyczny powoduje nasilenie problemu dokarmiania ptactwa.  Wielu z nasz błędnie zakłada, że dokarmiając ptactwo, pomagamy im, szczególnie zimą. Niestety jest to spory błąd, i szczególnie groźny w kontekście pieczywa. Prosimy zatem o poświęcenie kilku minut na tą lekturę, przyz której tworzeniu posiłkowaliśmy się fachowcami z branży ornitologicznej.

Omówimy zatem to zagadnienie na przykładnie łabędzia.


Gdzie łabędzie zimują


Łabędzie są ptakami wędrownymi, które zimują na niezamarzniętych akwenach bogatych w pokarm, jakim jest głównie wodna roślinność. Tradycyjne zimowiska łabędzi niemych (najliczniej reprezentowanego w Polsce gatunku) znajdują się w Europie Zachodniej (w Niemczech, Danii, Holandii) oraz w państwach na południe od Polski (na Węgrzech, w Chorwacji, Słowenii, we Włoszech i w północnej Grecji). Zjawisko pozostawania ptaków na krajowym wybrzeżu Bałtyku oraz wolnych od lodu ciekach i zbiornikach wodnych występuje w naszym kraju stosunkowo niedawno (od kilkudziesięciu lat).


Jak łabędzie radzą sobie zimą


Od tysięcy lat łabędzie przystosowane są do znoszenia trudnych warunków zimowych - zdrowy dorosły osobnik może przetrwać bez pożywienia nawet 4 tygodnie. Siedzi nieruchomo, aby oszczędzać energię zgromadzoną w postaci grubej warstwy tłuszczu. Jedną z przyczyn osłabienia, które może prowadzić do śmierci ptaka, jest niewłaściwy pokarm, np. pieczywo powodujące schorzenia przewodu pokarmowego. Chleb, posiadający niewiele wartości odżywczych, nie jest też w stanie pokryć strat energetycznych ponoszonych przez ptaki karmione przez ludzi.

Czy i kiedy dokarmiać


Łabędzie można dokarmiać tylko podczas bardzo surowej i ostrej zimy. Prawidłową karmą są zboża oraz warzywa - surowe  lub gotowane bez soli, drobno pokrojone. Rozdrobniony chleb może być tylko karmą uzupełniającą. Nie wolno dopuścić, by był spleśniały. Rozdrobnienie jest konieczne, ponieważ ptaki nie są w stanie podzielić dużych kawałków, które po pewnym czasie opadają na dno zbiornika i sprzyjają rozwojowi chorobotwórczych drobnoustrojów. Mogą być również obiektem walki między łabędziami, podczas której ptaki ponoszą wysokie straty energetyczne, których nie są w stanie uzupełnić pieczywem.


Karmienie wyłącznie chlebem przez kilka zimowych miesięcy powoduje u łabędzi choroby układu pokarmowego, osłabienie, a w konsekwencji mniejszą odporność na choroby i zamarznięcie.


Należy unikać przyzwyczajania łabędzi do pożywienia dostarczanego przez ludzi i nie ulegać „żebrzącym" osobnikom, które często podchodzą do ludzi wiedzione wyłącznie przyzwyczajenie do otrzymywania darmowego posiłku, a nie brakiem naturalnego pokarmu (fot. Antoni Marczewski)


Jak pomóc badać łabędzie


Łabędzie zimujące w Polsce często mają na nogach metalowe obrączki, które w żaden sposób nie utrudniają im normalnego funkcjonowania. Są one zakładane przez licencjonowanych współpracowników Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii PAN, dzięki czemu możliwe jest m.in. dokładne poznanie tras wędrówek ptaków. Niekiedy można też spotkać osobniki z obrączkami założonymi w innych krajach, np. w Estonii, na Łotwie czy we Włoszech. Każda obrączka posiada unikalny kod złożony z liter i cyfr, stanowiący „numer identyfikacyjny" konkretnego łabędzia. Po odczytaniu takiego kodu należy przesłać informację do Stacji Ornitologicznej MiIZ PAN korzystając ze specjalnego formularza on-line zamieszczonego na stronie http://www.miiz.waw.pl/obraczkowanie/pl/


Ornitolodzy, Straż Miejska, Straż Pożarna, TP Bocian, OTOP i inne organizacje często są alarmowane o przypadkach przymarznięcia łabędzi do lodu. Zdarza, że podczas trudnej i niebezpiecznej akcji, po dotarciu do ptaków, okazuje się, że łabędzie po prostu siedziały nieruchomo na lodzie oszczędzając energię. Zamiast pomóc, szkodzimy - płosząc je. Zdrowe ptaki, siedzące na tafli lodu lub śniegu zazwyczaj nie przymarzają. Zdarza się to podczas gwałtownego spadku temperatury, gdy pływają w zamarzającej wodzie lub tuż przy brzegu, w płytkiej wodzie. Większość przypadków śmiertelnych wśród łabędzi jest spowodowana chorobami wywołanymi nieodpowiednim pokarmem i brakiem pielęgnacji upierzenia.

Otrzymujemy też zapytania co zrobić z martwymi łabędziami, które nie wytrzymały warunków zimowych. Jeśli martwe ptaki leżą daleko na lodzie, to możemy je tam pozostawić, a zajmą się nimi dzikie „służby sanitarne": bieliki, myszołowy, kruki, wrony, lisy i inne.

(fot. e-boszkowo.pl)

Opracowanie:

  • Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków
  • Stacja Ornitologiczna Muzeum i Instytutu Zoologii PAN
  • www.otop.org.pl
  • www.bocian.org.pl
  • Serdeczne podziękowania dla Agaty Borowiec za pomoc w tworzeniu artykułu.

Dodatkowe informacje znajdziesz również TUTAJ

 


  • Zespół e-boszkowo.pl informuje, że wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne i obyczajowe będą usuwane.
  • Twoje IP to: 207.241.233.138 Pamiętaj, nie jesteś anonimowy.
Dodaj komentarz
Imię:
Treść:

 
CAPTCHA Image
Przeładuj obrazek, jeśli jest nieczytelny
Kod:
Komentarze:
Aktualnie brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dane ze stacji meteo.
Temp. powietrza: 7.5°C
Temp. wody: 3.9°C
Wiatr: 0.0[m/s]
Kierunek wiatru: ---

Ostatni odczyt:
04.01.2022 13:40

Dane ze stacji meteo, GOSiR Włoszakowice, umiejscowionej na terenie Ośrodka Żeglarskiego przy ul. Turystycznej 7 w Boszkowie - Letnisku.

współpraca

slotex.pl - najlepszy hosting

Copyright © 2011 by e-boszkowo.pl