Strona główna: e-boszkowo

zaloguj | załóż konto
napisane przez Spider
Data dodania: 07-07-2014 00:33
Data modyfikacji: 07-07-2014 00:51

    Jest podobno takie stwierdzenie, że kiedy umrze ostatnia pszczoła, następnie przyjdzie kolej na kres całej ludzkości. Dlatego też tym razem e-boszkowo.pl poszło tym śladem i sprawdziliśmy, jak to jest z pszczołami w regionie i czy mamy się faktycznie bać o swoją przyszłość?

Z uwagi na fakt, że jeszcze niedawo mogliśmy podziwiać stoisko pszczelarzy z Koła Włoszakowice na Festiwalu Smaków Krainy Lasów i Jezior w boszkowskim "Kalumecie", odwiedziliśmy p. Stefana Błaszyka z Włoszakowic, szefa Koła Pszczelarzy Włoszakowice przy Rejonowym Związku Pszczelarzy w Lesznie (p. Stefan jest szefem koła już od 1997 roku).

    Okazało się, że w sumie, Koło we Włoszakowicach, liczy 36 osób, pszczelarzy (obu płci, bo w gronie są również pszczelarki!) z terenu gmin: Włoszakowice i Wijewo. Niestety, nie ma wielu pszczelarzy w regionie, w dodatku średnia wieku niebezpiecznie rośnie. Młodzi nie garną się do pszczelarstwa, bo to ciężka praca, nie tylko przyjemność w pozyskiwaniu miodu i możliwość codziennego podziwiania pracy pszczelich rodzin.

Jak twierdzi p. Stefan, dzisiaj pszczelarz to hobbysta, miłośnik pszczół, raczej osoba nie licząca na zysk i znaczące profity z posiadania pasieki. Średnio zarejestrowany pszczelarz ma kilka pni (uli -przyp. autora), przeciętnie do 10. Jak zauważa Szef Koła, w dobie dzisiejszej formy rolnictwa, przy swoistych monokulturach upraw, trudno o rozwój pszczelarstwa, jeżeli pszczoły nie mają po prostu gdzie zbierać pyłku. Na dodatek jeszcze wiele drzew obecnie się ścina, często bezmyślnie, a np. sadzone nowe drzewa, to nie lipy i miododajne drzewa. Może więc to nie małe zainteresowanie pszczelarstwem lecz problem z utrzymaniem pasiek, wyżywieniem pszczelich rodzin? Do tego jeszcze problemy z chemizacją rolnictwa (opryski) oraz chorobami trapiącymi ule, co powoduje, że trud pszczelarza jest jeszcze większy i bardzie kosztowny.

Spotkanie z p. S. Błaszykiem nie odbyło się jednak w smutnej tonacji, może jednak piękna idea pszczelarstwa przetrwa, a liczne prezentacje Koła Pszczelarzy z Włoszakowic sprawią, że pszczelarstwo będzie się cieszyć coraz większym zainteresowaniem. W końcu od losu pszczół zależy los człowieka....

 

 

 


  • Zespół e-boszkowo.pl informuje, że wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne i obyczajowe będą usuwane.
  • Twoje IP to: 207.241.229.149 Pamiętaj, nie jesteś anonimowy.
Dodaj komentarz
Imię:
Treść:

 
CAPTCHA Image
Przeładuj obrazek, jeśli jest nieczytelny
Kod:
Komentarze:
Aktualnie brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dane ze stacji meteo.
Temp. powietrza: 9.1°C
Temp. wody: °C
Wiatr: 0.0[m/s]
Kierunek wiatru: ---

Ostatni odczyt:
18.02.2019 11:15

Dane ze stacji meteo, GOSiR Włoszakowice, umiejscowionej na terenie Ośrodka Żeglarskiego przy ul. Turystycznej 7 w Boszkowie - Letnisku.

współpraca

slotex.pl - najlepszy hosting

Copyright © 2011 by e-boszkowo.pl