Strona główna: e-boszkowo

zaloguj | załóż konto
napisane przez Matek
Data dodania: 22-06-2020 14:59
( Radio ELKA, 4 czerwca 2020r. Jarek Adamek )

Baza nie powstała, pomysł drona zarzucono
Pieniądze dla WOPR wróciły do miasta

 

W ubiegłym roku Rada Miejska Leszna przeznaczyła 50 tysięcy złotych na stworzenie w Boszkowie bazy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Kolejne 10 tysięcy przeznaczono na drona dla WOPR. Okazało się jednak, że pieniądze wróciły do budżetu miasta. - Baza nie powstała z powodów formalnych, pomysł drona zarzucono – wyjaśnia Jerzy Śliwa, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa UML. W tym roku miasto już bazy nie dofinansowuje.

Pod koniec czerwca ubiegłego roku Rada Miejska Leszna podjęła uchwałę o przekazaniu z budżetu 50 tysięcy złotych dla gminy Włoszakowice. Pieniądze miały być przeznaczone na budowę bazy ratowniczo-edukacyjno-medycznej w Boszkowie nad Jeziorem Dominickim. Wniosek o pomoc finansową złożyło Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Koszt kontenerowej bazy szacowano na ok. 100 tysięcy złotych - połowę miało dać miasto Leszno, druga

 

 połowa pochodzić miała z budżetu Województwa Wielkopolskiego. Kilka tygodni później radni zgodzili się na jeszcze jeden wydatek dla WOPR: 10 tysięcy złotych na zakup drona mającego pomóc w zabezpieczeniu jezior.

 

Podczas posiedzeń komisji poświęconych omówieniu wykonania ubiegłorocznego budżetu miasta okazało się jednak, że pieniądze nie zostały wykorzystane. Jerzy Śliwa, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Leszna wyjaśniał, że WOPR nie był w stanie ich wykorzystać. -Pieniądze na stworzenie bazy zostały przekazane do gminy Włoszakowice, jednak okazało się, że pojawiły się problemy z lokalizacją, nie były uregulowane kwestie własnościowe oraz kształt linii brzegowej - mówił naczelnik - ostatecznie gmina Włoszakowice pieniądze nam zwróciła. Jeśli zaś chodzi o zakup drona WOPR sam wycofał się z tej inwestycji - okazało się, że pilotowanie urządzenia wymaga kosztownego szkolenia.

 

 

Prezes Rejonowego WOPR w Lesznie Zbigniew Bernard powiedział Radiu Elka, że bazy nie udało się w ubiegłym roku zrealizować z tego powodu, że wprawdzie pieniądze dało Leszno, ale nie dał ich samorząd województwa. W tym roku sytuacja jest odwrotna. - Mamy środki z Urzędu Marszałkowskiego, nie mamy drugiej połowy, czyli 50 tysięcy od samorządu lokalnego - mówi prezes. Bernard zapewnił, że wystąpił z prośbą do Leszna, jednak otrzymał odpowiedź odmowną. - Jak nam wyjaśniono powodem są problemy finansowe miasta - mówi - liczymy na pomoc powiatu i gminy Włoszakowice. Prezes WOPR wciąż ma nadzieję, że baza w Boszkowie powstanie, jednak z pewnością nie przed tegorocznym sezonem letniskowym. Póki co zapewnia, że WOPR w dalszym ciągu będzie patrolował Jezioro Dominickie.

 

Artykuł zaczerpnięty z serwisu Radia Elka

 

 


Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu – na naszym FORUM

 


  • Zespół e-boszkowo.pl informuje, że wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne i obyczajowe będą usuwane.
  • Twoje IP to: 207.241.231.147 Pamiętaj, nie jesteś anonimowy.
Dodaj komentarz
Imię:
Treść:

 
CAPTCHA Image
Przeładuj obrazek, jeśli jest nieczytelny
Kod:
Komentarze:
Aktualnie brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dane ze stacji meteo.
Temp. powietrza: 5.9°C
Temp. wody: 2.8°C
Wiatr: 0.0[m/s]
Kierunek wiatru: W

Ostatni odczyt:
14.01.2022 18:30

Dane ze stacji meteo, GOSiR Włoszakowice, umiejscowionej na terenie Ośrodka Żeglarskiego przy ul. Turystycznej 7 w Boszkowie - Letnisku.

współpraca

slotex.pl - najlepszy hosting

Copyright © 2011 by e-boszkowo.pl