Strona główna: e-boszkowo

zaloguj | załóż konto
napisane przez Matek
Data dodania: 25-05-2010 21:46
Data modyfikacji: 16-07-2010 16:41

   Akcja „Czyścimy Jezioro Dominickie 2010", która odbyła się 22 maja, przy pięknej, słonecznej pogodzie, przeszła już do historii. Ku naszej uciesze przebiegała ona bardzo sprawnie i wydajnie.

     Zebraliśmy zarówno na lądzie, jak i pod wodą 1420 kg przeróżnych śmieci, które zajęły objętość 9 m3. Poza oponami, opakowaniami po napojach, czy nawet sprzętem AGD i RTV, z wody wyłowiono spodnie, a w nich komplet dokumentów i kluczyki do auta. Oddźwięk na nasz apel, przekazywany za pośrednictwem Mediów Czytelnikom i Słuchaczom, spowodował, że zeszłoroczna akcja powiększyła się 4-ro krotnie. Udział wzięło w niej bowiem około 200 osób, w tym 40 nurków weszło pod wodę. Cieszy fakt obecności dużej ilości rodzin z małymi i większymi dziećmi. Przedział wieku była bardzo duży, były dzieci niemające nawet roku jak i osoby starsze które przekroczyły już 70 rok życia. Dla najmłodszych zorganizowano konkurs rysunkowy, którego tematem było hasło „nie śmieć". Osoby starsze mogły wziąć udział w konkursie na temat wiedzy o Boszkowie, zarówno tej najnowszej jak i historycznej, były też konkursy z wiedzy nurkowej. A wieczorem konkurs przeciągania liny i inne zabawy zręcznościowe. Zorganizowano także konkursy na najśmieszniejszy znaleziony przedmiot a także najstarszego i najmłodszego uczestnika akcji.  Każdy coś wygrał i nikt kto został do wieczornej zabawy nie wrócił do domu z pustymi rękoma.

* Miasta, z których zarejestrowało się po jednej osobie: Jelenia Góra, Bucz, Krobia, Zbąszynek, Zielona Góra, Bruszczewo, Osieczna, Bielawa, Legnica, Jawor, Mysłów, Śmigiel, Zębice, Duszniki Zdrój, Kalisz, Boszkowo, Dłużyna, Dąbrówka, Mórkowo, Jajczaki, Milicz

 

 

TERENY AKCJI  LĄDOWEJ:

W dla celów akcji lądowej wyznaczyliśmy cztery sektorów Boszkowie, które podczas wcześniejszego rozeznania zostały uznane za najbardziej brudne, a tym samym wymagające interwencji. Były to następujące sektory.

  1. Lasek przy ulicy Starkowskiej w kierunku torów kolejowych w kierunku na Starkowo i stacji PKP
  2. Kanał łączący jezioro Dominickie z jeziorem Wielkim na odcinku od plaży do mostu kolejowego. Sprzątano zarówno w jego korycie jak i okolice brzegów.
  3. Ulica dworcowa od skrzyżowania z Dominicką w kierunku PKP do momentu pierwszych punktów handlowych. Sprzątano podmokłe łąki i rowy po obu stronach ulicy i traktu pieszego.
  4. Ta grupa przeszła przez całe Boszkowo usuwając ze słupów i drzew wiszące niekiedy latami stare plakaty i ogłoszenia. Członkowie tej grupy zostali przerzuceni drogą wodą w kierunku ostatniej plaży na promenadzie i przeszli od tablicy Boszkowo/Dominice idąc kolejno ulicami, Dominicka, Dworcowa i Turystyczna

 

 

  Podczas Akcji towarzyszyy nam Telewizja TVP3, Radio Elka oraz Panorama Leszczyńska. W TVP3 mozna było obejrzeć relację z imprezy, a także wywiady z organiatorami i uczestniakmi akcji.  Radio Elka przeprowadziło z nami krótki wywiad podczas rejstracji (stąd pojawiła się wtedy informacja o 90 osobach uczestniczacych w akcji, liczbata jak wiemy powtem zwiększyła się do 200 osób), przez cały czas był z nami kamerzysta z ELKA.TV a także dziennikarz z Panoramy Leszczyńskiej.

O samej akcji przed jej rozpoczeciem mozna było usłyszeć jeszcze w takich meidach jak: Telewizji Leszno, Radio Merkury, Radio Elka, Radio Afera, Radio ESKA, Panorama Leszczyńska, ABC, Ogólnopolskie Magazyny Nurkowe Wielki Błękit i Nuras.info.

 

     Od godziny 15.00 rozpoczęliśmy biesiadę przy ognisku, konkursy i wspólne rozmowy, zakończone bardzo udanym występem zespołu szantowego „Może i my".

     Sponsorzy i wspierający akcję stanęli na wysokości zadania. Nagrody w konkursach były przednie, a większość z nich była obecna osobiście. Z ramienia Patrona akcji, Starosty Leszczyńskiego, było kilku urzędników, a Starosta przybył osobiście pod koniec akcji.

     Wójt Gminy Włoszakowice przekazał nam gadżety oraz wielką torbę czekoladowych cukierków dla najmłodszych, które ku uciesze wszystkich rozdawaliśmy podczas akcji.  Piękne albumy ufundowały Wielkopolskie Parki Krajobrazowe i Nadleśnictwo Włoszakowice.

     Wszystkie śmieci zostały zebrane w jedno miejsce, aby uwieńczyć ich ilość w obiektywach, a Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami Dominika Zająca profesjonalnie je odebrało do utylizacji. A sam własciciel firmy czynnie uczestniczył w akcji nurkując w poszukiwaniu smieci i toważyszył nam przez cały dzień.

     Kiełbaski i kaszanka oraz wszelkie dodatki, tak miłe naszym żołądkom, dostarczone przez Firmę John, były świeżutkie i pachnące. Sprężarka Centrum Nurkowego Octopus pracowała wiele godzin, by napełnić puste butle nurków.

     Podsumowując uważamy, że Akcja „Czyścimy Jezioro Dominickie 2010" udała się, i wieżymy, że cel jakim jest edukacja i wytworzenie nawyku wyrzucania śmieci do kosza, został osiągnięty. Przecież można się świetnie bawić na łonie natury, nie koniecznie ją zaśmiecając.

     Mamy nadzieje, że za pośrednictwem Mediów takie akcje przyczynią się do uświadamiania społeczeństwa, jak należy się zachowywać w środowisku naturalnym, że ekologia wygra w ostatecznym rozrachunku z bezmyślnością, a każdy z nas będzie mógł spokojnie wypoczywać w takich miejscach jak Boszkowo, Starkowo, czy Dominice, bez widoku puszek, petów i papierków.

 

Poniżej znajdziecie Państwo relacje medialne, które powstały podczas akcji i po jej zakończeniu.


Radio Eska - zapowiedź przed akcją autorstwa Joanny Haliasz

Podsumowanie akcji wyemitowane w radiu ESKA autorstwa Joanny Haliasz
Materiał w wersji skróconej wyemitowano w radiu Merkury, a w Programie I Polskiego Radia w całości. Relację dla Programu I Polskiego Radia przygotował redaktor Jacek Marciniak z Radio Merkury Poznań

Materiał wyemitowany w radiowym programie Kalejdoskop - Radio Merkury. Autorstwa Pana Jacka Marciniaka

 

Zapraszmay także do galeri zdjęc i filmów wykonanych przez dziennikarzy obecnych na akcji.

fotogaleria Panoramy Leszczyńskiej  - foto: Andrzej Cieslik

fotogaleria radia ELKA -  foto: Piotr Pazoła, Anna Kujawska

 

zapis wideo z akcji autorstwa pana Piotra Pazoła

 

 

Zapraszamy do obejrzenia filmu autorstwa uczestniczącego w akcji płetwonurka llopezora. przy okazji serdecznie dziękujemy za udostępnienie filmu.

 

Poniżej prezentujemy materiał TVP3:

 

 

 

Poniżej prezentujemy kolejny film z organizowanej 22 Maja 2010 roku akcji "Czyścimy Jezioro Dominickie 2010" zrealizowany z materiału organizatorów. Zapis wideo wykonany jest w standardzie HD

 

 

Poniżej znajdziecie państwo galerie naszych zdjęc a w krótce i filmów zaresjtrowanych podczas trwania akcji.

 

Korzystając z okazji już teraz zapraszamy wszystkich Państwa za rok w ostatnią sobotę maja.

 

Organizatorzy

Mateusz Lubieniec - www.e-boszkowo.pl

Wojciech Zgoła - www.dive-adventure.eu

 

 

 

Byli z nami:

  

 

Polecamy artykuły dotyczące tej samej sprawy:

  • Teleskop TVP3, w którym wyemitowano REPORTAŻ z akcji.

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu – na naszym FORUM


  • Zespół e-boszkowo.pl informuje, że wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne i obyczajowe będą usuwane.
  • Twoje IP to: 35.170.78.142 Pamiętaj, nie jesteś anonimowy.
Dodaj komentarz
Imię:
Treść:

 
CAPTCHA Image
Przeładuj obrazek, jeśli jest nieczytelny
Kod:
Komentarze:
Staszek Dodano: 27-05-2010 IP: Super extra. Akcja na medal. I ja tam byłem. Śmieci do worków włożyłem a później się piwka napiłem. Pozdrawiam wszystkich zbieraczy i ORGANIZATORÓW.
Krab Dodano: 27-05-2010 IP: Ja też ale pod wodą śmieci zbierałem, słabo było widać, ale pomarańczowy worek pełny ;)
Matek Dodano: 27-05-2010 IP: Jak Krab pod woda zbierał i nic nie widząc nazbierał pełny worek to znaczy że musiało tych śmieci tam być dużo...
Staszek Dodano: 31-05-2010 IP: Nagrody były super. Szkoda tylko, że ktoś bardzo mocno się zaangażował w sprzątanie i sprzątnął nam spod nosa nagrody, które razem z kolegą Wojtkiem wygraliśmy. Po wspaniałej zabawie, poczułem niesmak, że znalazł się ktoś nie uczciwy i zrobił taką rzecz.
Dawid Dodano: 02-06-2010 IP: A wyłowił ktos moze moj nowy statecznik 42 cm do deski ??? ;)
Ahmed Dodano: 12-08-2012 IP: 151.188.217.136 Congratulations on your award & thank you so much for passing it on! We are blown away by so many thngis we learned about you! We are SUPER DUPER impressed that you have 20 dogs at your home!! How in the world do you do it? Really! Some days we feel overwhelmed with our few & can't imagine how YOU do it.Obviously we can learn a lot from you. And then, your sister works with dogs & at risk children? Amazing! We love that Silverwalk is named after your horses :) We will definitely be checking out the other blogs.


Dane ze stacji meteo.
Temp. powietrza: 16.7°C
Temp. wody: °C
Wiatr: 0.0[m/s]
Kierunek wiatru: ---

Ostatni odczyt:
29.09.2020 17:00

Dane ze stacji meteo, GOSiR Włoszakowice, umiejscowionej na terenie Ośrodka Żeglarskiego przy ul. Turystycznej 7 w Boszkowie - Letnisku.

współpraca

slotex.pl - najlepszy hosting

Copyright © 2011 by e-boszkowo.pl