Strona główna: e-boszkowo

zaloguj | załóż konto
napisane przez Matek
Data dodania: 13-01-2020 12:41
Data modyfikacji: 13-01-2020 12:58

 

Z głębokim żalem informujemy o śmierci

Ś.P. Tadeusza Krystiansa.

Tadeusz Krystians był osobą zasłużoną dla mieszańców oraz turystów, sołtys Dominic, harcerz, społecznik oraz pedagog. Odszedł do wieczności 4 stycznia 2020r.

8 Stycznia w  ostatnią drogę odprowadziły go niezliczone rzesze ludzi, którzy pragnęli towarzyszyć rodzinie w tych szczególnych chwilach szczelnie wypełniając włoszakowicki kościół, w którym odbyła się pożegnalna msza święta.

Na cmentarzu parafialnym mowę pożegnalną wygłosiła dyrektor Szkoły Podstawowej w Mochach- pani Małgorzata Zielińska. To niezwykle piękne i osobiste pożegnanie Tadeusza Krystiansa, pełne emocji i faktów, które przedstawia po krótce historię życia niezwykłego człowieka.

 

POŻEGNANIE  PANA TADEUSZA KRYSTIANSA - 08.01.2020r.

„Śmierć nie jest kresem naszego istnienia - żyjemy w naszych dzieciach i następnych pokoleniach. Albowiem oni, to dalej my, a nasze ciała to tylko zwiędłe liście na  drzewach".

 Tymi słowami Drogi Tadeuszu

Żegnam Cię w imieniu Dyrekcji, koleżanek i kolegów nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, emerytów,  uczniów oraz ich rodziców, a także w imieniu absolwentów i przyjaciół Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Mochach.

Żegnam Cię, jako członka szkolnej rodziny, wychowawcę wielu pokoleń młodzieży, dobrego pedagoga i przyjaciela. Dziś to nasza ostatnia rada pedagogiczna z Twoimi udziałem. A tych rad było w Twoim życiu wiele.

Tadeusz Krystians urodził się w Obrze 28 maja 1937r. Szybko stracił rodziców; ojca cenionego krawca  w 1938r., matkę tuż po wojnie w 1945. Wychowaniem Tadeusza i jego siostry Jadwigi zajęli się dziadkowie. Od babci nauczył się robót na drutach. Szkołę podstawową ukończył w 1951r. Początkowo chciał zostać blacharzem, ale za namową miejscowej nauczycielki złożył podanie do Państwowego Liceum Pedagogicznego w Sulechowie. Bardzo dobrze radził sobie z matematyką, chemią i fizyką. Po zdaniu matury w 1956r. rozpoczęła się jego przygoda ze szkołą. Początkowo była to praca w  szkole w Rakoniewicach,  Błońsku, gdzie u boku jednej z nauczycielek wgłębiał się w tajniki harcerstwa. Żeby lepiej poznać  mądrości potrzebne harcerzowi i instruktorowi zakupił sobie 400-stronnicowy Harcerski Kalendarz Informator. Potem była praca w Górsku od 1957- 1973r i w międzyczasie służba wojskowa do 1957r.                        

W latach następnych od 1973r. do 1992r pracował w mocheńskiej szkole. Dodatkowymi miejscami zatrudnienia były szkoły w Kaszczorze, Osłoninie i Włoszakowicach. Zdawał sobie sprawę, że nauczyciel musi się stale dokształcać. Dlatego w 1974r. zdobył dyplom ukończenia studiów wyższych zawodowych w zakresie matematyki a w 1979r. kończy Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Zielonej Górze i  został mgr matematyki. W 1960r. m.in. z jego inicjatywy powstał w Olejnicy klub zagorzałych szachistów „Leśniczanka", w którym pan Tadeusz zaczął odnosić niemałe sukcesy. Klub przetrwał z nim 50 lat. 

Prowadził również w mocheńskiej szkole koło fotograficzne.

Twoją wielką miłością, oprócz żony i dzieci, było harcerstwo. Od 1962r był instruktorem Związku Harcerstwa Polskiego. Przez 11 lat prowadził 36 Drużynę Harcerstwa im. Tadeusza Kościuszki w Górsku. Z chwilą utworzenia Chorągwi Leszczyńskiej ZHP  w 1975r. został Komendantem Hufca w Przemęcie. Był organizatorem dorocznych Przeglądów Śpiewających Szóstek i zastępów harcerskich. Założył w Hufcu bibliotekę harcerską. Założył około 40 kronik harcerskich dokumentujących obozy, biwaki, imprezy chorągwiane.

Swoją obecnością chcemy podziękować Ci Tadeuszu, za pracę i trud wniesiony w wychowanie młodego człowieka i rozwój naszej szkoły.

Ty zawsze z troską pochylałeś się nad tymi, którzy potrzebowali pomocy. Tylko wielki przyjaciel nie czeka na prośbę o pomoc, zawsze wspiera w potrzebie, nieszczęściu, chorobie i w każdej, najdrobniejszej sprawie. 

Umiałeś słuchać dorosłych i dzieci. Nigdy nie pozostałeś obojętny wobec problemów    i zwykłych radości. Cieszyłeś się autorytetem zarówno wśród uczniów, jak i grona pedagogicznego. Twoi dawni uczniowie do dziś ciepło i serdecznie Cię wspominają.

Zawsze cieszyły Cię sukcesy dzieci, ale też bardzo martwiły sprawy trudne.

Za swoje zaangażowanie zostałeś wyróżniony wieloma odznaczeniami i licznymi nagrodami.

Żegnamy Cię, jako naszego kolegę i przyjaciela, z którą przepracowaliśmy wiele lat.Mi osobiście nie było dane pracować z Tobą. Znałam Cię jako Pana Krystiansa z Dominic, który miał sklep z wszystkim, do którego zaglądałam wraz z rodzicami jadąc do wujostwa w Górsku. Kupowaliśmy zawsze landrynki, które pakowałeś  w szarą torebkę. Ze sklepu pamiętam regał z kolorową bibułą i sklepową wagę na ladzie.

Z sentymentem wspominam również wyjazd na obóz harcerski w Góry Świętokrzyskie w 1980r.podczas, którego nazywałeś mnie mirabelką. 

Ostatni Twój przyjazd do naszej szkoły miał miejsce w grudniu 2013r. Cieszyłeś się ze wspólnego spotkania opłatkowego. Przywiozłeś wówczas pisane przez siebie kroniki, był to czas wspomnień, rozmów z koleżankami i kolegami emerytami ale i czas dzielenia się doświadczeniem, z młodymi nauczycielami, którzy rozpoczynają pracę w zawodzie. Kolejne lata odbierały Ci siły i to my odwiedzaliśmy Ciebie.

Ostatnie nasze spotkanie miało miejsce tuż po świętach Bożego Narodzenia- 27.12.2019r. kiedy byłeś już bardzo słaby, nie poznawałeś nas. Po kilku dniach dotarła do nas wiadomość, że odszedłeś do domu Ojca.

 Drogi Tadeuszu

za Twoją obecność wśród nas, za wszelkie dobro, troskę, miłość i przyjaźń  - w imieniu nas wszystkich - dziękuję.

Z przekonaniem, że życie nie kończy się tu na Ziemi, bo Bóg jest Miłością - wierzymy, że będziesz żyć z Nim w Niebie.

Nie mówimy ... żegnaj Tadeuszu, lecz ... do zobaczenia ....

 Spoczywaj w pokoju.

 

Rodzinie składamy najszczersze kondolencje.

 

Po uroczystościach pogrzebowych rodzina zmarłego skierowała podziękowania, które cytujemy poniżej.

 

Prawdziwy przyjaciel jest zawsze, gdy go potrzebujesz"

 

Wszystkim, którzy wsparli nas słowami otuchy i serdeczną myślą oraz uczestniczyli w uroczystościach pogrzebowych zmarłego 4 stycznia 2020 

śp.Tadeusza Krystiansa

serdeczne podziękowania składa rodzina

                                          

 

 

 

 

 

 

 

 


  • Zespół e-boszkowo.pl informuje, że wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne i obyczajowe będą usuwane.
  • Twoje IP to: 207.241.229.48 Pamiętaj, nie jesteś anonimowy.
Dodaj komentarz
Imię:
Treść:

 
CAPTCHA Image
Przeładuj obrazek, jeśli jest nieczytelny
Kod:
Komentarze:
Marcin Hejninger Dodano: 13-01-2020 IP: 185.108.70.20 Wspaniały, ciepły, oddany i bardzo pomocny człowiek, którego będzie bardzo brakowało...


Dane ze stacji meteo.
Temp. powietrza: -8.3°C
Temp. wody: 2.2°C
Wiatr: 0.0[m/s]
Kierunek wiatru: ENE

Ostatni odczyt:
27.12.2021 03:10

Dane ze stacji meteo, GOSiR Włoszakowice, umiejscowionej na terenie Ośrodka Żeglarskiego przy ul. Turystycznej 7 w Boszkowie - Letnisku.

współpraca

slotex.pl - najlepszy hosting

Copyright © 2011 by e-boszkowo.pl