Strona główna: e-boszkowo

zaloguj | załóż konto
napisane przez Spider
Data dodania: 02-07-2019 16:35
Data modyfikacji: 03-07-2019 13:46

     01 lipca 2019 r. - sezon letni już w pełni, wielu z nas już spędza wolny czas poza domem, na zasłużonym wypoczynku, w tym wielu nad Jeziorem Dominickim, tym bardziej, że gorący czerwiec zachęcał do ucieczki nad jeziora..

    Dzięki informacji radnej Miasta Leszna, p. Lidii Baksalary około godziny 11:00 01 lipca dowiedzieliśmy się, że o godzinie 13:00 będzie miała miejsce debata dot dotacji finansowej na rzecz Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Lesznie oraz wszelkim kwestiom bezpiecznego wypoczynku nad wodą w regionie. Faktycznie debata, której inicjatywa wyszła z Leszna, a gospodarzem był p. Prezydent Miasta Leszna Łukasz Borowiak była nad wyraz zaskakująca. Zaproszenia dla nas nie było, ale cóż, byłem, a Prezydentowi Leszna i radnym Miasta Leszna dziękuję za mozliwość uczestnictwa w spotkaniu.

     Trzeba oddać szacunek władzom Leszna, że zauważają problem, oferują pokaźne środki finansowe obecnie, jak i w latach przeszłych na rzecz poprawy bezpieczeństwa nad wodą. Z drugiej strony dowiadujemy się też, że jakoś inne samorządy nie są zbytnio zainteresowane wsparciem finansowym, a w każdym razie nie są do tego entuzjastycznie nastawione. Tylko włodarze powiatu rawickiego zaoferowali 1000 zł na początek. O innych kwotach nie było mowy... W trakcie dyskusji pojawiły się m.in. deklaracje ze strony władz Gminy Lipno, a Gmina Osieczna w osobie p. Burmistrza wskazała, że Osieczna wydaje znaczną kwotę na utrzymanie terenów wypoczynkowych nad Jeziorem Łoniewskim.


     Debata zaczęła się od prezentacji przygotowanej przez WOPR, a opatrzonej komentarzem przez p. Mateusza Ciszaka. Jak podkreślił p. Mateusz nie ma ratowników w Boszkowie przy plażach, ale jest WOPR który ochotniczo czuwa na akwenie. Proszę zauważyć, że WOPR działa społecznie, żyje ze wsparcia okazjonalnego, a Jezioro Dominickie to miejsce gdzie jest zatrzęsienie na wodzie wszelkich łódek, żaglówek, rowerów wodnych. WOPR pomaga na ile może, patroluje akwen w sezonie od rana do wieczora nasze lokalne „Saint Tropez..". Wolontariusze WOPRu patrolują jezioro w czasie wolnym od swoich zawodowych obowiązków, wszelkie koszty ludzie z WOPR-u ponoszą sami... ???!!!  O co tu chodzi???  Łódż WOPR-u z silnikiem Fiata z lat 70-tych ubiegłego wieku, model Malibu.., jak zauważył p. Mateusz, to swoiste F-16. „Dlaczego F-16? Bo na jedną godzinę pływania, potrzeba pięć godzin napraw". Jak to możliwe, że w XXI wieku funkcje ratownicze na tak oblężonym przez letników jeziorze pełni się społecznie? Działają wolontariusze? Redaktor naczelny dziennika ABC, p. A. Neczyński słusznie zapytał, czy od ludzi dbających o bezpieczeństwo w sposób „ochotniczy" można wymagać patroli w pełnym wymiarze czasowym? Pytanie to pozostało praktycznie bez jednoznacznej odpowiedzi, bo trudno uznać odpowiedź p. Waldemara Chwalczuka z WOPR-u za wyczerpującą. Chociaż może się mylę. Fakt, że ograniczenia czasowe nie pozwalały na szersze wypowiedzi i wyjaśnianie niektórych kwestii poruszanych podczas debaty.


     WOPR otrzyma dotację celową w wysokości 50 tys. złotych na rzecz otwarcia w Boszkowie-Letnisku centrum ratowniczo-edukacyjno-szkoleniowego. Drugie 50 tys. ma być na ten cel przekazane z Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego. Przy tej okazji dowiedzieliśmy się, co zresztą dla portalu e-boszkowo.pl i Stowarzyszenia Przyjaciół Boszkowa nie jest tajemnicą, że w Boszkowie nie ma formalnie żadnego legalnego kąpieliska, jak też nie ma żadnego ratownika nad Jeziorem Dominickim.

    W dodatku problemem jest ruch motorówek i skuterów wodnych, których w tym roku jest coraz więcej. Ten temat trochę przeszedł obok, bo zaproszeni goście nie bardzo odnosili się do tej kwestii, zapewne kwestia prawna obecności motorówek na Dominickim wymaga dodatkowych analiz i więcej czasu. Debaty SPB organizowane w przeszłości okazały się więc prorocze, a pytanie sprzed lat „wolno czy nie wolno pływać skuterom po Dominickim???" [linki do artykułów poniżej] stało się istotne w 2019 roku. Podobno teraz można pływać motorówkom i skuterom, chociaż przez lata wmawiano, że sprzęt motorowy nie ma wstępu na Jezioro Dominickie. Nikt nie potrafi sensownie wytłumaczyć co się zmieniło, powoływano się w dyskusji na przepis ustanowiony przez Wojewodę Leszczyńskiego z 1991 r. (kiedy to było???), a w trakcie dyskusji padło też stwierdzenie, że przepisy z minionych wieków w Wielkiej Brytanii obowiązują do dziś. No cóż, tradycje i poszanowanie prawa w Zjednoczonym Królestwie to wielka sprawa, a w Boszkowie nie ma ratowników na poszczególnych plażach i przypomnę, że nawet realne funkcjonowanie Przemęckiego Parku Krajobrazowego jest pod znakiem zapytania. Było też rzucone hasło przez jedną z radnych co do wymuszenia na Hotelu Sułkowskim zatrudnienia ratowników, no ale jak już powołujemy się na tradycje anglosaskie, to przecież można i jakiś rzymski edykt wydać w tej materii??? Od 1989 r. minęło już sporo lat, a niektórym nadal wydaje się, że można sterować wszystkim jak za czasów przebrzydłej komuny. Dobrze, że na sali były też osoby, które podkreślały, iż Jezioro Dominickie to nasze wspólne dobro i nie należy rozpatrywać wszelkich kwestii tylko w aspekcie granic gminnych, powiatowych itd., a tylko wspólne działanie może przynieść efekty...  

Pisaliśmy na ten temat:

 

 

 

     Sporo tu uszczypliwości, ale jak widać i słychać, nie potrafimy faktycznie zadbać o przyrodniczą perełkę jaką jest Jezioro Dominickie, ba, nie dbamy o całe Pojezierze Leszczyńskie. Mocne słowa, ale fakt, że Boszkowo-Letnisko nie jest należycie zabezpieczone w sezonie, w gorące weekendy, to kpina!!! Nikt tego dobitnie nie powiedział, debata jakże potrzebna, ale powinna mieć miejsce wiele dni przed letnim sezonem turystycznym. Proszę też zauważyć, że debata dotyczyła regionu, a de facto wszystko „kręciło się" wokół Boszkowa i Jeziora Dominickiego. Dlaczego? Bo to Boszkowo przyciąga letników w takiej ilości, że dech zapiera...

     I jeszcze jedno... zakup drona... Nie ma na opłacenie ratowników i nagle na bogato... będzie dron.... Niech nas ktoś przekona, że dron faktycznie jest potrzebny, gdy czasem brakuje na paliwo .... Gdy społecnicy mają 50letni sprzęt i zamiast przebywać nawodzie , więcej czasu spędzają na jego remontowaniu.

 

O społecznikach i stanie bezpieczeństwa alarmowaliśmy już w ubiegłym roku. Minęła jesień, zima i wiosna... a do tematu podchodzimy gdy sezon w pełni. Pewnie zanim uda się cokolwiek ustalić i cokolwiek zrobić minie sezon a temat znowu ucichnie. Chyba, że..... oby nie! Oby zawsze udawało się, mimo że przypadkiem... ale oby zawsz kończyło się cudem jak w poniższym artykule - zapraszamy do lektury:

 

Boszkowska fikcja - czyli jak to jest z tym bezpieczeństwem. - 09.08.2018


Boszkowski chaos - czyli jaka przyszłośc czeka Boszkowo? - 13.09.2019


  • Zespół e-boszkowo.pl informuje, że wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne i obyczajowe będą usuwane.
  • Twoje IP to: 3.235.184.215 Pamiętaj, nie jesteś anonimowy.
Dodaj komentarz
Imię:
Treść:

 
CAPTCHA Image
Przeładuj obrazek, jeśli jest nieczytelny
Kod:
Komentarze:
Jo Dodano: 02-07-2019 IP: 83.20.144.18 Spider, jakie jest twoje zdanie na temat motorówek i skuterów na dominickim? Jakie zdanie ma stowarzyszenie?
Lipiec Dodano: 02-07-2019 IP: 188.146.33.162 Właśnie,czekamy wszyscy na odpowiedź.moze być ciekawie????
Matek Dodano: 03-07-2019 IP: 5.226.122.182 Proste - Nie ma miejsca dla skuterów na Jeziorze Dominickim - alarmowaliśmy od tym od dawna i od dawna piszemy o tym na tych stronach. To za mały akwen i zbyt zatłoczony aby poruszały się po nich jednostki tak szybkie i z tak mocnymi silnikami. Przykład mieliśmy już niedawno kiedy skuter zderzył się po sezonie 2018 z surferem.
Jo Dodano: 03-07-2019 IP: 94.254.204.191 A motorówki?
Matek Dodano: 03-07-2019 IP: 5.226.122.182 Podobnie - duże i szybkie jednostki są zwyczajnie niebezpieczne. Co do jednostek szkoleniowych, oraz jednostek turystycznych o małej mocy - tu przydały by się dyskusję społeczne i dialog. Dialog którego nikt nie chce prowadzić. Na pewno temat musi być uregulowany i monitorowany. Można wypracować sensowy kompromis. Ale jeśli nikt nie chce rozmawiać, jeśli mamy wybierać między 'wolną amerykanka' jaką mamy teraz. Jeśli tylko czarne lub tylko białe - wybieram zakaz całkowity. W obecnej sytuacji tylko czekać na tragedie..
Jo Dodano: 05-07-2019 IP: 83.20.229.4 Zawsze myślałem że ochotnicze, to że społecznie dla idei, może lepiej firma zewnętrzna czyli jakieś ratownictwo wodne czy coś , faktura, i tyle, a jeżeli komuś brakuje do mundurowej wypłaty no cóż , lepszy ratownik co jest na 8 godzin niż po 8 godzinach pracy gdzieś indziej, dziwi mnie pan co krytykuje Wopr za drona , ale krytykowac każdy ........... . Wg mnie niech se kupią nawet rakietę jeżeli ich stać i moga nią kogoś uratować to ok, Wopr z tego co czytałem pomagał na sprzątaniu boszkowa stowarzyszeniu a tu krytyka z jego strony, dziwne
Ratownik Wodny Dodano: 06-07-2019 IP: 188.146.230.79 Sprawa jest częściowo opanowana.Skuterami i łodziami powyżej 10 KW w Boszkowie nie wolno pływać.Dron dzisiaj to standard.Ratownictwo wodne zgodnie z ustawą może wykonywać Rejonowe WOPR Leszno które ma zezwolenie MSW.To są ci zawodowi ratownicy pracujący społecznie w systemie telefonów 601 100 100 Regionalne Centrum Koordynacj Ratownictwa WOPR w Sopocie oraz alarmowy 112.Nie pływają na żadnym złomie.Mamy łódz 480 silnk super nowoczesny 30 KM riba 40 KM ufundowanego przez Leszno i Poznań 420 5 KM iBL2.Problem jest z ludżmi.W Włoszakowicach jest podstacja pogotowia ratunkowego oraz drużyna wodna przeszkolona przez WOPR gotowa do szybkiej akcji.Przy byłym ośrodku RUCHU podobno jest miejsce wyznaczone do kąpieli z ratownikiem wodnym.Kąpieliska nie ma i nie będzie w tym roku.Na paliwo WOPR z Starostwa otrzyma 4000 zł.Bezpieczeństwo w wodzie to dobra umiejętność pływania i świadomość zagrożeń.Należy pomyśleć o akwenia dla naszych motorowodniaków.Pływający w pław jaskrawe czepki bojki sternicy izołoki czujność.Będzie bezpiecznie. Miłych wakacji.
13 Dodano: 06-07-2019 IP: 79.186.90.42 Pan nie krytykuje WOPR za drona, bo WOPR drona nie zamierza kupować. To nagle miasto Leszno chce wyasygnować pieniądze na jego zakup. Ja nie mam żadnych zastrzeżeń do tego, co robi WOPR. Nie rozumiem twego myślenia- WOPR pomagał w sprzątaniu Boszkowa, a tu Stowarzyszenie go krytykuje- po pierwsze nie krytykuje, a po drugie jeśli WOPR nabroił to trzeba krytykować- sprzątanie nie jest żadną zasłoną.


Dane ze stacji meteo.
Temp. powietrza: 28.9°C
Temp. wody: 24.4°C
Wiatr: 0.0[m/s]
Kierunek wiatru: SE

Ostatni odczyt:
19.06.2021 10:20

Dane ze stacji meteo, GOSiR Włoszakowice, umiejscowionej na terenie Ośrodka Żeglarskiego przy ul. Turystycznej 7 w Boszkowie - Letnisku.

współpraca

slotex.pl - najlepszy hosting

Copyright © 2011 by e-boszkowo.pl