Strona główna: e-boszkowo

zaloguj | załóż konto
napisane przez Matek
Data dodania: 05-05-2013 00:47
Data modyfikacji: 05-05-2013 01:20

Powrót na Wencerke

28 kwietnia 2013 po niemal 4 latach od opisywanej niedokończonej wyprawy na Jezioro Trzebidzkie postanowiliśmy ponownie zmierzyć się z Wencerką. Tym razem w przeciwieństwie do pierwszej próby, którą podjęliśmy w środku wegetacyjnego sezonu ( lipiec 2009) wyruszyliśmy po przeciągającej się do kwietnia zimy praktycznie w momencie, w którym przyroda dopiero budziła się do życia .

Trasę od mostu kolejowego na Kanale Boszkowskim (J. Dominickie - j. Wielkie) poprzez jezioro Wielkie a następnie Jezioro Małe do uchodzącej do niego Wencerki pokonaliśmy w niespełna 19 minut. Płynęło się szybko i bez problemu. Samo ujście rzeczki choć słabo widoczne odnaleźliśmy bez większych problemów. Niestety w ujściu zwalone gałęzie drzew zatrzymały płynące Wencerką śmieci, trzciny, trway , i inne rozkładające się resztki organiczne na odcinku około 15 - 20 metrów tworząc niesłychanie trudny do przebicia czop. Przedostanie się przez ten odcinek wymagało wielu sił i samozaparcia oraz mocnych wioseł. Ale udało się bez strat w załodze i sprzęcie J. Jak się później okazało to praktycznie była jedyna trudność na tej trasie. Wencerka przez cały swój dalszy bieg była szeroka i czysta. Sama woda nie była już tak krystaliczna jak w 2009 roku ale nadal wartka mimo znacznie niższego poziomu widy niż poprzednim razem.  Kiedy dotarliśmy w miejsce gdzie poprzednio musieliśmy przerwać nasza wędrówkę, sytuacja wyglądała znacznie inaczej. Przede wszytkim cały bieg Wencerki był wykoszony a jej koryto wyraźne i w pełni spławne. Jedyne utrudnienie ( a może raczej urozmaicenie) to bardzo kręty bieg wen cerki, którą szybko dopłynęliśmy na Jezioro Trzebidzkie. Niestety nie było słychać żurawi ani Bąków, ujrzeć można było jedynie nieliczne Czaple Siwe oraz gęsi. Jezioro Trzebidzkie nie zachwycało też czystością wody. Szybko zatem przebyliśmy jezioro i udaliśmy się dalej w górę Wncerki. Ten odcinek był już bardzo klarowny i prosto podążaliśmy pod prąd. Niestety zatrzymał nas niski poziom wody docierając do miejsca gdzie kajak, mimo niewielkiego zanurzenia, osiadł na mieliźnie. Chciałem go ciągnąć, wyszedłem zatem na piaszczyste dno rzeczki, niestety jak się okazało im dalej od jej środka pod warstwą żółtego piaseczku zalegał głęboki muł, w którym zapadłem się mocno powyżej kolan.

Zakończyliśmy zatem tu naszą wędrówkę i wyciągnęliśmy kajak na brzeg. Dalej udaliśmy się już pieszo do zabudowań Trzebidzy, nie ma ich tu za wiele może raptem 3 domostwa. Naszym celem była Czajkówka -  a konkretniej Gospodarstwo Agroturystyczne i ośrodek jeździecki ,,Czajkówka", gdzie serdecznie ugościli nas gospodarze państwo Zofia i Zdzisław Czajka za co pięknie dziękujemy.

Choć z pozoru Czarkówka nie wyróżnia się szczególnie to widać, że jej gospodarze mieszkający tam już od zeszło 20 lat włożyli tu wiele serca, bo miejsce to jest niezwykle piękne i urocze. Po krótkiej rozmowie i poczęstunku wróciliśmy do naszego kajaku aby ruszyć w powrotną drogę.

Cała trasa wraz z piesza wędrówką do Czajkówki o dystansie 13,67km zajęła nam 3 godziny i 8 minut .

Zraszam do przestudiowania zapisu ścieżki GPS z opisywanej wyprawy.

 

fot. Andrzej Cieślik

 

 


  • Zespół e-boszkowo.pl informuje, że wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne i obyczajowe będą usuwane.
  • Twoje IP to: 207.241.231.164 Pamiętaj, nie jesteś anonimowy.
Dodaj komentarz
Imię:
Treść:

 
CAPTCHA Image
Przeładuj obrazek, jeśli jest nieczytelny
Kod:
Komentarze:
małypływak Dodano: 02-06-2013 IP: 83.25.201.223 Jezioro Trzebidzkie jest rezerwatem przyrody, więc rozumiem, że pozwolenie na wejście do rezerwatu i ma się rozumieć przepłynięcie jeziora Koledzy posiadali. W tekście nie ma ani słowa o tym, że jest to teren chroniony.


Dane ze stacji meteo.
Temp. powietrza: 2.7°C
Temp. wody: 1.7°C
Wiatr: 0.0[m/s]
Kierunek wiatru: ---

Ostatni odczyt:
23.01.2022 15:00

Dane ze stacji meteo, GOSiR Włoszakowice, umiejscowionej na terenie Ośrodka Żeglarskiego przy ul. Turystycznej 7 w Boszkowie - Letnisku.

współpraca

slotex.pl - najlepszy hosting

Copyright © 2011 by e-boszkowo.pl