Strona główna: e-boszkowo

zaloguj | załóż konto
napisane przez Matek
Data dodania: 07-08-2009 10:35
Data modyfikacji: 11-08-2009 21:56

 

 

Wieża widokowa w olejnicy została uroczyscie otwarta 22 Lipca 2009 roku. Ten wzniesiony w 2009roku obiekt został współfinansowany przez Urzęd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Gminę Przemęt, Dyrekcje Zespołów Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, Powiat Wolsztyński oraz Nadleśnictwo Kościan a  koszt budowy to kwota około 50 tyś. zł. Celem budowy było ukazanie Piękna Przemeckiego parku Krajobrazowego oraz monitorowanie zagorzenia pożarowego Lasów. Konstrukcja wieży wykonana jest z drewna, na pale nośne składają się pnie z modrzewia.  Wieża leży na terenie Nadleśnictwa Olejnica w pobliżu jeziora Górskiego i Olejnickiego. Wybudowana została w miejscu dawnej wieży triangulacyjnej na wzgórzu które nosi potoczną nazwę „Januszowe wzgórze" a jego wierzchołek sięga wysokości 92m.n.p.m. Całkowita wysokość wieży wynosi 19,5m i aby dostać się na najwyższy taras widokowy należy pokonać 80 drewnianych schodów. Wykonawcą wieży jest pan Szymon Jęśkowiak z Brenna. Poza dostrzegalniami p.poż betonowymi wieżami wykonanymi przez lasy Państwowe wieża w Olejnicy jest najwyższym tego typu obiektem w Wielkopolsce.

Przy dobrej widoczność z wieży dostrzec możemy miedzy innymi: Jezioro Osłonińskie, Górskie, trzytonowe, Białe, Breńskie ora Radomierskie wraz z wyspą Konwaliową. Zauważyć możemy także kościół w Przemęcie i Starkowie oraz wieże  kościołów Dłużynie, Lginiu, Brennie i Wieleniu

Jak podaje Pan Henryk Jurołojć ze Wschowy za pomocą  dobrej lornetki z wieży tej widać takie obiekty jak: komin w Kościanie, komin w Mosinie, maszt telewizyjny w Śremie ora zw Wichowie koło Kożuchowa oraz część wzgórz Dalkowskich i kominy zagłębia miedziowego.

Wieża ta znajduje się po zachodniej części jeziora Olejnickiego i Górskiego, wyjeżdżając z Olejnicy w kierunku Wielenia przejeżdżamy przez most łączący oba jeziora, następnie około 300m za mostem po prawej stronie ( przy tablicy oznaczającej początek terenu zabudowanego Olejnica) jest mały parking , z parkingu kierujemy się w górę w kierunku widocznej wieży telefonii komórkowej. Przy wieży GSM skręcamy w prawo i po pokonaniu 50m jesteśmy u stup wieży widokowej.

 

 

W każdą sobotę i niedzielę w godzinach od 15:00 do 19:00 przy słonecznej pogodzie na wieży można spotkać pana Henryka Jurołajć , który udzieli wielu ciekawych informacji. Pan Henryk posiada tez profesjonalny sprzęt obserwacyjny z którego można skorzystać do obserwacji z wierzy widokowej.

 

(mapka dojazdu - za zgodą topmapa.pl)

(Panoramiczny widok z wieży widokowej - kliknij aby zobaczyc w oryginalnych rozmiarach)

(Panoramiczny widok z wieży widokowej - kliknij aby zobaczyc w oryginalnych rozmiarach)

 

(Panoramiczny widok z wieży widokowej - kliknij aby zobaczyc w oryginalnych rozmiarach)

(Panoramiczny widok z wieży widokowej 360 stopni - kliknij aby zobaczyc w oryginalnych rozmiarach)


  • Zespół e-boszkowo.pl informuje, że wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne i obyczajowe będą usuwane.
  • Twoje IP to: 207.241.229.214 Pamiętaj, nie jesteś anonimowy.
Dodaj komentarz
Imię:
Treść:

 
CAPTCHA Image
Przeładuj obrazek, jeśli jest nieczytelny
Kod:
Komentarze:
Krystyna Dodano: 19-10-2009 IP: Gratuluję realizacji wspaniałego zadania pomysłodawcom i wykonawcom, ale przede wszystkim tym, którzy wsparli Ich finasowo. Mam nadzieję, że dane mi bedzie na nią wejść. Zazdrość to zła cecha, ale od kilku lat o taką zabiegamy w Puszczy Noteckiej w Chojni,dlatego takie uczucie się odezwało. Może za Waszym przykładem Urząd Marszałkowski dostrzeże i nasze potrzeby w gminie Wronki. SUPER!
Jacek Dodano: 02-04-2017 IP: 109.173.147.91 Szkoda, że już zamknięta.


Dane ze stacji meteo.
Temp. powietrza: -0.7°C
Temp. wody: °C
Wiatr: 0.0[m/s]
Kierunek wiatru: ---

Ostatni odczyt:
18.02.2019 05:05

Dane ze stacji meteo, GOSiR Włoszakowice, umiejscowionej na terenie Ośrodka Żeglarskiego przy ul. Turystycznej 7 w Boszkowie - Letnisku.

współpraca

slotex.pl - najlepszy hosting

Copyright © 2011 by e-boszkowo.pl