Strona główna: e-boszkowo

zaloguj | załóż konto
napisane przez Spider
Data dodania: 04-05-2019 00:47
Data modyfikacji: 04-05-2019 01:46

    Pojawiają się kolejne publikacje, które dotyczą regionu. Jedną z ciekawszych jest na pewno opracowanie pn. "Wsie i miasta na pograniczu głogowsko-wielkopolskim. Zarys dziejów wybranych miejscowości".

Autorem publikacji jest p. Martin Sprungala (ur. 1962 r.), niemiecki historyk z Dortmundu. Co isotne, to rodzina autora ksiązki pochodzi z "krainy przemęckiej" jak napisano w słowie od Wydawcy (Towarzystwo Przyjaciół Sławy). Słowo wstepne do książki napisał Przemysław Zielnica, tłumacz a zarazem kierownik całego projektu. Książka ma pokażne wymiary, jest opasłym tomiszczem liczącym prawie 700 stron, a pisana jest po polsku i niemiecku. Książka jest kontynuacją  publikacji  "Wsie na pograniczu głogowsko-wielkopolskim" z 2010 r.

Autor podjąl się karkołomnej pracy  przedstawienia opisów wsi i miasteczek szeroko pojmowanego pogranicza głogowsko-wielkpolskiego w oparciu o dokumenty udostępnione przez niemieckie stowarzyszenia byłych mieszkańców pogranicza polsko-niemieckiego, autorskie "wywiady z przedstawicielami przedwojennej i obecnej społeczności pogranicza". Książka zawiera m.in prezentację Włoszakowic. Wijewa, Zaborówca, Gołanic i Święciechowy. Wymieniam tylko kilka miejscowości, a jest ich znacznie więcej. Publikacja przedstawia fakty od średniowiecza po 1945 r.

Dla kogo jest ta książka? Myślę że dla każdego, przy czym dla miłośnika historii może być początkiem do pogłębienia wiedzy na temat swojego regionu, rodzinnej wsi lub miasta, a dla innych poszerzeniem wiedzy o skomplikowanych losach ludzi z obszarów pogranicza polsko-niemieckiego. Książka zawiera szereg starych map, zdjęć oraz pocztówek, które dawniej były bardzo popularne i wydawane w sporych nakładach. Na pewno książka ta może być zachętą do dokumentowania losów własnych rodzin, w końcu kazdy z nas tworzy historię.

Być może kolejne publikacje autora książki obejmą również Dominice, Boszkowo, Bukówiec? Kto wie, w każdym razie każda publikacja dokumentująca przeszłość regionu jest wskazana. Jednych zaciekawi, innych zmobilizuje do zbierania informacji, dokumentowania rodzinnych losów. Z posłowia wynika, że autor systematycznie poszerza swój zbiór opisów miejscowości, gotowe są m.in opisy Błotnicy, Jezierzyc Kościelnych, Krzycka Wielkiego i Małego oraz Niechłodu. 

Zachęcam do lektury, bo warto.  

 

 


  • Zespół e-boszkowo.pl informuje, że wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne i obyczajowe będą usuwane.
  • Twoje IP to: 207.241.231.163 Pamiętaj, nie jesteś anonimowy.
Dodaj komentarz
Imię:
Treść:

 
CAPTCHA Image
Przeładuj obrazek, jeśli jest nieczytelny
Kod:
Komentarze:
Aktualnie brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dane ze stacji meteo.
Temp. powietrza: 0.2°C
Temp. wody: 3.3°C
Wiatr: 0.0[m/s]
Kierunek wiatru: WSW

Ostatni odczyt:
06.01.2022 18:30

Dane ze stacji meteo, GOSiR Włoszakowice, umiejscowionej na terenie Ośrodka Żeglarskiego przy ul. Turystycznej 7 w Boszkowie - Letnisku.

współpraca

slotex.pl - najlepszy hosting

Copyright © 2011 by e-boszkowo.pl