Strona główna: e-boszkowo

zaloguj | załóż konto
napisane przez Spider
Data dodania: 16-03-2018 13:19

      Od środy jestem posiadaczem książki autorstwa p. Damiana Szymczaka pt. "NASZA GMINA, NASZE SPRAWY Życie codzienne w przedwojennej gminie Włoszakowice".

Książka została wydana przez Gminny Ośrodek Kultury we Włoszakowicach, a autorem dzieła jest Damian Szymczak, miłośnik historii, który z pasją typową dla detektywa tropi ciekawe wydarzenia z przeszłości, studiując stare dokumenty, czasopisma i wszelkie dostępne źródła informacji.

Na ponad 200 stronach znajdziemy szereg relacji z życia Gminy z lat międzwojnia, są oczywiście historie także związane z Boszkowem i Dominicami, ale w tym przypadku warto przeczytać całość, bo to ciekawa lektura i poznać gminne życie. Jak napisał Autor we Wstępie: "Okres międzywojenny to epoka stosunkowo niedawa, ale tak naprawdę dość odległa". Odległa w sensie mentalnym". To prawdziwe, trudno z tym stwierdzeniem się nie zgodzić.

    W książce znalazły się relacje zaczerpnięte z ówczesnej prasy, Autor w naszym imieniu zajrzał też do wielu dokumentów z terenu Gminy zgromadzonych w Archiwum Państwowym w Lesznie. Z tego wszystkiego powstał doskonały "miks" pokazujący ówczesne życie codzienne okraszone licznymi smaczkami które i w dzisiejszych tabloidach miałyby honorowe miejsce (np. dentysta bez uprawnień, kłusownicy pod Dominicami), dodatkowo w publikacji zawarto szereg informacji typowo kronikarskich, w tym dane o ówczesnych włodarzach Gminy, działaczach społecznych, samorządowcach. Na pewno zaskakuje, szczególnie na tle obecnych realiów, aktywność wielu bardzo różnych organizacji społecznych.

Jednym słowem lekka lektura, doskonała na wieczór lub późne popołudnie dla każdego kto lubi historię. Na pewno też jest to książka pokazująca przeszłość z innej perspektywy niż zazwyczaj, z poziomu codziennego życia, pokazująca wydarzenia często bardzo przyziemne, czasem także rodem z "kroniki kryminalnej".

Słowem, przez lekturę tej książki można przenieść się w czasie, to taki "książkowy wehikuł czasu" na lokalnym gruncie.

Zachęcam do lektury, gratulacje dla autora i wydawcy.

 


  • Zespół e-boszkowo.pl informuje, że wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne i obyczajowe będą usuwane.
  • Twoje IP to: 207.241.229.48 Pamiętaj, nie jesteś anonimowy.
Dodaj komentarz
Imię:
Treść:

 
CAPTCHA Image
Przeładuj obrazek, jeśli jest nieczytelny
Kod:
Komentarze:
Aktualnie brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dane ze stacji meteo.
Temp. powietrza: -8.3°C
Temp. wody: 2.2°C
Wiatr: 0.0[m/s]
Kierunek wiatru: ENE

Ostatni odczyt:
27.12.2021 03:10

Dane ze stacji meteo, GOSiR Włoszakowice, umiejscowionej na terenie Ośrodka Żeglarskiego przy ul. Turystycznej 7 w Boszkowie - Letnisku.

współpraca

slotex.pl - najlepszy hosting

Copyright © 2011 by e-boszkowo.pl