Strona główna: e-boszkowo

zaloguj | załóż konto
napisane przez Spider
Data dodania: 02-01-2018 13:02

Już przed 1939 r. myślano o Boszkowie jako miejscu, które warto rozwijać, promować i zarazem przy tym zarabiać.


Jak zarobić na Boszkowie?

 

Zastanawiali się nad tym kupcy z Leszna. Podczas swojego zebrania postulowali, by przystąpić do organizacji turystycznej. Przy czym chodziło konkretnie o Boszkowo. I oczywiście o pieniądze, to bowiem miało przynieść im zyski.

W Lesznie przed wojną aktywnie działało lokalne koło Zrzeszenia Samodzielnych Kupców Chrześcijańskich. Jego zebrania odbywały się co miesiąc. Między innymi 13 stycznia 1938 roku.

Zebranie prowadził prezes Jan Metelski. Omawiano różne tematy. Nas interesują te związane z Boszkowem. Otóż proponowano, by Zrzeszenie przystąpiło do Ligi Popierania Turystyki.

I tu najlepiej zacytować fragment ówczesnej gazety poświęcony temu zagadnieniu. Czytamy tam: „Między innymi wysunięto na pierwszy plan znaną u nas miejscowość letniskową, uroczo położone Boszkowo, które zdaniem mówców należałoby włączyć do miejscowości klimatycznych. Umożliwiłoby to dzięki uzyskanym ulgom rozwój tego pięknego letniska."

Następnie zdecydowano, że wszyscy do Ligi Popierania Turystyki się zapiszą, a sprawą włączenia Boszkowa do miejscowości letniskowych zajmie się specjalna sekcja Zrzeszenia, pod kierunkiem jednego z kupców, pana Marskiego.

Tę ciekawostkę znajdujemy w „Głosie Leszczyńskim", największym wydawanym w okresie międzywojennym w Lesznie dzienniku. Niestety jego egzemplarze zachowały się tylko szczątkowo. Dlatego też nie mamy dalszych informacji o tym, jak dalej rozwinęły się te plany leszczyńskich kupców.Damian Szymczak


Tekst ukazał się w wydawanym przez samorząd Włoszakowic miesięczniku „Nasze Jutro", nr 310 z 2016 r. 


Dziękujemy Autorowi artykułu oraz redakcji "Nasze Jutro" za możliwość publikacji w/w tekstu.


 


  • Zespół e-boszkowo.pl informuje, że wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne i obyczajowe będą usuwane.
  • Twoje IP to: 54.173.35.129 Pamiętaj, nie jesteś anonimowy.
Dodaj komentarz
Imię:
Treść:

 
CAPTCHA Image
Przeładuj obrazek, jeśli jest nieczytelny
Kod:
Komentarze:
ciekawy Dodano: 02-01-2018 IP: 46.171.48.238 Na tym zebraniu był może wójt Włoszakowic , bo z tego co mi wiadomo to był jego pomysł i do dziś ma wizje rozwoju turystyki w BOSZKOWIE .


Dane ze stacji meteo.
Temp. powietrza: 11.9°C
Temp. wody: 20.6°C
Wiatr: 0.0[m/s]
Kierunek wiatru: ---

Ostatni odczyt:
10.09.2018 03:14

Dane ze stacji meteo, GOSiR Włoszakowice, umiejscowionej na terenie Ośrodka Żeglarskiego przy ul. Turystycznej 7 w Boszkowie - Letnisku.

współpraca

slotex.pl - najlepszy hosting

Copyright © 2011 by e-boszkowo.pl