Strona główna: e-boszkowo

zaloguj | załóż konto
napisane przez Spider
Data dodania: 26-09-2016 10:43
Data modyfikacji: 26-09-2016 10:58

W międzywojennej Polsce obchodzono je co roku i to niezwykle uroczyście. Miały pokazać, jak bardzo polskie społeczeństwo przywiązane jest do morza i jak zależy mu na rozwoju polskiej floty. Nie inaczej było i w Lesznie. Tuż przed wojną centralną uroczystość święta w powiecie leszczyńskim przygotowano w Boszkowie. 

Mowa o roku 1938. W całej Polsce „Dni Morza” odbywały się wtedy w dniach 23 30 czerwca. W powiecie leszczyńskim ich przygotowaniem zajmowało się kilkadziesiąt, jeśli nie kilkaset osób. Powołano specjalny obywatelski komitet organizacyjny, na czele którego stał wicestarosta leszczyński Marian Krause. 

W skład komitetu weszły trzy komisje, a w każdej z nich funkcjonowało po kilka sekcji, każda kierowana przez kogoś innego. Zachował się wykaz osób, które tam działały. Trzecia komisja nazywała się porządkową. Składała się z sześciu sekcji. Pierwszą o nazwie-komisja bezpieczeństwa kierował komisarz Leszak z Włoszakowic. Niestety nic więcej o nim nie podano. Czyżby chodziło o komendanta tutejszego posterunku policji? W każdym razie powierzono mu odpowiedzialną funkcję. Miał bowiem zapewnić bezpieczeństwo i porządek podczas tych tygodniowych obchodów w całym powiecie. 

Jak długo się bawiono? 

Głównym celem uroczystości było gromadzenie pieniędzy na rozbudowę polskiej Marynarki Wojennej. W Lesznie odbyło się wtedy wiele imprez. Nas jednak interesuje ta najważniejsza, którą przygotowano w Boszkowie na dzisiejszej plaży głównej. 

Miała się odbyć w niedzielę, 26 czerwca 1938 roku. Przygotowano specjalny pociąg, który z Leszna wyruszał do Boszkowa o godzinie 13 lub 13.15. Z kolei z tej letniskowej miejscowości z powrotem wracać miał o godzinie? Właśnie, o której? Mamy tu zagadkę z przeszłości. Bowiem w „Głosie Leszczyńskim”, największym wydawanym wówczas w Lesznie dzienniku, podawano na zmiany godzinę powrotu 20.45 lub 22.45. Tak samo najpierw poinformowano, że pociąg wyjedzie z  miasta o godzinie 13, później informowano, że o 13.15.

Za to nie ma wątpliwości, że bilet w obie strony kosztował 90 groszy, co było sumą niewielką, odpowiadającą kilkunastu złotym dzisiejszym. Przy czym organizatorzy zapowiadali, że w razie niepogody imprezę w Boszkowie przesuną na kolejną niedzielę.

Nie tylko dla miejscowych 

Do Boszkowa zaproszono gości nie tylko z powiatu leszczyńskiego, ale z wielu innych miejscowości: Rawicza, Kościana, Gostynia, nawet Poznania. Dojechać tam mieli autobusami. Atrakcji przygotowano sporo: koncert orkiestry wojskowej z Leszna, dancing, występy chórów „Dembiński” i „Chopin”. Miały być też zawody strzeleckie, puszczanie wianków, sztuczne ognie, turniej brydża, wybory miss plaży. Chciano także wypuścić dwa balony. Ponadto zaplanowano turniej taneczny, w tańcu marynarskim i kaszubskim. 

Do tego przygotowywano liczne zawody wodne: wyścigi wpław, kajaków, żaglówek oraz ćwiczenia z wiosłami. Poza tym na plaży prezentowano kolekcję japońskich widokówek. Zgromadzili je działacze Ligi Morskiej i Kolonialnej. Była to organizacja, która w całym kraju organizowała lub współorganizowała Dni Morza. Również i wtedy w Lesznie oraz Boszkowie jej działacze włączyli się w przygotowanie imprez. 

Co chyba najważniejsze, przez cały czas krążyły losy loterii fantowej w cenie po dwadzieścia groszy. 

Kolejną ważną sprawą była możliwość wysłuchania podczas festynu przemówienia propagandowego o morzu i zbrojeniach morskich państwa polskiego.  

Odwieczny polski problem 

Niestety uroczystości w Boszkowie nie w pełni się udały. Z powodu odwiecznego polskiego problemu, czyli klimatu. W tym dniu dość często padało, wiał silny, chłodny wiatr i  w ogóle było zimno. Lecz mimo iż organizatorzy wcześniej zapowiadali przesunięcie imprezy o tydzień w razie niepogody, jednak tego nie zrobili.

W każdym razie chyba nie było zbyt wielu chętnych do skorzystania z jeszcze jednej atrakcji zapowiadanej wcześniej, którą miała być „bez przerwy do później nocy trwająca kąpiel w jeziorze.”

Mimo zimna w pociągu, który wyruszył z Leszna było około sześciuset leszczynian. Do tego pasażerowie dosiadali się na stacyjkach, które były po drodze. Część okolicznych mieszkańców doszło i dojechało we własnym zakresie. Nie zabrakło też gości z innych powiatów, słowem na kąpielisku było tłoczno. 

Z powodu niepogody zrezygnowano z wyborów miss plaży. Najpiękniejsza dziewczyna miała otrzymać symboliczną nagrodę, jaką był bukiet kwiatów. W tej sytuacji wręczono go pannie Annie Roszakównie, która zwyciężyła w konkursie najlepszego tańca kujawiaka. Odnotujmy, że jej partnerem był Tadeusz Maik. Niestety nie podano skąd była ta para. 

Jak czytamy w relacji z imprezy „Urządzona loteria fantowa pozwoliła wielu osobom wygrać cenne fanty. Panowie wzięli licznie udział w konkursie strzeleckim.”

Podczas zabawy grała orkiestra wojskowa 55 Pułku Piechoty z Leszna pod batutą kapelmistrza, starszego sierżanta Budzyńskiego.  

Mimo złych warunków atmosferycznych przeprowadzono zaplanowane zawody wodne, czyli ścigano się wpław, pływano na żaglówkach oraz kajakami. 

 

autor: Damian Szymczak 

Źródło: Głos Leszczyński, numery 141, 142, 143,144, 146 z 1938 r. 

Tekst ukazał się w wydawanym przez samorząd Włoszakowic miesięczniku „Nasze Jutro”, 

nr 292/293 z 2014 r.

Portal e-boszkowo.pl dziękuje za zgodę na możliwość umieszczenia tekstu na stronie zespołowi pisma "Nasze Jutro" oraz autorowi tekstu p. D. Szymczakowi. 

 


  • Zespół e-boszkowo.pl informuje, że wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne i obyczajowe będą usuwane.
  • Twoje IP to: 207.241.229.149 Pamiętaj, nie jesteś anonimowy.
Dodaj komentarz
Imię:
Treść:

 
CAPTCHA Image
Przeładuj obrazek, jeśli jest nieczytelny
Kod:
Komentarze:
Aktualnie brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dane ze stacji meteo.
Temp. powietrza: -0.5°C
Temp. wody: °C
Wiatr: 0.0[m/s]
Kierunek wiatru: ---

Ostatni odczyt:
18.02.2019 06:45

Dane ze stacji meteo, GOSiR Włoszakowice, umiejscowionej na terenie Ośrodka Żeglarskiego przy ul. Turystycznej 7 w Boszkowie - Letnisku.

współpraca

slotex.pl - najlepszy hosting

Copyright © 2011 by e-boszkowo.pl