Strona główna: e-boszkowo

zaloguj | załóż konto
napisane przez Spider
Data dodania: 26-04-2016 13:30

          Zeszły rok był chyba najbardziej obfitym w wydarzenia i liczne działania organizowane bądź współorganizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Boszkowa (SPB).

Przede wszystkim zaskakuje liczba wydarzeń organizowanych przez SPB, i co istotne, przez cały rok, począwszy od stycznia po połowę grudnia; i tak:

- spotkanie z Zofią Dragan i Januszem Skrzypczakiem, z licznymi akcentami gwarowymi oraz pełnymi ciekawostek historycznych dot. Boszkowa i regionu, rozpoczęło zeszłoroczną passę licznych wydarzeń, na pewno znaczący sukces frekwencyjny - styczeń 2015 r.,

- 2 spotkania z autorami książek:

- Mirosławm Wlekłym nt. jego książki o pobytach na Dominikanie

i

- nadleśniczym z Włoszakowic Ryszardem Łopusiewiczem oraz Markiem Chwistkiem, współautorami monografii nt. 90-lat Nadleśnictwa Włoszakowice,

- inauguracja spotkań o charakterze podróżniczym:

spotkania z Afryką (Daniel Pawlak) i Dominikaną (Mirosław Wlekły) oraz opowieść o wyprawie nurkowej na Galapagos i prezentacja nt. archeologii historycznej i nurkowaniu w polskich jeziorach autorstwa Wojciecha Zgoły,

- organizacja wespół z Andrzejem Cieślikiem spotkania pn. “Wieczór 3 Kapitanów” we wrześniu, które było sukcesem frekwencyjnym i wizerunkowym SPB; pierwszy raz w jednym miejscu i czasie spotkało się trzech kapitanów związanych swoimi pierwszymi żeglarskimi szlifami z Boszkowem, a którzy zarazem mają na koncie opłynięcie kuli ziemskiej,

- inauguracja w sierpniu spotkań historyczynych o dawnym Boszkowie i regionie, które kontynuowano podczas spotkania z p. Ryszardem Sprenglem (grudzień 2015 r.), jednym z nestorów boszkowskiego żeglarstwa, pierwsze spotkanie historyczne również było sukcesem frekwencyjnym, przyniosło szansę na zebranie wielu materiałów z historii Boszkowa w jednym miejscu i pokazanie ich docelowo szerszej publiczności.

Były również akcenty eko związane z przygotowaniem prezentacji technologii solarnych przez firmę Elsett Electronics sp. z o.o. z Leszna - to również było spotkanie organizowane przez SPB, jak też spotkanie z prezesem Gminnego Zakładu Komunalnego Sp. z o.o. we Włoszakowicach Rafałem Jagodzikiem i Dominikiem Zającem z Przedsiębiorstwa Gospodarstwa Odpadami z Błotnicy, który odpowiada za działania związane z  utrzymaniem czystości w Boszkowie-Letnisku.

Jak zwykle nie mogło obejść się bez dorocznej majowej akcji pn. “Czyszczenie Jeziora Dominickiego” z rekorodowym udziałem uczestników /8 edycja/ - maj 2015 r.;

pomimo niepogody prawie 100 osób zgromadziła kolejna edycja  Pieszego Rajdu Niepodległościowego 11 listopada. Impreza w tym roku znalazła godną oprawę w postaci pomnika postaci Bartka z Piekła, który został odsłonięty pod koniec kwietnia 2015 r. z udziałem wielu gości, w tym przedstawicieli władz samorządowych.

Odbył się również festiwal muzyczny BoszkowoFest, już 3 jego edycja [sierpień 2015 r.], tym razem o charakterze wybitnie muzycznym.

Sporym wydarzeniem było ufundowanie i postawienie przy wydatnej współpracy z Nadleśnictwem Włoszakowice w Boszkowie-Letnisku pomnika Bartka z Piekła i zainaugurowanie powstania trasy pieszej “Śladami Bartka z Piekła” (kwiecień 2015 r.) o czym już napisano powyżej.

W czerwcu miała miejsce debata o stanie o środowiska organizowana przez SPB wespół z p. Waldemarem Chwalczukiem. Gościem-prelegentem był p. dr P. Nowakowski z Poznania. Poruszano na spotkaniu aspekty ochrony i dbałości o środowisko  na świecie i w Boszkowie. To niewątpliwie był wkład SPB w ochodzony corocznie na początku czerwca Światowy Dzień Ochrony Środowiska.

Miesiąc wcześniej miała miejsce debata nt. bezpieczeństwa na Jeziorze Dominickim z udziałem wielu zainteresowanych stron, w tym przedstawicieli m.in. ze Starostwa Leszczyńskiego, Gminy Włoszakowice, Zespołu Parków Krajobrazowych, Polskiego Związku Wędkarskiego, Komendy Miejskiej Policji w Lesznie oraz lokalnego środowiska żeglarskiego i mediów.

W grudniu miało miejsce spotkanie SPB z naszymi sympatykami poza Boszkowem-Letniskiem, na sali gminnej we wsi Boszkowo, co łączyło się ze skromnym  jubileuszem, 5-leciem istnienia SPB.


  • Zespół e-boszkowo.pl informuje, że wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne i obyczajowe będą usuwane.
  • Twoje IP to: 54.166.133.84 Pamiętaj, nie jesteś anonimowy.
Dodaj komentarz
Imię:
Treść:

 
CAPTCHA Image
Przeładuj obrazek, jeśli jest nieczytelny
Kod:
Komentarze:
MM Dodano: 27-04-2016 IP: 79.186.14.60 Super robicie dużo dobrej roboty. Tak trzymać ????
Spider Dodano: 02-05-2016 IP: 83.23.163.143 MM - Dziękujemy za miłe słowa :-)


Dane ze stacji meteo.
Temp. powietrza: 19.4°C
Temp. wody: °C
Wiatr: 0.0[m/s]
Kierunek wiatru: ---

Ostatni odczyt:
23.03.2019 14:55

Dane ze stacji meteo, GOSiR Włoszakowice, umiejscowionej na terenie Ośrodka Żeglarskiego przy ul. Turystycznej 7 w Boszkowie - Letnisku.

współpraca

slotex.pl - najlepszy hosting

Copyright © 2011 by e-boszkowo.pl