Strona główna: e-boszkowo

zaloguj | załóż konto
napisane przez SPIDER
Data dodania: 24-03-2011 23:09
Data modyfikacji: 25-03-2011 22:01

    Przesłane na prośbę portalu e-boszkowo.pl przez p. Rafała Jagodzika, Prezesa Gminnego Zakładu Komunalnego we Włoszakowicach pod koniec kwietnia br.,  informacje dotyczą pracy oczyszczalni w Grotnikach w ubiegłym roku.

    I tak: łączna ilość ścieków „przerobiona" przez oczyszczalnię w Grotnikach to 222 000 m3, co daje przeciętnie ok. 602 m3 ścieków dziennie. Wartość ta jest uśredniona, lecz można domniemywać, że w okresie letnim ilość dobowa ścieków jest wyższa niż wskazana powyżej, o czym zresztą można sądzić na podstawie ograniczeń w korzystaniu z oczyszczalni w porze letniej, o czym trochę szerzej poniżej.

     Do oczyszczalni przywieziono beczkowozami w ubiegłym roku 8529 m3 ścieków, co daje prawie 853 pełne beczkowozy o pojemności 10 m3 każdy /a są przecież i mniejsze pojemności beczek wozów asenizacyjnych/. Należy przy tym pamiętać, że w okresie letnim oczyszczalnia nie przyjmuje od lat ścieków dowożonych, tak zresztą jest i w tym roku. Ścieki w okresie letnim są wożone do punktu zlewnego w Święciechowie /w tym roku, wcześniej na oczyszczalnie w gminie Przemęt/, skąd trafią na oczyszczalnię leszczyńską w miejscowości Henrykowo. Czy tak jest naprawdę, nie wiem, ale wiem, że do punktu zlewnego w Święciechowie jest „kawałeczek" i nie każdy zdecyduje się na wywóz wiedząc, że taka usługa będzie więcej kosztowała, bo to w końcu dalej. A swoją drogą ten fakt świadczy, że oczyszczalnia w porze letniej jest przeciążona i nie pracuje efektywnie i należy ją „w sposób urzędniczy" chronić. Tak się dzieje, nikt tego nie kryje, nie mniej jednak taki stan nie może trwać wiecznie. Wywożenie ścieków na inne oczyszczalnie to doraźne rozwiązanie, tym bardziej, że w przyszłości niekoniecznie będą chętni na odbiór dodatkowej porcji, zresztą niemałej, ścieków.

     Tak dla zobrazowania, wskazane powyżej 222 000 m3 ścieków rocznie to prawie tyle ile wynosi pojemność całkiem sporego jeziorka. Co istotne, te wspominane już 222 000 m3 ścieków trafiło do Strugi Grotnickiej i dalej do Kanału Boszkowskiego. Struga Grotnicka i Kanał Boszkowski nie są zasobne w wodę, a w szczególności w porze późnowiosennej i letniej. Dodatkowo nie jest żadną tajemnicą, że „na wypływie z Jeziora Dominickiego wybudowano zastawkę piętrzącą (jaz). Przy niskich stanach wody w jeziorze odpływ jest niewielki, aż do zupełnego zaniku". Dodatkowo ważne jest to, że spadek Kanału Boszkowskiego jest znikomy, wręcz żaden. Kanał Boszkowski zasila więc przede wszystkim Struga Grotnicka /a więc odbiornik ścieków z oczyszczalni w Grotnikach/, a raczej należy powiedzieć wręcz, że Struga zasilana jest ściekiem oczyszczonym z oczyszczalni, tak więc w podsumowując, wody w Kanale Boszkowskim to przede wszystkim ścieki oczyszczone z Grotnik..

     Jeżeli średnie parametry oczyszczonych ścieków wg pisma Prezesa GZK wynoszą: BZT5 = 6,1 mg/litr, ChZt=50,00 mg/litr, azot ogólny N=67,1 mg/litr, a fosfor ogólny to 0,7 mg/litr, to nic dodać, nic ująć. Ten ładunek musi być jakoś skonsumowany.

     Ładunek wprowadzany przez oczyszczalnię jest okazały, w dodatku w sposób punktowy. Nie sposób nie wskazać oczywiście, że ładunek redukowany przez oczyszczalnię jest spory i chwała, jednak charakter odbiornika ścieków „psuje" całą pracę oczyszczalni. Jak już pisałem wcześniej, ładunek wprowadzony wraz ze ściekami oczyszczonymi musi być „zagospodarowany", i jak widać to w terenie niestety, przyroda nie bardzo sobie z tym radzi. Przy tym wszystkim przyjmujemy cały czas, że faktycznie oczyszczalnia pracowała właściwie i jak napisał Prezes GZK w swoim piśmie: „stawy buforowe (doczyszczające) pozwalają na zatrzymanie przed odpływem do Strugi Grotnickiej ścieków niedostatecznie oczyszczonych".

 

     Co do wniosków. No cóż... jakoś mi nie w smak je formułować i przedstawiać. Jest tylu fachowców, tyle instytucji zajmujących się gospodarką wodną i ochroną środowiska, że nie czuję się być tym który będzie wskazywał na konkretne rozwiązania. Z drugiej strony stan Kanału Boszkowskiego nie nastraja optymistycznie i jakoś nic nie wskazuje jednocześnie, że będzie lepiej. Nie sposób jednak nie wskazać, że stan Kanału Boszkowskiego jako dopływu, co oczywiste, wpływa ewidentnie na stan wód jeziora Wielkiego i to jest problem, który musi być rozwiązany.

 

     Oczyszczalnia w Grotnikach będzie modernizowana wg zapewnień Prezesa, przyjmie zarazem jeszcze więcej ścieków, bo kolejne wsie będą podłączane do kanalizacji, w tym też docelowo być może całe Boszkowo-Letnisko.  Przy tym skromnym odbiorniku - Strudze Grotnickiej i dalej Kanale Boszkowskim, paradoksalnie niezbyt dobrze to wróży przyrodzie. I to jest temat do przemyśleń.

 

 

Poniżej omawiane pisma:

 


  • Zespół e-boszkowo.pl informuje, że wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne i obyczajowe będą usuwane.
  • Twoje IP to: 3.227.3.146 Pamiętaj, nie jesteś anonimowy.
Dodaj komentarz
Imię:
Treść:

 
CAPTCHA Image
Przeładuj obrazek, jeśli jest nieczytelny
Kod:
Komentarze:
COLINIE Dodano: 08-07-2011 IP: Po przeczytaniu tego artykułu jestem zaniepokojony dalszym ciągiem odprowadzania ścieków.Zastanawia mnie jak jest możliwe że w obecnej sytuacji wydawane są zezwolenia na budowę,rozbudowę,zakładanie szamb.Szamba te zazwyczaj są celowo nieszczelne a i te niby ekologiczne też mają wiele do życzenia.Jakby na to nie patrząc i tak wszystko trafia do gruntu i zarazem do naszych studzien,z których mieszkańcy i gastronomia czerpią wodę.Oczyszczalnia i tak wszystkiego nie oczyszcza,więc skutki na pewno prędzej czy pózniej odczujemy wszyscy.Cz dlatego w Boszkowie płaci się więcej za odbiór ścieków niż gdzie indziej.Np.we Wrocławiu za ścieki razem z wodą,kwota jest prawie taka sama-różnica kilku groszy a jak wiemy woda do najtańszych nie należy.
ewa Dodano: 11-07-2011 IP: czy to znaczy że będziemy taplać się w szambie?
mari Dodano: 11-07-2011 IP: Jeżeli w dalszym ciągu będzie tyle szamb to napewno będziemy kompać się w szambie.Nie wszyscy szambiarze jeżdżą do oczyszczalni w Święciechowie,jest taki jeden z Ujazdowa,który wywozi nieczystości na swoje pola ,a to wszystko z deszczem spływa do naszych wodociągów i do jeziora.Czy tacy ludzie powinni dostawać koncesję na wywóz nieczystości?To zagraża naszemu zdrowiu,bo skąd wiadomo kto na co jest chory,a my te zarazki będziemy pić ,albo już teraz to robimy.Ale szambiarz ma chyba układy w gminie ,bo wpierw pracował ojciec ,a teraz syn {ale jeździ dalej ojciec}.
xxxl Dodano: 11-07-2011 IP: Tylko układy i układziki.Czy naprawdę nie można nic z tym zrobić?
opollan Dodano: 11-07-2011 IP: Teraz już wiem dlaczego w tej miejscowości brakuje toalet.Co za różnica gdzie się leje,i tak wszystko dostaje się do jeziora.Toyki jakieś stoją bo chyba są takie wymogi sanepidu,jednak nikt z nich nie korzysta,czemu się nie dziwię.Boszkowo polecili mi znajomi.Jezioro i okolica -pięknie.Natomiast straszą obskurne budki zwane lokalami.Nie dajcie zniszczyć tego pięknego miejsca.
karola Dodano: 12-07-2011 IP: Skoro jest tak zle to dlaczego są wydawane zezwolenia na przekształcenia i budowy?


Dane ze stacji meteo.
Temp. powietrza: 10.5°C
Temp. wody: °C
Wiatr: 0.0[m/s]
Kierunek wiatru: ---

Ostatni odczyt:
19.11.2019 14:14

Dane ze stacji meteo, GOSiR Włoszakowice, umiejscowionej na terenie Ośrodka Żeglarskiego przy ul. Turystycznej 7 w Boszkowie - Letnisku.

współpraca

slotex.pl - najlepszy hosting

Copyright © 2011 by e-boszkowo.pl