Strona główna: e-boszkowo

zaloguj | załóż konto
napisane przez Matek
Data dodania: 21-04-2010 22:55
Data modyfikacji: 27-05-2010 20:15

 

Na łamach naszej witryny a przede wszystkim na  forum dużo dyskutujemy o potrzebie podniesienia poziomu wody w kanałach i jeziorach między innymi poprzez dodatkowe piętrzenie.  Na ten temat między innymi powstała publikacja  p.t. „ PLAN OCHRONY PRZEMĘCKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO - OPERAT OCHRONY ZASOBÓW I EKOSYSTEMÓW WODNYCH" w której autor przedstawia cały system piętrzenia, aby zapewnić drożność kanałów i jezior.

Niestety dziś napłynęły do nas bardzo złe wieści. Otrzymaliśmy informacje z bardzo pewnego źródła, że Starostwo Powiatowe w Lesznie wszczęło postępowanie w sprawie zmiany pozwolenia wodno-prawnego udzielonego gminie Włoszakowice na budowę Zastawki piętrzącej na Kanale Boszkowskim (zastawka ta steruje ilością wody w jeziorze).
Według nowego pozwolenia piętrzenie miało by być mniejsze o 30 cm, przez co lustro wody w jeziorze obniży się o 30cm!!!
Stanowi to bardzo poważne zagrożenie dla jeziora!.
Co ciekawe Starostwo w piśmie nie podało uzasadnienia takiej decyzji, pominęło tez jako stronę Zespół Parków krajobrazowych (Przemęcki Park Krajobrazowy) i Regionalną dyrekcję ochrony środowiska (obszar Natura 2000)
Dziwne, że w momencie gdy bardzo głośno mówi się o bardzo niekorzystnym bilansie wodnym obniża się lustro wody w jednym z największych zbiorników wodnych w powiecie!

Jak zatam ma się to do sporządzonych przez ekspertów propozycji planów ochrony ekosystemu poprzez dodatkowe piętrzenie?

 

Zaistniała sytuacja jest dla nas zupełnie niezrozumiała a zarazem bulwersująca. Więcej faktów w znajdziecie Państwo w artykułach.

(Zastawka pięstrząca. fot. e-boszkowo.pl)

Polecamy artykuły w tej samej sprawie:

 

  • Artykuł autorstwa pana Mirosława Wlekłego który ukazął się w gazecie ABC pt. "Woda w Górę"  • Zespół e-boszkowo.pl informuje, że wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne i obyczajowe będą usuwane.
  • Twoje IP to: 3.237.48.165 Pamiętaj, nie jesteś anonimowy.
Dodaj komentarz
Imię:
Treść:

 
CAPTCHA Image
Przeładuj obrazek, jeśli jest nieczytelny
Kod:
Komentarze:
Mąciwoda Dodano: 21-04-2010 IP: Pragnę przypomnieć Wam, że jakieś 15 lat temu tej zastawki nie było w ogóle i wody z jeziora też nie ubywało. Zastawkę (początkowo betonowy próg przy moście samochodowym) wybudowano na zlecenie Gminy Włoszakowice, gdyż istniała obawa (do dziś istnieje), że gówna z oczyszczalni przy zrzutach wpłyną do Dominickiego. Teraz więc "produkty" oczyszczalni będą mieli okazję zobaczyć także "weekendowi" bywalcy. W sumie to dobrze, może coś się wreszcie ruszy w tej sprawie jak Sanepid zamknie kąpielisko przed Sułkowskim z powodu smrodu i zdechłych ryb.
Mąciwoda_c.d. Dodano: 21-04-2010 IP: Sorry, oczywiście, że wody ubywało ale było to zależne od opadów głównie. Dominickie ma zasilanie z dna, z deszczu i z jez. Krzywce. Otwarcie jazu nie wpłynie tak znacząco na poziom wody w jeziorze, jak brak opadów. Więc nie panikował bym tyle nad poziomem co raczej nad cofką z \\\"oczyszczalni\\\".
Matek Dodano: 22-04-2010 IP: Tak zdajemy sobie sprawę nad prawdziwym powodem budowy tej zastawki ( jazu) i doskonale pamiętam istniejącą jeszcze w cześć betonową przegrodę przy przepuście pod ul. Dworcową. Także oczyszczalnia to jeden problem o którym jeszcze więcej mówimy i dyskutujemy na forum, w jej sprawie wyszło już od nas nie jedno pismo. Jednakże obniżający się od lat poziom wody to następny problem którego nie można bagatelizować, jak wspomina "Mąciwoda" zależy on od między innymi od opadów, dlatego warto zatrzymać ich jak najwięcej w jeziorach i kanałach by nie spływały szybko do rzek i morza a pozostały. Stad plany budowy zastawek ( jazów) które miały by pomóc w utrzymaniu wyższego stanu wód.
dodo Dodano: 28-09-2011 IP: To już stary artykuł ale nie wiem czy coś się w tej sprawie zmieniło.Tak sobie pomyślałem że obniżeniem lustra wody są zainteresowani własciciele nadbrzeżnych działek.Jak woda się podnosi,kurczą im się plaże.


Dane ze stacji meteo.
Temp. powietrza: 25.2°C
Temp. wody: 15.0°C
Wiatr: 0.9[m/s]
Kierunek wiatru: SE

Ostatni odczyt:
11.05.2021 12:10

Dane ze stacji meteo, GOSiR Włoszakowice, umiejscowionej na terenie Ośrodka Żeglarskiego przy ul. Turystycznej 7 w Boszkowie - Letnisku.

współpraca

slotex.pl - najlepszy hosting

Copyright © 2011 by e-boszkowo.pl