Strona główna: e-boszkowo

zaloguj | załóż konto
napisane przez Zientas
Data dodania: 18-04-2009 15:37

Utarło się w narodzie przekonanie, że nie ma sensu budować szczelnych szamb (szambo bez dna), bo przecież warstwy żwiru pod szambem wszystko zatrzymają i przefiltrują, a inne zanieczyszczenia z czasem się rozłożą lub wręcz użyźnią glebę pod lepsze plony. Niestety nieszczelne szambo grozi zanieczyszczeniem bakteriologicznym i chemicznym gleby oraz wody, którą pijemy gdy korzystamy z własnej studni. Korzystanie z nieszczelnego szamba jest bardzo niebezpiecznym procederem – większość bakterii chorobotwórczych, które wraz ze ściekami przedostają się do gleby i wód podziemnych, jest w stanie przeżyć w tych środowiskach ok. 3 miesięcy, stanowiąc zagrożenie bakteriologiczne. Ścieki w tym czasie są w stanie pokonać znaczne odległości i skazić teren znajdujący się daleko od miejsca wypływu zanieczyszczeń – np. w żwirze w ciągu trzech miesięcy ściek może przepłynąć ok. 3,7 km (przy spadku terenu wynoszącym 5%) np. do pobliskich zbiorników wodnych powodując ich zakwitanie i szybką eutrofizację. Zanieczyszczenia chemiczne powodują skażenie terenu wokół domu, są wchłaniane przez rośliny, w tym także warzywa w ogródku. Szkodliwe związki chemiczne rozprzestrzeniają się także na większe odległości, skażając wody podziemne. Również znajdujące się w ściekach związki organiczne mogą być przyczyną nieprawidłowych procesów zachodzących w glebie – mogą rozwijać się w nich bakterie beztlenowe, powodujące zagniwanie ścieków. Szkodzimy więc sobie i wszystkim sąsiadom! Odpływające ścieki z nieszczelnego szamba powodują erozję gleby i mogą powodować podmywanie fundamentów budynków.

 
Jeżeli to nikogo nie przekonuje informujemy, że kara za posiadanie nieszczelnego szamba może wynieść nawet 5000 zł.

 
Jeżeli w drodze niedaleko posesji jest kanalizacja to Samorządy mogą teraz zmuszać mieszkańców do podłączania się do niej. Możliwość taką dała im Unia Europejska. Znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nakłada na właścicieli nieruchomości obowiązek przyłączenia się do sieci kanalizacji sanitarnej. 


Drodzy mieszkańcy i właściciele ośrodków wypoczynkowych, którzy macie (nieszczelne) szamba! Nie zmuszajcie swoich gości, rodziny, sąsiadów i całej okolicy do picia Waszych odchodów, moczu, brudnej wody z pralki, z prysznica itd. Nie zatruwajcie jezior i kanałów!


  • Zespół e-boszkowo.pl informuje, że wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne i obyczajowe będą usuwane.
  • Twoje IP to: 3.235.184.215 Pamiętaj, nie jesteś anonimowy.
Dodaj komentarz
Imię:
Treść:

 
CAPTCHA Image
Przeładuj obrazek, jeśli jest nieczytelny
Kod:
Komentarze:
lulu Dodano: 14-08-2013 IP: 217.212.231.162 213.158.216.18 ile moze wyniesc kara za wlewanie szamba do studni.robi tak moj dalszy sasiad,ktory kopie dolki pod kazdym kto sie nawinie,
Robert Dodano: 28-05-2015 IP: 178.181.98.34 Informuję, że w Rożnowie (gmina Gródek nad Dunajcem) za posiadanie szamba nieszczelnego NIC NIE GROZI! NAPRAWDĘ! Zawarłem umowę przedwstępną zakupu nieruchomości w w.w. miejscowości. Niestety jak się okazało z oszustami (okazało się, że dokumenty nieruchomości są sfałszowane) przy współudziale pośrednika nieruchomości i notariusza. Sprawa karna w toku. Przy okazji okazało się, że dom jest zbudowany niezgodnie z pozwoleniem i projektem budowlanym. Przy okazji okazało się, że szambo jest nieszczelne. Zgłosiłem ten fakt do gminy. Gmina przeprowadziła kontrolę, która polegała na... wciśnięciu mi bajeru, że 2 dorosłe osoby, które dodatkowo miały chodowlę psów i kotów za cały rok zuźyli jeden metr sześcienny wody (stale mieszkając w tym domu) i przedstawieniu mi lewych rachunków za wodę ze spółki w. Dunajec. Nadmieniam, że gdy fachmani z w.w. spółki wymieniali licznik po poprzednich właścicielach (a tak w rzeczywistości to są nimi nadal ponieważ odstąpiłem od umowy) wskazywał zużycie wody ponad 260 metrów sześciennych. Tłumaczenie kobicie, która przyszła na "kontrolę", że ja zużyłem ponad sześćdziesiąt metrów sześciennych wody (wg wskazań licznika, który zamontowała spółka Dunajec) i szambo jeszcze się nie zapełniło (w projekcie i pozwoleniu max. poj. szamba to 10 metrów sześciennych) nic nie dało. Nie rozumiała po polsku, a innych języków nie sprawdzalem. Otrzywiście właściciele przedstawili faktury za zużycie wody, z których wynikało to, że za cały rok zużyli aż jeden metr sześcienny wody! Wobec powyższego, jeżeli nie jesteście ekologami to budujcie się w gminie Gródek nad Dunajcem. Łatwo udowodnicie w razie czego, że przez rok zużyliście aż 1 metr sześcienny wody i nie było potrzeby opróżniania szamba, będzie dopiero taka konieczność za 10 lat, a pomoże Wam w tym spółka wodna Dunajec wystawiając lewe faktury na potrzeby ewentualnej "kontroli szczelności" szamba (nie wiem ile wynosi"nieformalne wynagrodzenie" za tę usługę, ale jak dowiem się z postępowania karnego to Wam napiszę. Pozdrawiam Robert Tąta
miesz.... Dodano: 09-08-2015 IP: 46.238.210.171 chłopie a ta padła zwierzyna i te bakterie jak myślisz gdzie się zatrzymują w twoim organiźmie piasek wszystko przefiltruje a z szamba ogólnego pewnie w kosmos jest wystrzelona ...widzi mrówkę a nie zauważa słonia
y Dodano: 09-08-2015 IP: 95.41.1.132 A czy w Boszkowie lub w okolicy ktoś zapłacił już karę? Jak wiadomo,takich szamb nie brakuje.Pamiętam że obowiązek podłączenia do kanalizacji(oczywiście gdy taka istnieje)miał być do 2010r czy jakoś podobnie.Jak widać gównowozy nadal kursują.Opinia niezależnych fachowców na temat szamb ekologicznych jest niepochlebna.Mówi się że właściciele tychże czegoś tam nie dodają z oszczędności,a jak nawet dodadzą,to detergenty to niszczą.Dawno przeczytane w prasie więc dokładnie nie pamiętam.Ale ogólnie to kupa.
tomek Dodano: 14-06-2016 IP: 185.15.83.112 witam rok temu kupiłem domek z nadanym numerem ,dom ma około 10 lat i po ulewie która zawitała w Lachowicach sąsiadowi do studni dostało się prawdopodobnie ścieki z mojego szamba i nie wiem co teraz kto ponosi winę


Dane ze stacji meteo.
Temp. powietrza: 29.7°C
Temp. wody: 25.0°C
Wiatr: 0.0[m/s]
Kierunek wiatru: SSE

Ostatni odczyt:
19.06.2021 11:20

Dane ze stacji meteo, GOSiR Włoszakowice, umiejscowionej na terenie Ośrodka Żeglarskiego przy ul. Turystycznej 7 w Boszkowie - Letnisku.

współpraca

slotex.pl - najlepszy hosting

Copyright © 2011 by e-boszkowo.pl