Strona główna: e-boszkowo

zaloguj | załóż konto
napisane przez Matek
Data dodania: 27-05-2010 18:54
Data modyfikacji: 27-05-2010 19:10

(Gazeta ABC Nr 37 (2186) 11.05-13.05.2010 r.)

 

 

- Przez 16 lat niewłaściwie użytkowano zastawkę przy Jeziorze Dominickim, przez co poziom wody w zbiorniku stale spadał - twierdzi starosta leszczyński Krzysztof Benedykt Piwoński i domaga się jak najszybszego uregulowania sprawy.

Starosta leszczyński wszczął postępowanie w sprawie zmiany pozwolenia wodno-prawnego udzielonego 16 lat temu gminie Włoszakowice przez Urząd Wojewódzki w Lesznie. Dotyczy to zastawki na kanale Boszkowie, regulującej poziom wody w Jeziorze Dominickim.

Proponowana zmiana ma..obniżyć rzedną piętrzenia wody o 30 cm. Pojawiła się obawa, że przez to znacznie obniży się poziom wody w jeziorze.

 - Zależy nam na utrzymaniu możliwie wysokiego poziomu wody w jeziorze. Woda to życie. Ma wpływ na siedliska zwierząt i roślin - przekonuje Michał Klawiński z Przemęckiego Parku Krajobrazowego.

Stan wód w zbiornikach Pojezierza Leszczyńskiego już jest tragicznie niski i stale się obniża. Skutek: jeziora są coraz mniej odporne na trafiające do nich nieczystości. Sytuacja sprzyja też zakwitowi. To, co dzieje się z jeziorami na terenie przemęckiego Parku Krajobrazowego, najlepiej wskazuje stan hipertrofii określający produktywność biologiczną zbiorników wodnych.

Badania wskazują, że w tej chwili tylko jeziora Dominickie i Brzeźne nie są biologicznie zagrożone. Pozostałe zbiorniki na trasie Konwaliowego Szlaku Kajakowego zarastają, a cztery z nich ( Zapowiednik, Przemęckie Środkowe, Wielkie, Przemęckie Północne) przekroczyły już tragiczny stan hipertrofii, co w dalekiej przyszłości spowoduje przekształcenie się ich ze zbiorników wodnych w podmokłe łąki.

Obniżanie się stanu wód psuje też plany zwykłym turystom. Zdaniem ekspertów, obniżenie stanu Jeziora Dominickiego o 30 cm sprawi, że znikną najatrakcyjniejsze miejsca kąpielowe. Na przykład przy plaży głównej, gdzie na sporym odcinku od brzegu woda będzie tylko po łydki.

 - Wody jest mało, będzie jeszcze mniej. Lustro jeziora cały czas się zmniejsza - ostrzega Andrzej Łakomy z Polskiego Związku Wędkarskiego.

Tymczasem - jak twierdzi starosta leszczyński - proponowane przez niego zmiany maja właśnie uchronić wodę w Dominickim.

- Obniżenie rzędnej piętrzenia ma w istocie utrzymać wodę w jeziorze - uspokaja K.B. Piwoński

O co chodzi?

Na początku lat 90. Gmina Włoszakowice wybudowała zastawkę w kanale przy Jeziorze Dominickim. W 1994 roku wojewoda zalegalizował ją i oddał we władanie gminie. Wtedy to ustalono rzędną piętrzenia na poziomie 61,30m n.p.m.

- Ten poziom nie był jednak przestrzegany, bo zastawka prawie nigdy nie była podnoszona - twierdzi starosta Piwoński. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że gmina niestety, nie potrafiła poprawnie jej użytkować. Nawet teraz kiedy poziom wody jest najwyższy w roku, piętrzenie wynosi zaledwie 61,03 m.

Dlatego starosta postanowił w końcu uregulować sprawę. Chcę aby zastawka, tak jak inne zrządzenia tego typu przeszła pod wyłączne władanie Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych - zazwyczaj podobnymi urządzeniami nie rozporządzają gminy. Poziom rzędnej piętrzenia ma być obniżony ale odtąd przestrzegany.

-Chcemy urealnić normy. Nigdy nie było piętrzenia na poziomie 61,30 metra. To przy obecnym stanie wód wręcz niemożliwe. Ale 61 da się zachować i dzięki temu utrzymać przyzwoity poziom wody w jeziorze - twierdzi starosta.

W połowie maja ma się odbyć rozprawa w sprawie pozwolenia wodno-prawnego. Wszystkie zainteresowanie strony - Urząd Gminy Włoszakowice, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, leszczyński oddział WZMiUW, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego i Polski Związek Wędkarski - zdecydują wtedy, czy zatwierdzić proponowana zmianę.

MIROSŁAW WLEKŁY

 

 

Artykuł zaczerpnięty z Gazety ABC

http://gazetaabc.pl/


Polecamy artykuły w tej samej sprawie:

 

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu – na naszym FORUM


  • Zespół e-boszkowo.pl informuje, że wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne i obyczajowe będą usuwane.
  • Twoje IP to: 18.234.255.5 Pamiętaj, nie jesteś anonimowy.
Dodaj komentarz
Imię:
Treść:

 
CAPTCHA Image
Przeładuj obrazek, jeśli jest nieczytelny
Kod:
Komentarze:
marcel Dodano: 13-04-2011 IP: Dla turystów, wczasowiczów ważne jest aby można było dojść do jeziora a nie moczyć się w rozlewisku wody na łąkach i odganiać od masy komarów. Dlatego też ważne jest i zarazem oczywiste że posiom wody w jeziorze Dominickim należy obniżyć do takiego poziomu aby np. rejon ulicy Turystycznej (pola i rowy) były wolne od gnijącej i odpychającej turystów wody.
BY Dodano: 13-04-2011 IP: Szkoda że nikt nie mówi o wycinaniu trzciny na brzegu jeziora, koło LOK-u, plaży głównej i przy niektórych działkach przy jeziorze.Wystarczy zobaczyć na zdjęcia z pzrzed 15-20 lat. Pozdrawiam
edi Dodano: 14-04-2011 IP: dziwią się ,że jezioro wielkie, małe , przemęckie - które są połączone kanałami będą zanikac gdyż służą im zanieczyszczenia, z grotnickiej oczyszczalni, które spływają do tych jezior z kanału boszkowskiego - obrazek widoczny pod art.TEMAT BUMERANG - ŚCIEKI PŁYNĄ DO JEZIORA dostępny w aktualnościach, natomiast co do ilości wody w tych jeziorach to zapraszamy Pana Starostę by wybrał się na wycieczke krajoznawczą po terenie naszych jezior i okolicznych miejscowości , by na własne oczy zobaczył jaki jest poziom wód na j. wielkim i okolicznych terenach. Zastawka na kanale a poziom wody w j. wielkim i małym po takiej wycieczce okaże się nie miec nic ze sobą wspólnego. ZAPRASZAMY NA LEKCJE W TERENIE
Matek Dodano: 14-04-2011 IP: Tak to prawda, zastawka ma wpływ jedynie na poziom wody w j. Dominickim, i to w ograniczonym zakresie.
bolek Dodano: 15-04-2011 IP: Mam pytanie do BY. O co chodzi z tym wycinaniem trzciń?
BY Dodano: 15-04-2011 IP: Tam gdzie są (były) nowe pomasty
do BY Dodano: 15-04-2011 IP: Ale jeszcze wcześniej nie było ani trzciny, ani pomostów... więc o co kaman?
do do BY Dodano: 16-04-2011 IP: Ale wcześniej nie było jeziora!!!
Mw Dodano: 16-04-2011 IP: Ten co pisze do BY to jakis Baran niekumaty


Dane ze stacji meteo.
Temp. powietrza: 0.1°C
Temp. wody: 4.4°C
Wiatr: 1.3[m/s]
Kierunek wiatru: ESE

Ostatni odczyt:
03.12.2020 15:00

Dane ze stacji meteo, GOSiR Włoszakowice, umiejscowionej na terenie Ośrodka Żeglarskiego przy ul. Turystycznej 7 w Boszkowie - Letnisku.

współpraca

slotex.pl - najlepszy hosting

Copyright © 2011 by e-boszkowo.pl