Strona główna: e-boszkowo

zaloguj | załóż konto
napisane przez Matek
Data dodania: 21-02-2011 20:17
Data modyfikacji: 21-02-2011 20:20

  (Panorama Leszczyńska, nr 7 (1618) 17 II 2011 - 23 II 2011 )

 


POWIAT LESZCZYŃSKI. Do 2018 r. samorząd będzie spłacał zobowiązania

 

Stawiają na Kłodę, z Boszkowa nie rezygnują

 

Lata 2011 - 2018 obejmuje wieloletnia prognoza finansowa powiatu leszczyńskiego. Samorządy musiały opracować takie dokumenty zgodnie z nową ustawą o finansach publicznych. Jak przypomina starosta leszczyński Krzysztof Benedykt Piwoński,
samorząd spłaca cały czas pożyczkę, jaką poprzednie powiatowe władze zaciągnęły na przebudowę drogi Leszno - Jezierzyce Kościelne. Gdy dług zostanie uregulowany, powiat najprawdopodobniej zdecyduje się na kolejną pożyczkę, której spłata zakończy się właśnie w 2018r. Samorząd myśli o przebudowie kolejnego odcinka tej trasy, tym razem do Boszkowa. Priorytetową na ten rok inwestycją jest jednak remont trasy w gminie Rydzyna: Kłoda - Moraczewo - Pomykowo - granica powiatu.

 

80% z WRPO

Prace w gminie Rydzyna mają rozpocząć się w połowie tego roku. Na inwestycję samorząd otrzymał dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Powiatowy projekt został oceniony wysoko, gdyż znalazł się na trzecim miejscu listy rankingowej. Koszt przebudowy drogi z Kłody do granicy powiatu oszacowano na 7 min zł.

- 80 procent tej kwoty dostaniemy z WRPO. Wkład własny powiatu jako głównego inwestora wyniesie 1,4 min zł. Do tego pomoc w wysokości 300 tys. zł zadeklarowała gmina Rydzyna. Projekt przebudowy drogi zakłada wzmocnienie jej konstrukcji na całym 4,5-kilometrowym odcinku, poszerzenie do 6 m oraz ułożenie nowej nawierzchni. Ponadto na odcinku 2,7 km zostaną ułożone chodniki. Powstanie również kilometr ciągu pieszo-rowerowego - informuje Krzysztof Benedykt Piwoński.

Starosta dodaje, że wkrótce odbędzie się spotkanie zarządów powiatów leszczyńskiego i gostyńskiego dotyczące tej inwestycji. Powiat gostyński będzie bowiem remontował dalszy odcinek tej drogi: od granicy powiatu do Ponieca.

- Chcemy te remonty jakoś skoordynować - przyznaje starosta.

 

Jesienią na Dworcową

Powiat nie rezygnuje jednocześnie z dalszej przebudowy drogi Leszno - Boszkowo - granica z powiatem wolsztyńskim. Samorządowi przyznano nawet dofinansowanie na te prace z WRPO. Zrezygnowano jednak z tej pomocy, bowiem można było uzyskać maksymalnie 50% dofinansowania. Dlatego powiat postawił w pierwszej kolejności na remont drogi Kłoda - granica z powiatem gostyńskim, gdzie WRPO sfinansuje inwestycję w 80%.

- Gdybyśmy chcieli skorzystać z dofinansowania przyznanego na przebudowę trasy Włoszakowice - Boszkowo - granica powiatu, wówczas musielibyśmy wyłożyć z własnej kieszeni 3,5 min zł. Na drogę w gminie Rydzyna wyłożymy „tylko" 1,5 min zł. Tym sposobem zaoszczędzimy 2 min zł - zaznacza starosta Piwoński.

Za wspomniane 2 min zł samorząd chce zająć się m. in. remontem odcinka ul. Dworcowej w Boszkowie. Trasę zalała woda i Zarząd Dróg Powiatowych w Lesznie podjął decyzję o czasowym zamknięciu ul. Dworcowej. Ostatecznie ulicę otwarto, ale tylko dlatego, iż na zalanym odcinku ułożono dodatkową warstwę drogowych płyt betonowych. Kierowcy muszą tam zachować
szczególną ostrożność.

- Na razie trudno powiedzieć, ile będzie kosztował remont tego odcinka. Będzie można ocenić to wiosną. Chcemy jednak zająć się jego remontem kompleksowo - zapowiada
Piwoński.

Niewykluczone, że jeszcze latem zostanie wybudowany ciąg pieszo - rowerowy z prowadzący od strony Ujazdowa do Boszkowa Piemontem zniszczonego fragmentu drogi powiat zajmie się po wakacjach.

- Zrobimy to we wrześniu - październiku. Nie wyobrażam sobie bowiem wyłączenia z ruchu ul. Dworcowej w sezonie letnim, gdy przyjeżdżają tłumy turystów - dodaje starosta.

 

Znów złożą wniosek

Powiat nie rezygnuje jednocześnie z ubiegania się o zewnętrzne fundusze na dokończenie przebudowy drogi Leszno - Boszkowo - granica powiatu. W 2010 r. zainwestowano w remont odcinka Jezierzyce Kościelne - Włoszakowice, w których
wybudowano również rondo Inwestycja również była dofinansowana
z WRPO. Wcześniej przebudowano drogę z Leszna do Jezierzyc i wybudowano obwodnicę pozwalającą ominąć najbardziej newralgiczny punkt Święciechowy - rynek. Tu z kolei powiat uzyskał wsparcie z europejskiego funduszu PHARE.

- Po raz kolejny złożymy wniosek do WRPO na przebudowę odcinka Włoszakowice - Boszkowo - granica powiatu. Nie ukrywam, że liczymy na wsparcie. Gdyby tym razem nie udało się pozyskać z tego źródła funduszy, inwestycję podzielimy na mniejsze odcinki i będziemy ją realizować etapami, adekwatnymi do możliwości finansowych powiatu - kończy Krzysztof Benedykt Piwoński.

 

ANNA MAĆKOWIAK

 

fot.: e-boszkowo.pl 20.02.2011r.

Artykuł zaczerpnięty z Panoramy Leszczyńskiej

http://panorama.media.pl/

 

 

 


 

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu – na naszym FORUM

 

 


  • Zespół e-boszkowo.pl informuje, że wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne i obyczajowe będą usuwane.
  • Twoje IP to: 18.234.255.5 Pamiętaj, nie jesteś anonimowy.
Dodaj komentarz
Imię:
Treść:

 
CAPTCHA Image
Przeładuj obrazek, jeśli jest nieczytelny
Kod:
Komentarze:
onetka0 Dodano: 07-03-2011 IP: Na jesień ???!!!Remont tak strategicznej trasy? Już wyobrażam sobie korki od strony Grotnik,ciekawie to może wyglądać, ale cierpliwość kierowców będzie na skraju wyczerpania, wypadkowość większa.. Może chodnik później, fundusze jednak przeznaczyć na remont ulicy Dworcowej - podtopionej i zdewastowanej przez TIRY
edi Dodano: 08-03-2011 IP: NA JESIEŃŃŃ ale wstyd będzie jak wczasowicze przyjadą i zobaczą jak rządzą się urzednicy na naszych włościach, teraz jak jeszcze jest lód wokół płyt to jeszcze jakoś wygląda , ale jak zacznie woda opadac to odsłoni to wszystko co powinno byc zrobione juz pare lat temu(od ix lat był tam zapadniety asfalt i wyboje po prawej stronie asf - jadąc w kierunku stacji pkp)A CZY URZĘDNICY wyobrażają sobie upalne lato i wekendy na tej drodze!!!!!! no tak ale ja nie brałam pod uwage faktu że W ROKU 2011 BOSZKOWSKIE JEZIORO DOMINICKIE I OŚCIENNE BĘDĄ ZAMKNIĘTE w wyniku skarzenia wód przez szamba które wypłynęły na wierzch.I tak kończy się żywot Boszkowa i I kl. czystości wody . DZIĘKUJEMY za oczyszczalnie ścieków dla Boszkowa.Dziękujemy za drogi. NIC JUŻ NAM NIE BĘDZIE POTRZEBNE
mało wiedzący Dodano: 19-04-2011 IP: Wniosek który mial złożony na drogę do Boszkowa WRPO 50x50 % także przeszedł był ma jednym z czołowych miejsc ale go wycofał. Pytanie : Gotowy wniosek bardzo dobrze oceniony ze 100 % szansą na dofinansowanie WRPO 80% na 20 % dlaczego nie został złożony na Boszkowo tylko w drugą stronę ?. Czasowo ze złożeniem wniosku nie byłoby żadnego problemu. Wszyscy zainteresowani byli naprawdę zdziwieni. No ale dlaczego tak się stało wie tylko miłościwie nam panujący Pan Starosta


Dane ze stacji meteo.
Temp. powietrza: 6.2°C
Temp. wody: 7.8°C
Wiatr: 3.6[m/s]
Kierunek wiatru: SW

Ostatni odczyt:
22.11.2020 03:40

Dane ze stacji meteo, GOSiR Włoszakowice, umiejscowionej na terenie Ośrodka Żeglarskiego przy ul. Turystycznej 7 w Boszkowie - Letnisku.

współpraca

slotex.pl - najlepszy hosting

Copyright © 2011 by e-boszkowo.pl