Strona główna: e-boszkowo

zaloguj | załóż konto
napisane przez Matek
Data dodania: 23-11-2010 18:27

Radio ELKA 19 Listopad 2010)

 

    W Boszkowie mają spory problem z wodą. Od kilku dni ta podtapia nie tylko łąki, ale i drogę powiatową przechodzącą przez letniskową miejscowość. Jeden pas jedni został już wyłączony z ruchu, a Zarząd Dróg Powiatowy w Lesznie nie wyklucza całkowitego zamknięcia drogi w poniedziałek.
Podtopienia, to efekt przelewania się wody z niżej położonego jeziora Boszkowskiego do Dominickiego. Sytuacja gwałtownie pogorszyła się na początku tygodnia, kiedy to woda zaczęła zalewać drogę. - Wygląda to nieciekawie, nigdy właściwie tak się nie działo. Woda jest jakieś 10 cm powyżej zastawki. Nie wiemy dlaczego nie można nadmiaru wody spuścić, być może jest to wina nienajlepiej ustawionych zastawek, ale nie chcę się wymądrzać, bo nie jestem specjalistą. Jako gmina nic w sprawie wody, ani tym bardziej drogi należącej do powiatu nie możemy zrobić, martwimy się jednak o mieszkańców. Boję się, że jeśli woda się bardziej podniesie, to Boszkowo Wieś zostanie odcięte od świata. W razie czego wszystkim chcącym dojechać na wybory zapewnimy autobus, pojazdy na większych kołach powinny przejechać - mówi wójt Włoszakowic, Stanisław Waligóra. 

Jeden pas jezdni został już wyłączony z ruchu, ale o zamknięciu całej drogi do poniedziałku nie ma mowy. - Sytuację monitorujemy od początku tygodnia, przejazd jako taki jest, ale nie ukrywam, że zamknięcie drogi jest możliwe. Na pewno jednak nie zrobimy tego dziś, ani w weekend. Sytuacja się zmienia, podczas ostatniej doby przybyło nawet 2 cm wody. Ewentualne zamknięcie wiązałoby się z zorganizowaniem bardzo dużego objazdu, wolelibyśmy tego uniknąć - podkreśla Jan Król, kierownik Zarządu Dróg Powiatowych w Lesznie.

Problem nadmiaru wody spowodowała natura i najprawdopodobniej jej zostanie pozostawione rozwiązanie tej kwestii. - Takiej sytuacji nie było od dziesiątek lat. Woda stoi wszędzie i nie ma ujścia. Przy środkach, które mamy nic więcej ponad to, co robimy, zrobić już nie możemy. Przy takich dużych ilościach wody, nie ma mowy o jej wyregulowaniu. Woda, która może spływać, to spływa, jej nadmiar niestety stoi. Na rowach Polskim i Śląskim woda już wylewa się na łąki. Ten rok pod tym względem jest szczególny -  wyjaśnia dyrektor leszczyńskiego Oddziału Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych Franciszek Halec. (mah)

 

 

Artykuł zaczerpnięty z serwisu Radia Elka

 

 


Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu – na naszym FORUM


  • Zespół e-boszkowo.pl informuje, że wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne i obyczajowe będą usuwane.
  • Twoje IP to: 35.170.78.142 Pamiętaj, nie jesteś anonimowy.
Dodaj komentarz
Imię:
Treść:

 
CAPTCHA Image
Przeładuj obrazek, jeśli jest nieczytelny
Kod:
Komentarze:
Aktualnie brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dane ze stacji meteo.
Temp. powietrza: 16.7°C
Temp. wody: °C
Wiatr: 0.0[m/s]
Kierunek wiatru: ---

Ostatni odczyt:
29.09.2020 17:00

Dane ze stacji meteo, GOSiR Włoszakowice, umiejscowionej na terenie Ośrodka Żeglarskiego przy ul. Turystycznej 7 w Boszkowie - Letnisku.

współpraca

slotex.pl - najlepszy hosting

Copyright © 2011 by e-boszkowo.pl