Strona główna: e-boszkowo

zaloguj | załóż konto
napisane przez Matek
Data dodania: 14-06-2016 21:35
Data modyfikacji: 16-06-2016 18:17
( Panorama Leszczyńska nr 24/1894, 16-22 Czerwiec 2016r. )

Nie ma przejścia, czyli do kogo należy brzeg?

PRAWO W POLSCE ZABRANIA GRODZENIA PLAŻ I BRZEGÓW JEZIOR.

PRZY PLAŻY GŁÓWNEJ W BOSZKOWIE TEN PRZEPIS ZDAJE SIĘ NIE OBOWIĄZYWAĆ.

     Zakaz grodzenia nieruchomości do samej linii brzegowej jest powszechnie lekceważony. Właściciele prywatnych posesji stawiają ogrodzenia uniemożliwiające obejście jeziora, czy spacery wzdłuż linii brzegowej rzeki. Bardzo często zapomina się, że postawiony płot może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa osób próbujących wydostać się z wody na brzeg, jak i poruszających się wzdłuż brzegu. I co najważniejsze, teren ogrodzony do samej linii brzegowej utrudnia np. przeprowadzenie akcji ratunkowej.

Decyzję o ustaleniu linii brzegowej Jeziora Dominickiego Starostwo Powiatowe w Lesznie wydało w lutym 2011r. Hotel Sułkowski jest największym ośrodkiem wypoczynkowym w Boszkowie. Powstał on po gruntownej modernizacji popularnej „Syreny”. Niestety, na plaży należącej do luksusowego hotelu ustawiono ogrodzenie, które rozciąga się do samej tafli wody.

Prawo wodne zabrania grodzenia nieruchomości przylegających do powierzchniowych wód publicznych w odległości mniejszej niż półtora metra od linii brzegowej. Zabrania również zakazywania lub uniemożliwiania przechodzenia przez ten obszar – tłumaczy Wojciech Dominiak ze spółki adwokackiej „Malczewski, Stoczak, Matyaszczyk” w Rawiczu. – W przypadku postawienia ogrodzenia albo uniemożliwienia dostępu w inny sposób, np. poprzez nasadzenie krzewów lub drzew, można żądać od organu administracji wydania decyzji umożliwiającej dostęp do linii brzegowej.

Adwokat wyjaśnia, że o swobodnym dostępie do linii brzegowej w swojej decyzji mówi Naczelny Sąd Administracyjny.

Będziemy musieli sprawdzić, czy nie doszło do przekroczenia obowiązującego prawa – informuje Janusz Perski, naczelnik wydziału ochrony środowiska, rolnictwa i leśnictwa leszczyńskiego starostwa. – Jeżeli prawo zostało złamane, to poprosimy właściciela nieruchomości o usuniecie grodzenia na odcinku, który powinien być wolny.

Samo grodzenie linii brzegowej zagrozone jest grzywna do 5 tys. zł. W Boszkowie dodatkowo swobodne przejscie brzegiem blokuje „przytulona” do hotelu Sułkowski wypozyczalnia sprzetu wodnego.


– Zgode na te lokalizacje dostałem z melioracji w Lesznie. Została ona wydana na rok, z mozliwoscia jej przedłuzenia – wyjasnia Maciej Zakrzewski, własciciel wypozyczalni kajaków i rowerów wodnych „Zielona
Przystan” w Boszkowie. – Nie ustalałem z przedstawicielami hotelu Sułkowski dokładnego usytuowania swojej wypozyczalni. Juz wczesniej lezały tu kamienie, z których usypany jest wał, bedacy przedłuzeniem ogrodzenia plazy i blokujacy dostep do swobodnego przejscia brzegiem plazy.


Z zarzutami o działanie niezgodne z obowiazujacym prawem nie zgadza sie zarzad Hotelu Sułkowski.

– Nasze ogrodzenie zostało postanowione zgodnie z wszelkimi wymogami prawa. Niestety, linia brzegowa jeziora ma to do siebie, ze dynamicznie zmienia sie i przesuwa. Jeszcze dwa miesiace temu, jezioro było oddalone od ogrodzenia o kilka dobrych metrów. Wczesniej linia brzegowa siegneła nawet zabudowan hotelu zupełnie „zabierajac” plaze – tłumaczy Maria Strugarek, członek zarzadu Hotelu Sułkowski.


Jednoczesnie zaprzecza, ze miejsce lokalizacji wypozyczalni „Zielona Przystan”, blokujace dostep do plazy, zostało wskazane przez hotel.

– Nigdy nie uzgadniano z nami połozenia wypozyczalni, bo tez nie było takiej  potrzeby. To nie jest teren od nas zalezny, nie mamy wpływu na to, co sie tam dzieje – przekonuje Maria Strugarek.


Dariusz Staniszewski

 

fot. Andrzej Cieślik

 

Artykuł zaczerpniety z witryny internetowej Panoramy Leszczyńskiej www.otopanorama.pl

 

 


Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu – na naszym FORUM


  • Zespół e-boszkowo.pl informuje, że wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne i obyczajowe będą usuwane.
  • Twoje IP to: 54.82.119.116 Pamiętaj, nie jesteś anonimowy.
Dodaj komentarz
Imię:
Treść:

 
CAPTCHA Image
Przeładuj obrazek, jeśli jest nieczytelny
Kod:
Komentarze:
Arek Dodano: 16-06-2016 IP: 91.240.44.90

Dla mnie cała sprawa jest bardzo prosta wg ustawy Prawo Wodne ( Dz.U. 2001 Nr 115 poz. 1229):

Art. 27. 1. Zabrania się grodzenia nieruchomości przyległych do powierzchniowych wód publicznych w odległości mniejszej niż 1,5 m od linii brzegu, a także zakazywania lub uniemożliwiania przechodzenia przez ten obszar.

Czyli jasno jest tu powiedziane nie tylko płot do samej wody jest tu złamaniem prawa ale nawet zwykła tabliczka z napisem "zakaz przejścia" jest złamaniem prawa. W pokazanym tu przykładzie hotel budując ogrodzenie przerwał je około 1,5m od linii wody ( aktualnie jezioro jest mocno cofnięte więc linia płotu jest dalej) ale za to wybudował zasieki z kamieni, połamanych słupów żelbetowych i dostawił przęsło ogrodzeniowe. Cała ta "palisada" godna trzech gwiazdek od lat sięga do samej wody (mimo cofania się jeziora z uwagi na ciągły spadek poziomu wody)

I tu pojawia się wypowiedź Pani prezes Hotelu "Nasze ogrodzenie zostało postanowione zgodnie z wszelkimi wymogami prawa. Niestety, linia brzegowa jeziora ma to do siebie, ze dynamicznie zmienia się i przesuwa. Jeszcze dwa miesiące temu, jezioro było oddalone od ogrodzenia o kilka dobrych metrów"

- po pierwsze wody w ostatnim czasie wyraźnie nie przybywa a raczej ubywa! [proszę pokazać na zdjęciu sytuacje kiedy można obejść "palisadę" słupy żelbetowe, które tam leżą, zielone przęsło płotu, od lat sięgające do wody - ktoś tu chyba chce "wprowadzić w błąd" opinię publiczną. Zresztą na zdjęciu z okładki Panoramy Leszczyńskiej widać to jak na dłoni.

Prawo więc jest bezczelnie łamane od lat. Powinien tu być ukarany hotel oraz organ nadzoru, za notoryczne ignorowania łamanie przepisów.

I tu wypowiedź pana Janusza Perskiego, naczelnika wydziału ochrony środowiska, rolnictwa i leśnictwa leszczyńskiego starostwa. " Jeżeli prawo zostało złamane, to poprosimy właściciela nieruchomości o usuniecie grodzenia na odcinku, który powinien być wolny."

Od wielu lat można zaobserwować widoczny na zdjęciu stan a pan naczelnik dopiero myśli by się przyjrzeć i co będzie potem "prosił" !!!!????

Przepraszam ale jak ja przekroczę prędkość na drodze to policja nie prosi mnie bym zwolnił tylko wystawia mandat i punkty !!

czym osoby łamiące ustawę "Prawo Wodne" są lepsze od tych łamiących inne ustawy? Chyba nie ma tu prostszej interpretacji? Panie naczelniku czas wyjść z za biurka i pilnować porządku ? w końcu za coś bierzecie co miesięczne wynagrodzenia????

Iwona Dodano: 17-06-2016 IP: 80.53.209.110 Jeżdżę do Boszkowa od kilkunastu lat.... Niestety nie mogę sobie przypomnieć swobodnego przejścia od momentu gdy zaczął królować "Sułkowski". Pozagradzali się, ustawili "straż", żeby czasami nikt nie przemknął... z jednej strony to rozumiem, bo zainwestowali dużo kasy ( jest pięknie, ale naprawdę wkurza mnie to, że nie umieją powiedzieć dość.... w weekend godzina 11.00 na ich płatnej plaży już nie ma gdzie nawet jednego koca wcisnąć, a oni dalej wpuszczają i kasują..... Naprawdę nie było szans na wciśnięcie się nawet jedną nogą na plażę, a oni dalej wpuszczają i kasują. Gdy zobaczyłam ogrom ludzi i wróciłam się, że nie skorzystam z ich usług, odpowiedzieli mi, że kasy nie zwrócą bo oni gwarantują sam wstęp na plaże a nie rozłożenie się...... porażka... wielki potentat ustawiony na kasę, kasę, kasę.... a gdzie względy bezpieczeństwa.... w taki upalny weekend to nawet karetka by nie podjechała do nie daj boże topielca. istnieją pewne granice przyzwoitości i trzeba mieć zdrowy rozsądek i powiedzieć dość... dzisiaj zamykamy plażę ze względu na komplet....
lak Dodano: 17-06-2016 IP: 185.136.132.194 10.5.6.9 Samo grodzenie linii brzegowej zagrozone jest grzywna do 5 tys. zł. W Boszkowie dodatkowo swobodne przejscie brzegiem blokuje ?przytulona? do hotelu Sułkowski wypozyczalnia sprzetu wodnego. ? Zgode na te lokalizacje dostałem z melioracji w Lesznie. Została ona wydana na rok, z mozliwoscia jej przedłuzenia ? wyjasnia Maciej Zakrzewski, własciciel wypozyczalni kajaków i rowerów wodnych ?Zielona Przystan? w Boszkowie. ? Nie ustalałem z przedstawicielami hotelu Sułkowski dokładnego usytuowania swojej wypozyczalni. Juz wczesniej lezały tu kamienie, z których usypany jest wał, bedacy przedłuzeniem ogrodzenia plazy i blokujacy dostep do swobodnego przejscia brzegiem plazy. Z zarzutami o działanie niezgodne z obowiazujacym prawem nie zgadza sie zarzad Hotelu Sułkowski. ? Nasze ogrodzenie zostało postanowione zgodnie z wszelkimi wymogami prawa. Niestety, linia brzegowa jeziora ma to do siebie, ze dynamicznie zmienia sie i przesuwa. Jeszcze dwa miesiace temu, jezioro było oddalone od ogrodzenia o kilka dobrych metrów. Wczesniej linia brzegowa siegneła nawet zabudowan hotelu zupełnie ?zabierajac? plaze ? tłumaczy Maria Strugarek, członek zarzadu Hotelu Sułkowski. Jednoczesnie zaprzecza, ze miejsce lokalizacji wypozyczalni ?Zielona Przystan?, blokujace dostep do plazy, zostało wskazane przez hotel.
Maria Dodano: 17-06-2016 IP: 195.117.117.116 Bzdury opowiada ta pani Maria!Nigdy woda nie podchodziła pod ich zabudowania!!!
Grzeczny Dodano: 17-06-2016 IP: 94.254.242.48 5tys złotych ??? A pan Perski ze starostwa zamierza poprosić ??? To co tu sie dziwić ze wszyscy grodza jak wiedza ze nikt im nic nie zrobi ewentualnie poprosi - coś sie w zamian obieca i sprawa znowu pójdzie pod dywan. Zreszta ile razy był juz ten temat poruszany - także tutaj. Chwila zamieszania potem sprawa ucichła i urzędasy dalej zajmują sie tylko kawusią
dedektyw Dodano: 17-06-2016 IP: 95.48.231.114 192.168.2.15 Zarówno ośrodek LOK jak i gminy są zagrodzone do wody -bez możliwości przejścia i co ??? Gmina łamie prawo ,to dlaczego inni nie !!! GMINA używa do łodzi silnik motorowy dla celów zarobkowych i tak powoli wszyscy będą mieli przepisy prawa w .....
Kasia Dodano: 17-06-2016 IP: 79.184.51.188 Po pierwsze na plaży Sułkowskiego nie jest pięknie. Połowę plaży zabrał nowo postawiony budynek (co do estetyki obiektów stawianych przez Sułkowskiego można się spierać), wycięto piękne stare drzewa, nawieziono piach, który jakościowo moim zdaniem odbiega na minus od tego, który był kiedyś. Na plażę trzeba skakać po kamieniach od dobrych paru lat i ani razu nie przypominam sobie sytuacji, żeby można było je obejść "suchą stopą" - zarząd kłamie więc wierutnie. Dla mnie, osoby spędzającej w Boszkowie każde wakacje od urodzenia, od lat osiemdziesiątych, Sułkowski i jego działania uosabiają wszystko co jest złe w polskiej odmianie kapitalizmu. Ja bojkotuję ten interes, ale do innych, którzy chcą się kąpać na plaży głównej apeluję chociaż o to, żeby pilnować wydawania paragonu przy zakupie opaski uprawniającej do wejścia na plażę. Bo mandat za nie wystawienie takiego jest tak samo nieodczuwalny dla takiego molocha, jak ten mandat(którego zresztą Sułkowski nie dostaje, bo starostwo widać go "prosi") za grodzenie linii brzegowej.
Bezprawie ! Dodano: 17-06-2016 IP: 91.232.91.155

To co się tam dzieje to jeden wieki skandal ! Kto dostał łapówkę ja sie pytam ? Tak jest od wielu lat i nikt z tym nic nie robi ! Karę ****** i nakazać to rozebrać. Kolejny przykład że w Polsce liczą się tylko plecy ! Głupie tłumaczenie ludzi z zarządu ! Przecież na tą plaże nie idzie się kompletnie dostać ! Jeszcze bezczelnie pobierają 5 zl ! i kasują za euforie, masakra ! kto na to pozwolil ?. Jest jedna wielka zmowa i ja się pytam kto siedzi w tym układzie ? Zwykły szaraczek nie ma pojęcia o prawie i jest w d**** ****. Turyści bojkotujcie ten hotel ! Niech ktoś z tym coś w końcu zrobi bo to jest jeden wielki uklad ! Zaproście jakąś telewizje interwencyjną bo to lamanie prawa od lat ! Bojkotujcie ludzie ten hotel i omijjcie na kilometr !

Edycja postu----- administrator:  Prosimy nie przeklinać !!!!

Maria2 Dodano: 17-06-2016 IP: 81.190.231.59 Jak można tak kłamać.Wypowiedź tej kobiety jasno pokazuje z kim mamy do czynienia.Zaraza z Sułkowskiego rozprzestrzenia się.Boszkowo spada na psy.
super arek Dodano: 20-06-2016 IP: 185.136.132.194 10.5.6.9 bajzel ze stajni zszedł do sułkowskiego. i to juz od dawna, co roku bezczelniej. sądy sądami a sprawiedliwość ( wcale NIE) musi być po stronie jakiejś tam m a r y j i
może coś wzieli Dodano: 22-06-2016 IP: 109.173.202.50 Waligóra , Szczot i dziedziczak bo tak cicho siedzą ,a przecież mieszkańcy Leszna i radni z Włoszakowic nie mają swobodnego dojścia do plaży . U tych panów ma duże znaczenie kto łamie prawo -swoi mogą . Ciśnie się pytanie ,ile takie prawo i sprawiedliwość u nich kosztuje.
niezależny Dodano: 22-06-2016 IP: 109.173.202.50 Takie gminne pojęcie prawa , ale w innych przypadkach to wójt działa na zasadzie " chłop żywemu nie przepuści "
pic Dodano: 24-06-2016 IP: 195.117.117.191 @Bezprawie !" tytułujesz swój wpis "bezprawie", a nie masz pojęcia o czym piszesz. Nie łączcie ludzie dwóch różnych spraw. Czym innym jest grodzenie przejścia wzdłuż brzegu (pas linii brzegowej, o którym mowa w ustawie "prawo wodne"), a czym innym prawo wejścia na plażę, która jest już własnością prywatną. Innymi słowy powinniśmy mieć możliwość obejść jezioro wzdłuż brzegu, ale już niekoniecznie rozkładać się na czyjejś działce ze swoim kocykiem. Właściciel umożliwia jednak wejście na swój teren, ale oczywiście na swoich warunkach (opłata za wejście). A do Ciebie należy decyzja czy z tej oferty skorzystasz czy nie. Ja się Twojego ogródka z dzieciakami nie ładuję :)
stach Dodano: 24-06-2016 IP: 89.74.43.131 Co by nie pisał i jak nie interpretował, to prawdą jest że nie da się obejść jeziora wzdłuż brzegu.Odnośnie ogródka rozumowanie niby prawidłowe ale trudno porównywać nawet najlepszy ogródek z plażą w miejscowości gdzie istnieje jezioro. Idąc dalej tym tokiem rozumowania to może by jezioro oddać w prywatne ręce? Wówczas właściciel będzie decydował czy można tam w jakiejkolwiek formie pływać.A może bym sobie kupił jezioro i je ogrodził ???
? Dodano: 24-06-2016 IP: 81.190.238.83 Oj stachu, stachu obyś nie wykrakał.Wszystko możliwe,prywatne jeziora,morze,lasy i góry.Straszny ten Świat.
arek Dodano: 28-06-2016 IP: 185.136.132.194 10.5.6.9 pic-kogo bronisz? albo nie wiesz o w czym kaman
Jola Dodano: 13-08-2016 IP: 5.174.52.47 Trochę na tym wiecie żyję, ale nie pamiętam aby "jezioro było oddalone od ogrodzenia o kilka dobrych metrów i aby wcześniej linia brzegowa sięgała zabudowań hotelu" chyba Pani M.Strugarek miała na myśli inną miejscowość a nie Boszkowo


Dane ze stacji meteo.
Temp. powietrza: 13.7°C
Temp. wody: 11.1°C
Wiatr: 0.4[m/s]
Kierunek wiatru: SE

Ostatni odczyt:
24.04.2019 08:25

Dane ze stacji meteo, GOSiR Włoszakowice, umiejscowionej na terenie Ośrodka Żeglarskiego przy ul. Turystycznej 7 w Boszkowie - Letnisku.

współpraca

slotex.pl - najlepszy hosting

Copyright © 2011 by e-boszkowo.pl