Strona główna: e-boszkowo

zaloguj | załóż konto
napisane przez Matek
Data dodania: 29-01-2020 09:55

( Radio ELKA, 5 lipca 2019r. Bartłomiej Klupś)

Starosta wyjaśnia, policja zapowiada kontrole
Skuterem po jeziorze nie popływasz. Motorówką też nie

 

      Po Jeziorze Dominickim, podobnie jak po innych jeziorach regionu nie wolno pływać skuterami wodnymi ani szybkimi łodziami z napędem spalinowym - wyjaśnia starosta Jarosław Wawrzyniak, przytaczając zapisy Prawa Wodnego. Komendant Miejski Policji Krzysztof Nowak zapowiada wzmożone kontrole i wyciąganie konsekwencji.

 

Kwestia poruszania się łodziami motorowymi i skuterami wodnymi w Boszkowie wywołała ostatnio sporo kontrowersji, szczególnie po poprzednim, gorącym weekendzie, kiedy to na Jeziorze Dominickim pływało wiele tego typu jednostek. Miały to umożliwić zmienione niedawno przepisy, które to rzekomo uchylały zakaz wprowadzony jeszcze w latach 90-tych XX wieku. Starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak zwołał w tej sprawie specjalną konferencję prasową, podczas której poinformował, że dokonał analizy zapisów prawnych.

 

Z analizy wynika, że na Jeziorze Dominickim skuterami pływać nie wolno. -Prawo Wodne, które weszło w życie w ubiegłym roku jednoznacznie stanowi, że uprawianie na wodach sportu, turystyki czy rekreacji na łodziach wyposażonych w silnik spalinowy o mocy przekraczającej 10 kW możliwe jest tylko na drogach wodnych albo z obowiązkowym posiadaniem zezwolenia wodno-prawnego - mówił Wawrzyniak - z tego co wiemy nikt nie ma takiego zezwolenia na Jezioro Dominickie. Jezioro z pewnością nie jest też drogą wodną - są nimi na przykład główne rzeki Polski i Jeziora Mazurskie.

 

Starosta dodał, że korzystanie z łodzi motorowych bez zezwolenia jest wykroczeniem zagrożonym karą. Komendant Miejski Policji Krzysztof Nowak zapewnił, że funkcjonariusze w przypadku napotkania łodzi będą sprawdzać, czy jej właściciel posiada zezwolenie, a w przypadku jego braku właściciel trafi przed oblicze sądu. Na pytanie, dlaczego przepisy nie były egzekwowane w miniony weekend w Boszkowie komendant odpowiedział, że w tym czasie nie było na jeziorze wodnego patrolu, choć przyznał, że kontroli można dokonywać zarówno z wody, jak i z brzegu. Jak dodał, z pewnością już w ten weekend można spodziewać się sprawdzania spalinowych jednostek pływających.

 

Z zapisów wynika natomiast, że dozwolone jest korzystanie z łodzi z napędem elektrycznym. Starosta przyznał, że samorząd może wprowadzić takie ograniczenie w przyszłości, jeśli byłaby taka potrzeba.

 

 

Artykuł zaczerpnięty z serwisu Radia Elka

 

 


Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu – na naszym FORUM

 

 


  • Zespół e-boszkowo.pl informuje, że wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne i obyczajowe będą usuwane.
  • Twoje IP to: 3.234.241.200 Pamiętaj, nie jesteś anonimowy.
Dodaj komentarz
Imię:
Treść:

 
CAPTCHA Image
Przeładuj obrazek, jeśli jest nieczytelny
Kod:
Komentarze:
Aktualnie brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dane ze stacji meteo.
Temp. powietrza: 23.8°C
Temp. wody: 22.2°C
Wiatr: 0.4[m/s]
Kierunek wiatru: SSW

Ostatni odczyt:
14.07.2020 13:50

Dane ze stacji meteo, GOSiR Włoszakowice, umiejscowionej na terenie Ośrodka Żeglarskiego przy ul. Turystycznej 7 w Boszkowie - Letnisku.

współpraca

slotex.pl - najlepszy hosting

Copyright © 2011 by e-boszkowo.pl