Strona główna: e-boszkowo

zaloguj | załóż konto
napisane przez Matek
Data dodania: 29-01-2020 09:34

( Radio ELKA, 01 lipiec 2019r. Jarek Adamek )


Jak pomóc WOPR?
Zanim dojdzie do tragedii
  

     Śmiertelny wypadek w Boszkowie to tylko kwestia czasu - ostrzegał Waldemar Chwalczuk z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego podczas spotkania dotyczącego wsparcia samorządów dla tej organizacji. Zorganizował je prezydent Leszna.


Prezydent Łukasz Borowiak zaprosił do Urzędu Miasta Leszna samorządowców z całego byłego województwa leszczyńskiego. Mieszkańcy gmin i powiatów to w dużej mierze osoby wypoczywające latem w Boszkowie. W ostatnich gorących dniach ta letniskowa miejscowość nad Jeziorem Dominickim przeżywa prawdziwe oblężenie, jednak niejeden letnik mógł się zdziwić z powodu braku ratowników wodnych - formalnie bowiem w Boszkowie nie ma kąpieliska.


Bezpieczeństwa na wodzie strzegą tylko wolontariusze z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Słowo „wolontariusze" jest tu jak najbardziej na miejscu, ponieważ ratownicy pełnią służbę bez żadnego wynagrodzenia. Mówili o tym podczas spotkania w Urzędzie Miasta Mateusz Ciszak i Waldemar Chwalczuk z WOPR. - Nasze dwie drużyny zabezpieczają akwen o powierzchni 334 hektarów, nad którym wypoczywa nawet 60 tysięcy ludzi - poinformował Mateusz Ciszak. W tym roku w Boszkowie nie ma żadnych innych ratowników, ani wynajętych przez gminę, ani przez żaden podmiot prywatny. Dodatkowym problemem są motorówki i skutery wodne, których w tym sezonie na wodzie pojawiło się bardzo dużo. - Wypadek śmiertelny jest tylko kwestią czasu - powiedział Waldemar Chwalczuk.


Prezydent Leszna zaproponował samorządowcom stworzenie „wspólnego frontu" wsparcia dla WOPRu na wzór pomocy dla leszczyńskiego szpitala, który wprawdzie należy do samorządu województwa, w którym jednak leczą się mieszkańcy gmin i powiatów regionu. Jednak jak przyznał odpowiedź na jego apel była bardzo skromna - tylko powiat rawicki zadeklarował przeznaczenie 1000 złotych na wsparcie ratowników. Samorząd Leszna na ostatniej sesji wyasygnował 50 tysięcy złotych na budowę bazy ratowniczo-edukacyjno-medycznej WOPR w Boszkowie - drugie 50 tysięcy pochodzić ma od samorządu województwa. Prezydent zapowiedział też, że miasto może kupić dla WOPR drona do patrolowania akwenów wodnych, jego koszt to ok. 7 tysięcy złotych, jednak ratownicy musieliby przejść szkolenie dla „pilotów" latającego urządzenia.


Artur Podfigurny, dyrektor leszczyńskiego Sanepidu poinformował, że w powiecie leszczyńskim działają tylko cztery kąpieliska: w Osiecznej, Górznie, Brennie i Gołanicach. - To wstyd, że gminy nie potrafią inwestować w takie miejsca - mówił - jak widać samorządy robią wiele, żeby ludzie do nich nie przyjeżdżali. W podobnym tonie wypowiadała się radna Leszna Hanna Kotomska (PL 18). - Są w Polsce gminy, które budują zbiorniki wodne, żeby tylko przyciągnąć turystów, my się szczycimy pięknymi jeziorami, ale nie potrafimy urządzić na nich kąpielisk - mówiła radna. Jeszcze ostrzej stan rzeczy komentowała radna PiS Stefania Ratajczak. - To nie są wasze prywatne pieniądze, tylko pieniądze podatników i waszym obowiązkiem jest znaleźć jakąś kwotę na inwestycje WOPR - przekonywała samorządowców innych gmin. Najbardziej od radnej „dostało się" władzom Włoszakowic za brak ratowników w Boszkowie. - Jeśli nie znajdą się na nich pieniądze, będę apelowała do mieszkańców gminy, żeby was wyrzucili - mówiła.


Samorząd Włoszakowic reprezentował Arkadiusz Szymczak, dyrektor Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Jak podkreślił na wstępie nieprawdą jest, że gmina nie wspiera WOPRu. - Mamy ustalenia, wprawdzie ustne, ale w pełni wiążące, że przekażemy teren pod bazę WOPR w Boszkowie - zapewnił Szymczak. Przyznał, że brak ratowników związany jest z tym, że nie złożono w terminie - do 31 grudnia ubiegłego roku - wniosku o status kąpieliska, choć nie powiedział, dlaczego tak się stało. Dyrektor GOSiR zaznaczył, że ruch motorowodny nie został na jeziorze dopuszczony przez gminę Włoszakowice, zaś obecność motorówek i skuterów to skutek zmian w prawie, które „wygasiły" rozporządzenie wojewody z lat 90-tych.


Prezydent Łukasz Borowiak kończąc spotkanie zapowiedział, że chce doprowadzić do porozumienia samorządów na temat pomocy dla WOPRu - kolejne spotkanie w tej sprawie odbyć się ma we wrześniu, po sezonie wakacyjnym

 

 

Artykuł zaczerpnięty z serwisu Radia Elka

 

 

 


Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu – na naszym FORUM

 


  • Zespół e-boszkowo.pl informuje, że wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne i obyczajowe będą usuwane.
  • Twoje IP to: 3.234.241.200 Pamiętaj, nie jesteś anonimowy.
Dodaj komentarz
Imię:
Treść:

 
CAPTCHA Image
Przeładuj obrazek, jeśli jest nieczytelny
Kod:
Komentarze:
Aktualnie brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dane ze stacji meteo.
Temp. powietrza: 24.2°C
Temp. wody: 22.2°C
Wiatr: 0.0[m/s]
Kierunek wiatru: S

Ostatni odczyt:
14.07.2020 14:10

Dane ze stacji meteo, GOSiR Włoszakowice, umiejscowionej na terenie Ośrodka Żeglarskiego przy ul. Turystycznej 7 w Boszkowie - Letnisku.

współpraca

slotex.pl - najlepszy hosting

Copyright © 2011 by e-boszkowo.pl