Strona główna: e-boszkowo

zaloguj | załóż konto
napisane przez Matek
Data dodania: 18-04-2019 10:27
Data modyfikacji: 18-04-2019 10:39
( Radio ELKA, 05 luty 2019r.)

Damian Małecki
Kiedy milkną działa

 

Kampania wyborcza dobiegła końca, kurz po bitwie opadł, ale tym razem ofiar jakby mniej. Zapewne po części wynikało to z tego, czego mogą Państwo nie wiedzieć, że wszystkie ugrupowania były zajęte same sobą. Inaczej niż w ubiegłych latach, intensywnie zabiegały o to, aby na listach kandydatów znalazła się pełna obsada. Jeszcze nigdy nie miały z tym takich problemów. Naszym rodakom chyba odeszła ochota na udział w tego rodzaju nieustającej batalii. W tym sensie to na pewno dobrze świadczy o naszym społeczeństwie. Mam jednak wrażenie, że pomimo wyboru nowych radnych, kilka naprawdę ważnych spraw w naszym regionie pozostaje nierozwiązanych...

Zacznę od dworca PKP w Lesznie, bo nie ma chyba nic bardziej przygnębiającego niż widok pustego dworca, w którym większość pomieszczeń przeznaczonych pod działalność usługową pozostaje niewykorzystana. Przypomnę - dworca PKP w Lesznie, którego remont kilka lat temu kosztował nas 13 mln zł (sic!). W ostatnich tygodniach z dworca zniknął ostatni lokal gastronomiczny, przez co już tylko 3 pomieszczenia mają swoich nabywców (ciekawe jak długo jeszcze będziemy mogli napić się tam kawy). Wpływ samorządowców na budynek, którego właścicielem jest PKP, jest jednak niewielki, w związku z tym trudno kogokolwiek za ten stan obwiniać. Nie wiem jak Państwo, ale wolałbym w tym miejscu widzieć lokale pełne życia, wynajęte nawet po kosztach niż to, co obecnie możemy zaobserwować. Często podróżuję, przez co widok ten razi mnie praktycznie każdego tygodnia. Dlatego jak na deszcz w upalny dzień na Saharze czekam na samorządowca chcącego ten stan rzeczy zmienić, i szczerze nie wiem, czy się doczekam.


Nie mniej istotna jest kwestia zagospodarowania terenów wokół Boszkowa, w którym większość z nas spędza w sezonie letnim przyjemne popołudnia i wieczory. Od wielu lat, o czym pisałem szerzej na swoim profilu na facebooku, postępuje znaczna degradacja tego letniska, co z racji bliskiego zamieszkania i częstych wizyt mogę obserwować na własne oczy. W zasadzie zmiany, do których dopuszczono, jeżeli nie zlikwidowały, to bardzo mocno ograniczyły handel i usługi na całej długości Boszkowa, od ulicy Starkowskiej aż do plaży głównej (ponad połowa letniska!). Dzisiaj przejeżdżając przez Boszkowo w sezonie zobaczycie Państwo o wiele więcej tablic z napisem „Na sprzedaż", "Wynajmę" niż zadowolonych handlowców.

Niejako naturalnie część przedsiębiorców przeniosła się na tzw. Pudełkowo, czyli rzec można tereny nieobjęte cudowną prywatyzacją, której najbardziej spektakularny symbol w naszym regionie stoi w pobliżu wiaduktu w Lesznie. Mam jednak obawy, że wkrótce i ta część letniska może paść łupem kogoś, kto zechce przedłużyć wysoki mur lub płot ciągnący się przez większą część plaży głównej. Można odnieść wrażenie, że nawet to, że ogrodzenia powstają bardzo często wbrew prawu, nikogo już nie interesuje. Tylko dla nas tej plaży jakoś ciągle mniej. Wystarczy dodać, że w nowym sezonie ubędzie nam kolejny odcinek plaży głównej...


Ostatnia sprawa - rolników. Mam wrażenie, że to ta grupa, dla której w ostatnich latach zrobiono w naszym regionie najmniej. Przez lata preferowano rozwój obcych firm i kapitału, dla których budowano obiekty handlowe w najlepszych lokalizacjach, przy preferencyjnych cenach i znacznych ulgach. Nic dziwnego, że te z powodzeniem i bardzo szybko wyparły miejscowych producentów i kupców. Tymczasem do dzisiaj nie powstała w naszym regionie żadna strefa, miejsce lub plac, na których miejscowi producenci mogliby bezpłatnie i bez pośrednictwa oferować swoje produkty (czy naprawdę nas na to nie stać?). Przykład okolicznościowych jarmarków organizowanych w naszym regionie pokazuje, że cieszyły się one znaczną popularnością.


Może jednak się mylę i tym razem działania naszych samorządowców okażą się odrobinę szybsze i trochę bardziej skuteczne?


Damian Małecki jest prezesem Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół" w Polsce, doktorant Uniwersytetu Jagiellońskiego


E-boszkowo.pl:

Tetat ten poruszamy między innymi w artykułach

  1. Wisienka na torcie
  2. Boszkowski chaos - czyli jaka przyszłośc czeka Boszkowo?

 

 

Artykuł zaczerpnięty z serwisu Radia Elka

 

 


Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu – na naszym FORUM

 


  • Zespół e-boszkowo.pl informuje, że wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne i obyczajowe będą usuwane.
  • Twoje IP to: 3.235.74.77 Pamiętaj, nie jesteś anonimowy.
Dodaj komentarz
Imię:
Treść:

 
CAPTCHA Image
Przeładuj obrazek, jeśli jest nieczytelny
Kod:
Komentarze:
Aktualnie brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dane ze stacji meteo.
Temp. powietrza: 16.4°C
Temp. wody: 20.6°C
Wiatr: 0.4[m/s]
Kierunek wiatru: SW

Ostatni odczyt:
08.07.2020 13:10

Dane ze stacji meteo, GOSiR Włoszakowice, umiejscowionej na terenie Ośrodka Żeglarskiego przy ul. Turystycznej 7 w Boszkowie - Letnisku.

współpraca

slotex.pl - najlepszy hosting

Copyright © 2011 by e-boszkowo.pl