Strona główna: e-boszkowo

zaloguj | załóż konto
napisane przez Matek
Data dodania: 18-04-2019 10:16
( Radio ELKA, 11 listopad 2018r. Andrzej Cieślik )

Święto Niepodległości w Gminie Włoszakowice
Strzelali, sadzili lipy, maszerowali, jechali konno

 

Na kilku arenach odbywały się imprezy związane z Świętem Niepodległości w gminie Włoszakowice. Najwięcej uczestników zgromadziło się przy stadionie i terenach przyległych. Były zawody strzeleckie, szachy plenerowe, biegi oraz liczne konkurencje artystyczne i rekreacyjne. Równie dużym zainteresowaniem cieszył się 8 Rajd ,,Śladami Bartka z Piekła". Impreza odbywała się pod honorowym Patronatem Prezydenta Andrzeja Dudy.

- Tegoroczny rajd otrzymał wyjątkową oprawę - w ceremonii otwarcia wzięli udział żołnierze 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego z dowódcą pułku płk. Mirosławem Szwedem na czele oraz w asyście plutonu ułanów - mówi Mateusz Lubieniec, wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Boszkowa.


              

Był także tradycyjny przejazd kawalerii oraz zaprzęgów konnych przez kilka miejscowości gminy Włoszakowice. Z parku przy pałacu kawalkada 17 jeźdźców i 9 zaprzęgów udała się do siedziby

Nadleśnictwa Włoszakowice. Na bryczkach jechali - marszałek Józef Piłsudski (Hieronim Apolinarski), premier Ignacy Jan Paderewski (Kazimierz Kurpisz) i generał Józef Dowbór-Muśnicki (płk Mirosław Szwed), a także kilku lokalnych bohaterów: poseł na Sejm RP w kadencji 1920-1925 Franciszk Kaczmarek (Jerzy Kulas), dowódca oddziału Powstania Wielkopolskiego we Włoszakowicach Jan Otto (Krzysztof Poczekaj), proboszcz parafii Włoszakowice w latach 1916-1939 ksiądz Józef Górny (Sławomir Lis), przedwojenny nadleśniczy Nadleśnictwa Włoszakowice Feliks Rożyński (Ryszard Łopusiewicz) i uczestniczka Powstania Wielkopolskiego Apolonia Prałat (Danuta Walkowiak).

Na terenie siedziby nadleśnictwa posadzono 10 lip, które zostały nazwane na cześć polskich patriotów i bohaterów walk o niepodległość oraz Walentego Śliwy, bukówieckiego przedsiębiorcy, działacza społecznego a także uczestnika I Wojny Światowej i Powstania Wielkopolskiego). Posadzili je uczestnicy przejazdu odgrywający postacie historyczne.

                Trasa przejazdu wiodła do Grotnik, gdzie przy sali wiejskiej w asyście druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej i mieszkańców Grotnik odbyło się wciągnięcie flagi państwowej i odśpiewanie hymnu.

Później głos zabrał Ignacy Jan Paderewski (pierwszy premier niepodległej Polski). W tę postać wcielił się z powodzeniem Kazimierz Kurpisz, mieszkaniec Krzycka Wielkiego. Wygłosił z pamięci mowę jaką skierował do mieszkańców stolicy Wielkopolski Ignacy Jan Paderewski z balkonu Hotelu Bazar w Poznaniu w grudniu 1918 roku. - Przez tydzień uczyłem się tego przemówienia - zdradza kulisy przygotowań do swej roli Kazimierz Kurpisz. - Codziennie, jak nikogo nie było w pracy na głos recytowałem całą kilkuminutową kwestię. Treść przemówienia znalazłem w Kurierze Poznańskim z 28 grudnia 1918 rroku. Na wszelki wypadek miałem przy sobie wersję drukowaną tej mowy.

 

Dalej kawalkada jeźdźców i bryczek przejechała przez Dłużynę witana przesz licznych mieszkańców wsi z symbolami narodowymi. Historyczny przejazd zakończył się tradycyjnie w Bukówcu Górnym. Wśród gości imprezy byli m.in. Jarosław Wawrzyniak, starosta leszczyński i Robert Kasperczak, wicestarosta. Przejazd historycznej kawalkady jeźdźców i zaprzęgów odbył dzięki zaangażowaniu Pawła Johna, Henryka Kicińskiego oraz dr Witolda Piotrowskiego.

 

 

Artykuł zaczerpnięty z serwisu Radia Elka

 

 


Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu – na naszym FORUM

 


  • Zespół e-boszkowo.pl informuje, że wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne i obyczajowe będą usuwane.
  • Twoje IP to: 18.205.109.152 Pamiętaj, nie jesteś anonimowy.
Dodaj komentarz
Imię:
Treść:

 
CAPTCHA Image
Przeładuj obrazek, jeśli jest nieczytelny
Kod:
Komentarze:
Aktualnie brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dane ze stacji meteo.
Temp. powietrza: 19.6°C
Temp. wody: 22.2°C
Wiatr: 0.9[m/s]
Kierunek wiatru: WSW

Ostatni odczyt:
07.07.2020 16:20

Dane ze stacji meteo, GOSiR Włoszakowice, umiejscowionej na terenie Ośrodka Żeglarskiego przy ul. Turystycznej 7 w Boszkowie - Letnisku.

współpraca

slotex.pl - najlepszy hosting

Copyright © 2011 by e-boszkowo.pl