Strona główna: e-boszkowo

zaloguj | załóż konto
napisane przez Matek
Data dodania: 21-08-2018 12:07
( Radio ELKA, 9 sierpnia 2018r. Bartłomiej Klupś )

Na WOPR-owców można liczyć
Niosą pomoc bezinteresownie

 

Kochamy wodę i chcemy, aby ludzie mogli z niej korzystać w pełnym bezpieczeństwie - mówią ratownicy WOPR-u z Boszkowa. Sześciosobowa grupa swój prywatny czas poświęca na pomoc innym, a wszystko to w czynie społecznym.  Dziś mieliśmy okazję wziąć udział w patrolu łodzią motorową.

W okolicach południa jezioro patrolował Waldemar Chwalczuk, koordynator społeczny ratownictwa wodnego WOPR w Boszkowie oraz starszy ratownik Leszek Wodzyński.


- Patrole z reguły odbywają się w godzinach, kiedy nad jeziorem przebywa najwięcej ludzi. Jezioro opływamy także profilaktycznie po burzy, sprawdzając czy ktoś nie potrzebuje pomocy. W tym sezonie było może pięć lub sześć konkretnych interwencji. Podczas takiego patrolu prowadzimy też akcje profilaktyczne. Nie jesteśmy od tego żeby ganić, ale uświadamiać - mówi Chwalczuk.


Na terenie jeziora znajduje się tylko jedna plaża strzeżona przez ratowników. Resztę społecznie zabezpieczają WOPR-owcy, którzy mają w swojej dyspozycji dwie łodzie motorowe. Grupa dzieli pomiędzy sobą dyżury i zawsze jest w pełnej gotowości do udzielania pomocy. Wśród WOPR-owców jest przedsiębiorca, policjant, zawodowy żołnierz, farmaceuta i dwóch emerytów. Każdy z nich posiada oczywiście wymagane uprawnienia. Swój prywatny czas poświęcają na niesienie pomocy innym, choć nie otrzymują za to żadnego wynagrodzenia.


- My kochamy wodę i chcemy, aby ludzie na tej wodzie też pływali bezpiecznie. W razie problemów, jesteśmy do ich usług. Uratowałem życie w sumie trzydziestu sześciu osobom i muszę przyznać, że nie zapomina się tych akcji. Nie ma nic piękniejszego niż możliwość pomocy innym - powiedział Leszek Wodzyński.


Jak przyznali ratownicy, ten sezon w Boszkowie jest wyjątkowy. Z racji upałów miejscowość odwiedza zdecydowanie więcej turystów. Wśród najczęstszych grzechów wypoczywających jest niezmiennie od lat wchodzenie do wody po wypiciu alkoholu oraz skakanie na główkę w miejscach , gdzie jest bardzo płytko.


- Ludzie nie zdają sobie sprawy jak może się to skończyć tragicznie. Apelujemy o rozwagę. Wypoczywajcie z głową, korzystajcie jak najwięcej z jeziora i ładujcie akumulatory na cały rok pracy. W razie problemów, proszę jednak pamiętajcie o dwóch ważnych numerach 601 100 100 lub 112 - dodał Chwalczuk.


WOPR-owcy, zawsze mogą liczyć na pomoc ze strony Urzędu Miasta Leszna oraz Starostwa Powiatowego, który finansuje m.in. benzynę do łodzi motorowych.

 

 

Artykuł zaczerpnięty z serwisu Radia Elka

 

 


Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu – na naszym FORUM

 


  • Zespół e-boszkowo.pl informuje, że wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne i obyczajowe będą usuwane.
  • Twoje IP to: 34.231.247.139 Pamiętaj, nie jesteś anonimowy.
Dodaj komentarz
Imię:
Treść:

 
CAPTCHA Image
Przeładuj obrazek, jeśli jest nieczytelny
Kod:
Komentarze:
Aktualnie brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dane ze stacji meteo.
Temp. powietrza: 9.4°C
Temp. wody: 15.6°C
Wiatr: 0.0[m/s]
Kierunek wiatru: ---

Ostatni odczyt:
20.09.2019 00:34

Dane ze stacji meteo, GOSiR Włoszakowice, umiejscowionej na terenie Ośrodka Żeglarskiego przy ul. Turystycznej 7 w Boszkowie - Letnisku.

współpraca

slotex.pl - najlepszy hosting

Copyright © 2011 by e-boszkowo.pl