Strona główna: e-boszkowo

zaloguj | załóż konto
napisane przez Matek
Data dodania: 21-08-2018 11:42
( Radio ELKA, 13 sierpnia 2018r. Filip Wybieralski )

Wystąpiła przyducha
Przyczyny śnięcia ryb w Boszkowie

 

Wracamy do tematu śniętych ryb w Boszkowie. Okazało się, że powodem ich pomoru był brak tlenu czyli tzw. przyducha. Feralnego dnia woda w jeziorze miała 26 stopni Celsjusza. - Nigdy wcześniej nie zarejestrowaliśmy tam tak wysokiej temperatury - mówi Mirosław Żółtański, kierownik delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Lesznie.

Do zdarzenia doszło w zeszłym tygodniu. Przypomnijmy, że z jeziora Wielkiego (sąsiadującego z jeziorem Dominickim) wyłowiono blisko 1,5 tony śniętych ryb. Wówczas pojawiły się spekulacje, że mogło tam dojść do skażenia wody. Inspektorat pobrał próbki do badań. Okazuje się, że problem jest bardziej złożony. Wszystko wskazuje na to, że swój udział miała tu matka natura.


- Przy wysokich temperaturach wystąpienie tzw. przyduchy jest jak najbardziej naturalnym zjawiskiem. Nie mamy również żadnych przesłanek, aby stwierdzić, że przyczyniły się do tego czynniki zewnętrzne. Pracownicy Polskiego Związku Wędkarskiego obejrzeli ryby i także stwierdzili, że przyczyna ich śnięcia była naturalna - wyjaśnia Żółtański.


Inspektorat dementuje również spekulacje jakoby do śnięcia przyczyniła się woda z oczyszczalni ścieków w Grotnikach.


- Wszystkie wyniki badań mieszczą się w normie. Obecność ścieków można traktować jedynie w kategorii sumy różnych zdarzeń i czynników. Nie jest to jednak bezpośrednia przyczyna - zapewnia kierownik.


Przyszłość zbiornika zdaje się nie być pozytywna. Jezioro Wielkie jest bardzo płytkie. Z roku na rok znacząco zmniejsza się jego powierzchnia. Bardzo możliwe, że w długiej perspektywie, z powodu jego sukcesywnego zarastania i zachodzących tam procesów biologicznych, zamieni się ono w bagno lub torfowisko.

 

 

 

KOMENTARZ OD E-BOSZKOWO.PL:

 

W sprawie niskiego poziomu wód e-boszkowo.pl alarmowało już od zeszłej jesieni. W sytuacji kiedy w okresie jesienno-zimowym spuszczono cały zapas wody, aktualnie nie ma możliwości spuszczenia wody z jeziora Dominickiego w celu przepłukania ( a zarazem dotlenienia) Jeziora Wielkiego, gdyż w jeziorze Dominickim także drastycznie brakuje wody. Aktualna sytuacja to bezpośredni skutek upałów i zmarnowania zapasów wody poprzez jej spuszczanie od jesieni po wiosnę. Alarmowaliśmy wtedy:

W okresie styczeń/marzec średnio ponad 9 tyś m3 (= 9 000 000L = 90 000 hektolitrów) wody dziennie wypływa z Jeziora Dominickiego”.

Więcej na ten temat przeczytacie w artykule z marca 2018r. pt.
Czy woda w jeziorze jest potrzebna? Czy komuś przeszkadza jezioro?

 

 

Ponieważ pod artykułem w portalu Elka.fm jest sporo komentarzy świadczących o tym że wiele osób myli Boszkowo z Boszkowem-Letniskiem oraz Jezioro Dominickie z Jeziorem Wielkim umieszczamy poniżej fragment poglądowej mapki. Do tego celu wykorzystano portal Google Maps.

(przypis e-boszkowo.pl)

 

 

Artykuł zaczerpnięty z serwisu Radia Elka

 

 


Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu – na naszym FORUM

 


  • Zespół e-boszkowo.pl informuje, że wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne i obyczajowe będą usuwane.
  • Twoje IP to: 34.231.247.139 Pamiętaj, nie jesteś anonimowy.
Dodaj komentarz
Imię:
Treść:

 
CAPTCHA Image
Przeładuj obrazek, jeśli jest nieczytelny
Kod:
Komentarze:
ciekawy Dodano: 21-08-2018 IP: 95.48.231.114 192.168.2.16 Po co ten wpis -"złożony problem ", " wyniki dobre" . A kto spuszczał wodę wiosną -czy wiadomo kto??? Dlaczego inne podobne jeziora nie miały przyduchy i nie zarastają , temperatura wody tylko w tym jeziorze była wysoka ? Dlaczego Dominickie nie zarasta bo nie wpływa oczyszczalnia.


Dane ze stacji meteo.
Temp. powietrza: 8.7°C
Temp. wody: 15.6°C
Wiatr: 0.0[m/s]
Kierunek wiatru: ---

Ostatni odczyt:
20.09.2019 01:54

Dane ze stacji meteo, GOSiR Włoszakowice, umiejscowionej na terenie Ośrodka Żeglarskiego przy ul. Turystycznej 7 w Boszkowie - Letnisku.

współpraca

slotex.pl - najlepszy hosting

Copyright © 2011 by e-boszkowo.pl