Strona główna: e-boszkowo

zaloguj | załóż konto
napisane przez Matek
Data dodania: 03-07-2018 18:06
( Radio ELKA, 29 czerwca 2018r. Filip Wybieralski)

Problem dróg w Starkowie
Święte prawo właściciela?

 

Podczas audycji ,,Temat dla reportera" jeden z właścicieli działki w Starkowie (Boszkowo Zatoka) zaniepokoił się o stan prawny drogi prowadzącej do jego domku letniskowego.  - Po 40 latach dowiedzieliśmy się, że droga ta jest prywatna. Jak gmina mogła do tego dopuścić w sytuacji, gdy niedawno budowała tu kanalizację? - dopytywał słuchacz. Okazało się, że problem jest bardzo złożony i niełatwy do rozwiązania.

Sprawa dotyczy ulicy Jeziornej i Letniskowej w Starkowie znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie jeziora. Wszystko zaczęło się ok. 2 lata temu, kiedy to gmina chciała wybudować tam kanalizację. Aby to zrobić musiała wykupić część dróg w Starkowie, które do tej pory były prywatne.


- Większość z właścicieli przystała na nasze warunki. Dzięki temu na tych odcinkach mogliśmy wybudować kanalizację. Niestety niektórzy właściciele nie zgodzili się na wykup tych dróg, żądając od nas wyższych stawek niż inni. Nie mogliśmy na to przystać, ponieważ byłoby to nie fair w stosunku do pozostałych właścicieli - wyjaśnia Mariusz Silski, z-ca wójta gminy Przemęt.


W związku z tym na ulicy Letniskowej kanalizacja została doprowadzona do mniej więcej 2/3 drogi, czyli do granicy własności gminnej z prywatną. Mieszkańcy sąsiadującej ulicy Jeziornej nie mogli zatem przyłączyć się do sieci, ponieważ ich rury przechodziłyby przez drogę, która nie należy do gminy.


- To jest jakiś absurd. Jesteśmy w bezpośrednim sąsiedztwie jeziora. Część z nas jest podłączona do kanalizacji, inni nadal mają szamba. Gdzie w tym wszystkim jest ochrona środowiska? - dopytywała właścicielka posesji przy ul. Letniskowej.


W międzyczasie okazało się, że jeden z mieszkańców tej części Starkowa wykupił sporną drogę od jej właściciela. Prawdopodobnie zrobił to, ponieważ chciał zabezpieczyć status prawny swojego domu. Z jego relacji wynika, że zrobił to, aby bez żadnych przeszkód podłączyć się do kanalizacji.


- Póki ta droga nie jest gminna, to zawsze istnieje obawa, że nagle ktoś ją zagrodzi, a my będziemy musieli dostawać się do swoich domów przy pomocy helikoptera - mówi rozżalony słuchacz mieszkający przy Jeziornej. - Mieszkają tu sami starsi ludzie. My nie wiemy co mamy zrobić, aby takie problemy w przyszłości się nie pojawiły - dodaje.


O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy zastępcę wójta. Przyznał on, że w obecnej sytuacji gmina nie jest już zainteresowana wykupieniem tej drogi.


- Nie zamierzamy zmieniać warunków i ich negocjować. W Polsce istnieje możliwość posiadania dróg prywatnych. Właściciel musi ją utrzymywać i płacić za nią podatek. Jeżeli to się komuś opłaca, to jest to jego sprawa - odpowiada Mariusz Silski - W sytuacji gdy ktoś nagle ograniczyłby do niej dostęp, mieszkańcy mogą zwrócić się do sądu o stwierdzenie jej służebności. My jako gmina nie zamierzamy tego robić, ponieważ póki co nie ma takiej potrzeby - zakończył wójt.


(fot. Filip Wybieralski)

Artykuł zaczerpnięty z serwisu Radia Elka

 

 


Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu – na naszym FORUM

 


  • Zespół e-boszkowo.pl informuje, że wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne i obyczajowe będą usuwane.
  • Twoje IP to: 18.215.161.19 Pamiętaj, nie jesteś anonimowy.
Dodaj komentarz
Imię:
Treść:

 
CAPTCHA Image
Przeładuj obrazek, jeśli jest nieczytelny
Kod:
Komentarze:
Aktualnie brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dane ze stacji meteo.
Temp. powietrza: 28.4°C
Temp. wody: 26.1°C
Wiatr: 1.3[m/s]
Kierunek wiatru: SW

Ostatni odczyt:
20.06.2019 13:15

Dane ze stacji meteo, GOSiR Włoszakowice, umiejscowionej na terenie Ośrodka Żeglarskiego przy ul. Turystycznej 7 w Boszkowie - Letnisku.

współpraca

slotex.pl - najlepszy hosting

Copyright © 2011 by e-boszkowo.pl