Strona główna: e-boszkowo

zaloguj | załóż konto
napisane przez Matek
Data dodania: 11-01-2018 20:49
Data modyfikacji: 11-01-2018 20:50

Portal Informacyjny Leszna i Powiatu Leszczyńskiego - 27 Grudnia 2017r.

Leszczyńska woda pod trzema zarządami

Z dniem 1 stycznia wprowadzonych zostanie szereg zmian w zarzadzaniu naturalnymi zasobami wodnymi. Przestanie funkcjonować leszczyński oddział Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych i wszystkie jego odpowiedniki w całym kraju.

W lipcu parlamentarzyści uchwalili nową ustawę Prawo Wodne, która dokonała sporej rewolucji w zarządzaniu stojącymi i płynącymi akwenami wodnymi. Likwidacji ulegną dawne struktury administracyjne. Z końcem roku 2017 przestanie działać Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych.

             Krajowy zasób wód zostanie podzielony zupełnie inaczej niż do tej pory. Wody powiatu leszczyńskiego rozdzielone zostaną pomiędzy zarządy trzech zlewni z siedzibami w Lesznie, Poznaniu  Zielonej Górze. Samorządy utracą część suwerenności w ustalaniu stawek za korzystanie z wód naturalnych.

             Leszczyński oddział WZMiUW zatrudniający 33 pracowników, obejmował swym zasięgiem 24 gminy w 5 powiatach ( obszar zbliżony do dawnego województwa leszczyńskiego). Przestanie istnieć z dniem 31 grudnia 2017 roku, ale już 2 stycznia 2018 roku rozpocznie w Lesznie funkcjonować Zarząd Zlewni Baryczy, jako terytorialny element nowej instytucji Państwowego Gospodarstwa Wodnego - Wody Polskie. Zlewnia Baryczy obejmie swym zasięgiem aż 50 gmin w 11 powiatach na południe i południowy wschód od Leszna.

             Załoga leszczyńskiego WZMiUW może być spokojna o pracę w Polskich Wodach - nie tylko wszyscy zostaną zatrudnieni w nowej firmie, ale z uwagi na większy teren oddziaływania, potrzebnych będzie jeszcze więcej pracowników.

             Powiat leszczyński zostanie podzielony między zarządy  trzech zlewni. Mieszkańcy Osiecznej i terenów na północ od miasteczka będą musieli załatwiać swoje sprawy w Poznaniu, a mieszkańcy Świeciechowy i obszarów w kierunku zachodnim właściwą instytucję będą mieli w Zielonej Górze. Granice zlewni bardzo często będą dzielić nie tylko powiaty, ale również gminy, a nawet wsie.

             - Na Polskie Wody nałożony zostanie obowiązek wydawania pozwoleń wodno-prawnych i ocen wodno-prawnych, które dotychczas wydawane były przez urzędy marszałkowskie i starostwa powiatowe - informuje Franciszek Halec, dyrektor leszczyńskiego oddziału Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych - Ponadto Polskie Wody przejmą od samorządów zatwierdzanie stawek za wodę i odprowadzanie ścieków.

 

[Pojezierze Leszczyńskie należy do zlewni rzeki Odry - zatem w tej sytuacji urzędem właściwym będzie zielonogórski oddział Wód Polskich. - przypis e-boszkowo.pl ]

 

Tekst i zdjęcia: Jacek Kuik

 

 

Artykuł  zaczerpnięty z Portalu Informacyjnego Leszna i Powiatu Leszczyńskiego

http://www.leszno24.pl  Gazeta ABC

 

 


 


  • Zespół e-boszkowo.pl informuje, że wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne i obyczajowe będą usuwane.
  • Twoje IP to: 3.88.156.58 Pamiętaj, nie jesteś anonimowy.
Dodaj komentarz
Imię:
Treść:

 
CAPTCHA Image
Przeładuj obrazek, jeśli jest nieczytelny
Kod:
Komentarze:
Aktualnie brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dane ze stacji meteo.
Temp. powietrza: 11.3°C
Temp. wody: 15.6°C
Wiatr: 0.0[m/s]
Kierunek wiatru: ---

Ostatni odczyt:
23.05.2019 05:15

Dane ze stacji meteo, GOSiR Włoszakowice, umiejscowionej na terenie Ośrodka Żeglarskiego przy ul. Turystycznej 7 w Boszkowie - Letnisku.

współpraca

slotex.pl - najlepszy hosting

Copyright © 2011 by e-boszkowo.pl