Strona główna: e-boszkowo

zaloguj | załóż konto
napisane przez Matek
Data dodania: 26-05-2015 20:42

(Radio ELKA 24 Maj 2015 Gabriela Majchrzak )

Akcja Czyścimy Jezioro Dominickie zakończona


Boszkowo wysprzątane

 

Ogromny kontener wypełniony po brzegi górą śmierci- to efekt pracy kilkuset wolontariuszy, którzy wzięli udział w VII edycji akcji „Czyścimy Jezioro Dominickie". Puszki, butelki, plastiki, papiery - takie śmieci pozostawili ubiegłoroczni letnicy. - Staramy się tą akcją pokazać wszystkim osobom ogromny problem, jakim jest zaśmiecanie tego wyjątkowego miejsca - mówił Mateusz Lubieniec, wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Boszkowa.  


Tegoroczna akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Wzięło w niej udział około 600 osób, w tym kilkudziesięciu nurków. Akcja przyciągnęła ludzi nie tylko z Leszna i okolic, ale także z różnych zakątków kraju, m.in. Krakowa czy Torunia. Miejscem zbiórki był Ośrodek Wypoczynkowy Kuratorium Oświaty - Przystań.

Wolontariusze podzieleni zostali na grupy, po czym udali się do wyznaczonych sektorów. - Działaliśmy na terenie całego wybrzeża Jeziora Dominickiego, do naszych obszarów weszły także Dominice, Ujazdowo, Boszkowo. Grupy przeczesywały okoliczne lasy, łąki, pola - mówił Lubieniec.

Wolontariusze wyposażeni w rękawice ochronne oraz sprzęt wrzucali do worków głównie puszki, butelki, plastiki oraz papiery. Wśród wielkogabarytowych odpadów znalazły się takie znaleziska jak opony czy tapczan. W czasie, gdy grupy przeczesywały ląd, nurkowie penetrowali jezioro. - Przepłynęliśmy ok. 2 km wzdłuż brzegu. Najczęściej trafialiśmy na puszki, butelki po piwie czasem opony czy śmieci pozostawione przez rybaków - mówił Jakub.

Efektem ciężkiej pracy był kontener wypełniony po brzegi śmieciami. Wolontariusze nie kryli satysfakcji z wykonanej pracy. - To fantastyczna inicjatywa, świetne wydarzenie lokalne, wspólnie wykonaliśmy kawał dobrej roboty - mówiła Joanna. 11-letnia Lidia pierwszy raz uczestniczyła w akcji. - Przyjechałam tutaj z moją drużyną harcerską, cieszę się, że mogę tu być. Udało nam się zebrać mnóstwo odpadów. Nie rozumiem ludzi, którzy śmiecą, powinni się wstydzić.

- Chcemy przygotować Boszkowo do sezonu letniego tak, aby jezioro i jego okolice były zadbane. Zależy nam by stworzyć turystom fajne miejsce do wypoczynku, jednak w zamian oczekujemy, że pozostawią po sobie porządek - mówił Mirosław Kędziora, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Boszkowa.

Po ponad trzygodzinnej pracy przyszedł czas na przyjemności. Organizatorzy przygotowali uczestnikom wiele atrakcji. Zorganizowano piknik, konkursy z nagrodami, pokaz ratownictwa, były gry i zabawy dla najmłodszych. Wieczorem odbył się koncert. Na scenie wystąpili Bedrock Blues, Seven Routes oraz Neurokompania.

Inicjatorami akcji było Stowarzyszenie Przyjaciół Boszkowa oraz portal e-boszkowo.pl

Artykuł zaczerpnięty z serwisu Radia Elka

 

 


  • Zespół e-boszkowo.pl informuje, że wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne i obyczajowe będą usuwane.
  • Twoje IP to: 3.236.55.22 Pamiętaj, nie jesteś anonimowy.
Dodaj komentarz
Imię:
Treść:

 
CAPTCHA Image
Przeładuj obrazek, jeśli jest nieczytelny
Kod:
Komentarze:
Aktualnie brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dane ze stacji meteo.
Temp. powietrza: 16.4°C
Temp. wody: 16.7°C
Wiatr: 0.9[m/s]
Kierunek wiatru: WSW

Ostatni odczyt:
25.09.2021 01:50

Dane ze stacji meteo, GOSiR Włoszakowice, umiejscowionej na terenie Ośrodka Żeglarskiego przy ul. Turystycznej 7 w Boszkowie - Letnisku.

współpraca

slotex.pl - najlepszy hosting

Copyright © 2011 by e-boszkowo.pl