Strona główna: e-boszkowo

zaloguj | załóż konto
napisane przez Matek
Data dodania: 01-05-2015 16:25
Data modyfikacji: 01-05-2015 16:37

(Radio ELKA 30 Kwiecień 2015 Gabriela Majchrzak )

Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna w Boszkowie

Odkryj historię Bartka z Piekła

 

     W Boszkowie otwarto ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną „Śladami Bartka z Piekła”. Projekt powstał w hołdzie Janowi Kowalewiczowi, postaci owianej legendą, pustelnikowi z włoszakowickich lasów. - Zależy nam na tym, by ludzie którzy przyjeżdżają do nas na wypoczynek wzbogacali się historią i poznawali tereny, które są bardzo atrakcyjne turystycznie – podkreślił Ryszard Łopusiewicz, nadleśniczy Nadleśnictwa Włoszakowice.
Trasa liczy 10 km i przebiega przez południową cześć brzegu Jeziora Dominickiego, od Boszkowa przez Dominice po Kopiec Wilsona w leśnictwie Papiernia. Szlak położony jest w malowniczej scenerii, wśród lasów, pól i łąk.
- Ścieżka prowadzi dokładnie tymi drogami, którymi Bartek chadzał. Przeznaczona jest zarówno dla turystów pieszych jak i rowerzystów - mówił Ryszard Łopusiewicz.

Trakt składa się z 8 przystanków, na każdym umieszczono specjalne tablice, na których znajdują się ciekawe informacje przyrodnicze i historyczne. Uzupełnieniem tekstów są interesujące fotografie.

Projekt powstał z inicjatywy Nadleśnictwa Włoszakowice oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Boszkowa. - Cieszy nas to, że jest taka inicjatywa społeczna. Stowarzyszenie od lat działa na rzecz tych okolic. My jako nadleśnictwo od dawna zajmujemy się edukacją, chcemy kształcić w szczególności młodzież i dzieci - mówił nadleśniczy.

Pierwszy przystanek znajduje się przy Ośrodku Kalumet, na tablicy widnieje m.in. dokładny plan trasy. Obok niej ustawiono rzeźbę, która przedstawia wizerunek Bartka. Autorem pracy jest miejscowy artysta, Jerzy Sowijak.

Bartek z Piekła, a właściwie Jan Kowalewicz urodził się 31 grudnia 1858 roku. Zamieszkał w lesie nieopodal Leśniczówki Papiernia. Został pustelnikiem z wyboru. Las stał się jego domem. Żył z plonów własnej ziemi, czasem pracował u okolicznych gospodarzy.

- Poprzez swoją codzienną pracę, działanie, pokazywał, że jest wielkim Polakiem i patriotą. To była postać o pięknej osobowości, obdarzona niezwykłą mądrością - mówił nadleśniczy. - Choć nie posiadał wykształcenia znał języki obce m.in. niemiecki i francuski. Pisał kroniki i prenumerował czasopisma. Interesował się polityką. Świetnie znał się na roślinach. Miał niezwykłe serce. Po wojnie ukrywał przed wojskami radzieckimi syna hrabiego Bojanowskiego.

Przez 20 lat w pobliżu swojego domu usypywał kopiec na cześć prezydenta Stanów Zjednoczonych W.T.Wilsona w podziękowaniu za wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Zmarł w 1945 roku mając 87 lat. Pochowano go na cmentarzu w Brennie. By zapoznać się z historią tej barwnej postaci warto wybrać się na wycieczkę do Boszkowa i odkryć szlak, którym wędrował nasz bohater.

 

Fot: Gabriela Majchrzak

Artykuł zaczerpnięty z serwisu Radia Elka

 

 


ZOBACZ TAKŻE:


  • Zespół e-boszkowo.pl informuje, że wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne i obyczajowe będą usuwane.
  • Twoje IP to: 3.88.156.58 Pamiętaj, nie jesteś anonimowy.
Dodaj komentarz
Imię:
Treść:

 
CAPTCHA Image
Przeładuj obrazek, jeśli jest nieczytelny
Kod:
Komentarze:
Aktualnie brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dane ze stacji meteo.
Temp. powietrza: 11.4°C
Temp. wody: 16.1°C
Wiatr: 1.8[m/s]
Kierunek wiatru: W

Ostatni odczyt:
23.05.2019 04:35

Dane ze stacji meteo, GOSiR Włoszakowice, umiejscowionej na terenie Ośrodka Żeglarskiego przy ul. Turystycznej 7 w Boszkowie - Letnisku.

współpraca

slotex.pl - najlepszy hosting

Copyright © 2011 by e-boszkowo.pl