Strona główna: e-boszkowo

zaloguj | załóż konto
napisane przez Matek
Data dodania: 30-05-2011 22:51
Data modyfikacji: 28-07-2011 20:01

    Organizowana 28 maja 2011 roku na terenie Ośrodka Kuratorium Oświaty w Boszkowie akcja pod hasłem „Czyścimy Jezioro Dominickie 2011" przeszła już do historii. Myślimy jednak, że odbyło się to w atmosferze sukcesu. I chyba trzeba odważnie to powiedzieć, bo „Czyścimy Jezioro Dominickie" to akcja całkowicie oddolna, nie wywodząca się z żadnych grup politycznych, czy biznesowych, nie inicjowana przez organa państwowe, ani żadne inne. Jest to akcja organizowana i prowadzona przez pasjonatów i miłośników tego miejsca, często też nazywanych „ludźmi z zewnątrz". A jednak, mimo to przybyło na nią ponad 300 osób.

     Ponad trzystu bezinteresownych ludzi, którzy wyposażeni w koszulki z hasłem akcji,  postanowili poświęcić swój prywatny czas, by posprzątać po innych. To powinno budzić szacunek, szacunek właśnie dla tych ludzi, którzy zebrali w ten dzień 24m3 śmieci o łącznej wadze 4`300kg. Śmieci zbieraliśmy z całego akwenu Jeziora Dominickiego. Ponad 100 płetwonurków (z czego 90 zszyło pod wodę) przeczesywało dno jeziora, dwie grupy kajakowe wyciągały śmieci z trzcinowisk i innych płytkich terenów nawodnych, były też dwie grupy żeglarskie, które nie tylko zbierały śmieci pływające, ale zatrzymując się przy brzegach zbierały śmieci przy nich zalegające, była też grupa rowerowa oraz grupa piesza, złożona z wykładowców i studentów Wyższej Szkoły Handlowej we Wrocławiu.

     Oprócz tego akcję wsparły grupy piesze osób przybyłych do Boszkowa, z najróżniejszych stron. Byli mieszkańcy (stali i sezonowi) Boszkowa oraz zwykli turyści, którzy przyjechali na weekend i postanowili poświecić swój jeden dzień dla dobrej sprawy. Była też mocna, specjalna grupa samochodowa, która poza zbieraniem śmieci w trudno dostępnych terenach, pracowała również logistycznie zapewniając transport zarówno zebranych śmieci, jak i uczestników pieszych do i z odległych miejsc. Nie wolno tez zapomnieć o ogromnym wkładzie pracowników Polskiego Związku Wędkarskiego okręg Poznań na czele  z kierownikiem Zespołu Rybacko-Wędkarskiego Osieczna oraz o członkach leszczyńskiego klubu morsów YETI, którzy to na rozpoczynającą się o 10 akcję przybyli do Boszkowa z Leszna pieszo wyruszając już o 3:30.

(powyższy wykres przedstawia podział zarejestrowanych uczestników akcji ze względu ma miejsce zamieszkania. Pod hasłem "pozostali" kryją się miejscowości, z których zarejestrowało się po 2 lub 1 uczestniku i są to: Kraków, Dominice, Kamienna Góra, Oleśnica, Radom, Radomierz, Wałbrzych, Brzeg, Chrzanów, Doruchów, Gniezno, Grabówka, Grotniki, Kalisz, Kłocko, Krzemieniewo, Krzycko, Ligota Mała, Lipno, Lukowo, Milicz, Murkowo, Nowogrodziec, Radków, Sława, Sobótka, Stargard  Szczeciński, Wijewo, Wilkowice, Wola, Wschowa, Zgliniec, Żmigród. Pod hasłem "Śląsk" kryje sie grupa nurków którzy jako miejsce przyjazdu wskazali właśnie  Śląsk bez wyszczególnienia na konkretne miejscowości. Wykres uwzględnia zarówno uczestników akcji lądowej jak i podwodnej.)

 

 

Wyjątkowym wydarzeniem w skali kraju było uczestnictwo w akcji tak dużej liczny płetwonurków, większość z nich przybyła dzięki nurkowemu forum forum-nuras.com i magazynie nuras.info. Akcję czynnie wspierały kluby nurkowe Akwanauta z Poznania, Tryton z Kościana, strażacy z Kościana, Racotu i Głogowa oraz Centrum Nurkowe Octopus Leszno, które do godziny 13 nabijało nurką butle za darmo.

 

 

 

 

 

 

 

(wykresy ilustrujące frekwencje na organizowanych do tej pory akcjach oraz ilości zebranych śmieci. W roku 2009 śmieci nie zważono)

 

    Tak wielka liczba zebranych śmieci w stosunku do lat ubiegłych, to efekt poza znacznym wzrostem frekwencji, przede wszystkim zwiększonego pola działania.

    Nurkowie byli praktycznie wszędzie, akcja lądowa toczyła się na całej linii brzegowej, sprzątano  oczywiście promenadę na Pudełkowie, tradycyjnie już „twarda" grupa nieustraszonych sprzątała Kanał Boszkowski (aż do J. Wielkiego!) oraz podmokłe tereny wzdłuż, niedawno zalanej, ulicy Dworcowej. Była tez grupa, która czyściła słupy i drzewa, uczestnicy akcji sprzątali także lasy i tereny wokół Dominic, Ujazdowa  i zatoki. Nie zapomniano także o zalesionym, zachodnim brzegu jeziora oraz lesie przy ulicy  Starkowskiej.

    Nasza akcja wykraczała poza granicę gmin i powiatów. Nie patrzyliśmy na to, czyje mogą być te śmiecie lub kto powinien je sprzątać.

 

    Góra śmieci na terenie akcji rosła w zastraszającym tempie i bardzo szybko było już wiadomo, że śmieci będzie więcej niż w latach ubiegłych. Oprócz ewidentnie podrzucanych z gospodarstw domowych, takich jak sedesy, były także materace, zjeżdżalnie dziecięce, beczki, stare kubły, koło napędowe do roweru wodnego, oraz wszędobylskie opony.

 

    Gdy wszystkie grupy wróciły już na miejsce, wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie przy ogromnej górze śmieci, którą krótko potem pracownicy Przedsiębiorstwa Gospodarowania Odpadami pana Dominika Zająca, załadowali do kontenerów i przetransportowali na wysypisko.

    Po powrocie na miejsce akcji, zmęczone, ale też i zadowolone wynikami swojej pracy grupy, mogły odpocząć przy ognisku, posilając się kiełbaską i kaszanką. Ucztę tą przygotowywał dla wszystkich już po raz trzeci nasz mistrz gilowy Jarek. Jeszcze w trakcie biesiadowania przy grillu swój koncert zagrała orkiestra dęta z Przemętu.

     W miedzy czasie odbywały się konkursy i zabawy. Zaczęły dzieci konkursem rysunkowym, którego tematem było hasło z naszych koszulek „ nie śmieć",

(kliknij na zdjęcie aby powiększyć - warto korzystać z podanych przez dzieci haseł)

     Dla starszych dzieci przygotowano zabawę pod tytułem „ Z Naturą za pan brat czyli przykazania małego ekologa", gdzie na specjalnej tablicy dzieci wypisywały zasady życia w zgodzie z naturą. Kolejną zabawa dla dzieci była „budowa śmiecioludka". Z przygotowanych kartonów, śmieci i innych akcesoriów dzieci budowały śmieciowe stworki.

 

Po zakończeniu konkursów dzieciom wręczono medale oraz liczne nagrody.

 

    Oczywiście nie zapomniano także o starszych uczestników akcji. Dorośli mogli wykazać się w konkursach z dziedzin nurkowych i przyrodniczych oraz tych dotyczących Boszkowa i okolic.

 

       Poza zabawami intelektualnymi przygotowano także zabawy typowo siłowe, takie jak konkurs w przeciąganiu liny, w którym naprzeciw siebie stanęli członkowie sekcji nurkowej i lądowej.

 

   Dzięki naszym sponsorom i współpracownikom w konkursach tych rozdano wiele atrakcyjnych nagród, takich jak odtwarzacz mp3, bony towarowe i usługowe, plecaki, śpiwory, termosy, wiele bardzo interesujących albumów, map, publikacji, regionalnych gadżetów, kubków, szalików, czapek i czapeczek, oraz wiele, wiele innych.

 

    Niewątpliwą atrakcją była tez możliwość darmowego rejsu wycieczkowego po Jeziorze Dominickim, na pokładzie łodzi wycieczkowej.

 

     Na koniec każdy uczestnik akcji otrzymał dyplom z podziękowaniami za udział i zaangażowanie.

 

    Punktem wieńczącym trudny i pracowity dzień był pełen pozytywnych wrażeń koncert szantowy w wykonaniu zespołu „Mohadick". Po zakończeniu koncertu spotkanie trwało nadal do późnych godzin nocnych przy płomieniach ogniska i dźwięku gitary.

 

     Nie sposób nie wspomnieć o dzielnie pracującym przez cały dzień Konferansjerze akcji Dominikowi May z agencji reklamowej SPOT15

 

     Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim przybyłym na akcję ludziom dobrej woli, zdajemy sobie sprawę, że bez Was nie było by tego sukcesu, propagujmy wszędzie ideę czystych plaż, jezior i lasów i spotkajmy się ponownie za rok!

 

 

Dziękujemy także wszystkim naszym sponsorom i współpracownikom:

 • Firma Przystań „Eligiusz Klawiński"
 • PPHU JOHN z Grotnik
 • Zarząd Zespołu Wielkopolskich Parków Krajobrazowych
 • Wojewódzki  Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
 • Nadleśnictwu Włoszakowice
 • WernerKenkel
 • GZK Włoszakowice
 • Łabimex
 • Astromal
 • Jamalex
 • Astromal
 • SmakMak
 • Gmina Włoszakowice
 • Spot 15
 • Polski Związek Wędkarski okręg w Poznaniu
 • Grupa pociskWorld.com
 • Starostwo Powiatowe
 • pociskWorld.com
 • Leszczyński klub morsów YETI.

 

 

Z podziękowaniami organizatorzy:

Mateusz Lubieniec - www.e-boszkowo.pl oraz Wojciech Zgoła - www.dive-adventure.eu

 

 

Honorowy patronat nad akcją: Stowarzyszenie Przyjaciół Boszkowa

 

 

A oto informacje na temat przebiegu akcji, które pojawiły sie w mediach:

 

 

Znaleziona w sieci opinia uczestniczki akcji - osoby która w Boszkowie była po raz pierwszy w wżyciu i to właśnie na nasza akcję - zapraszamy do lektury bezstronnej relacji.

 

 • Materiał filmowy na temat przebiegu akcji Czyścimy Jezioro Dominickie 2011

 

 

 

 


Zapowiedź  oficjalnego filmu "Czyścimy Jezioro Dominickie 2011"

 

(W całości oficjalny film akcji ukaże się wkrótce.)

 

 

Film zarejestrowany podczas akcji "Czyścimy Jezioro Dominickie 2011" nagrany oraz zmontowany przez uczestniczących w akcji harcerzy


 • Zespół e-boszkowo.pl informuje, że wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne i obyczajowe będą usuwane.
 • Twoje IP to: 35.170.78.142 Pamiętaj, nie jesteś anonimowy.
Dodaj komentarz
Imię:
Treść:

 
CAPTCHA Image
Przeładuj obrazek, jeśli jest nieczytelny
Kod:
Komentarze:
pociskWorld Dodano: 01-06-2011 IP: ale te media wybiórczo podchodzą do tematu - albo się z nazwy wymienia wszystkich którzy brali udział i poświęcili swój czas i pieniądze albo się nie wymienia nikogo. Tak jest uczciwie i zdrowo dla wszystkich.


Dane ze stacji meteo.
Temp. powietrza: 16.7°C
Temp. wody: °C
Wiatr: 0.0[m/s]
Kierunek wiatru: ---

Ostatni odczyt:
29.09.2020 17:00

Dane ze stacji meteo, GOSiR Włoszakowice, umiejscowionej na terenie Ośrodka Żeglarskiego przy ul. Turystycznej 7 w Boszkowie - Letnisku.

współpraca

slotex.pl - najlepszy hosting

Copyright © 2011 by e-boszkowo.pl