Strona główna: e-boszkowo

zaloguj | załóż konto
napisane przez Prezes
Data dodania: 17-11-2010 13:57
Data modyfikacji: 08-12-2010 17:30

Kolejne, już IV Spotkanie Przyjaciół Boszkowa miało miejsce 13 listopada, w sobotę, o godzinie 11:00.
Tym razem pogoda nie była nam zbyt przychylna, chłodno i bardzo deszczowo.  :(
Frekwencja niska, ale przy takiej pogodzie pod przysłowiowym psem raczej nikt nie lubi wyjeżdżać lub wychodzić z domu.
Na szczęście jest jednak „paru zawziętych” i spotkanie się odbyło. :)
Na miejscu można było ogrzać się ciepłą kawą i omówić bieżące działania, wszystko miało miejsce jak zwykle  na sali gościnnego ośrodka „TEPSA” w Boszkowie-Letnisku, przy ulicy Dominickiej 31.
Jednak zanim przystąpiliśmy do spraw związanych bezpośrednio z działaniami Stowarzyszenia, mieliśmy okazję wysłuchać Pań: Grażyny Głuszak, kandydatki na stanowisko wójta gminy Włoszakowice i Marleny Przewoźnej, kandydatki na radną do rady gminy Włoszakowice. Panie pojawiły się na spotkaniu zachęcone informacjami o spotkaniu umieszczonymi na stronie www.e-boszkowo.pl. Tym sposobem, pierwsze panie zagościły na obradach Stowarzyszenia. Dziękujemy!
Pani Grażyna Gluszak przedstawiła swoją wizję piastowania zaszczytnego stanowisko włodarza gminy Włoszakowice, oczywiście interesowało nas przede wszystkim co kandydatka na wójta myśli o Boszkowie-Letnisku. No cóż, pozostaje nam trzymać kciuki, a o wyborze wójta zadecydują wyborcy. Wiemy jednak, że ewentualny wybór będzie słuszny, bo na pewno Boszkowo-Letnisko będzie przedmiotem zainteresowania nowej władzy. Życzymy sukcesu w wyborach i jeszcze raz dziękujemy za przybycie. Cieszymy się, że tak wiele osób jest nam życzliwych.

W trakcie spotkania panowie Witold Raburski oraz Eligiusz Klawiński omówili rezultaty spotkania roboczego grupy zajmującej się sprawami dotyczącymi szeroko pojmowanego zagospodarowania przestrzennego Boszkowa, które odbyło się 10 listopada. Co istotne, po raz kolejny życie wskazało,  że wiele spraw już kiedyś próbowano realizować. Widać to na przykładzie tras rowerowych i pieszych. Faktycznie one są, ale często w złym stanie, wymagają różnych prac konserwatorskich oraz opisania i oznakowania. To właśnie jedno z zadań Stowarzyszenia. Pozostaje również do przemyśleń kwestia prezentacji Boszkowa na licznych targach o charakterze turystycznym, ten obszar jest praktycznie „niezagospodarowany”.
Promocja Boszkowa na targach turystycznych i żeglarskich jest jak na razie praktycznie żadna, tak więc pozostaje kwestia wypromowania Boszkowa-Letniska oraz regionu. Dotychczasowe działania różnych instytucji były mało efektywne, jak ustalono, pozostaje też kwestia pewnej koordynacji działań, wykorzystania już istniejących materiałów promocyjnych oraz stworzenie nowych. Co ciekawe, jest parę materiałów promocyjnych, które co prawda ujrzały światło dzienne, jednak mało kto o nich wie. Pytanie więc po co one w ogólne powstały i komu mają służyć?
Jak trafnie wskazał p. E. Klawiński w Boszkowie można mówić o sieci promenad, a nie tylko o jednej promenadzie. W każdym razie Boszkowo zasługuje na liczne atrakcje, w tym m.in. powstanie nie tylko sieci promend, ale również sieci szlaków pieszych ukierunkowanych na miejsca szczególnie interesujące, warte odwiedzenia.
Po raz kolejny wskazano, że konieczne jest zapraszanie przedstawicieli różnych instytucji, w tym „na pierwszy ogień” władz samorządowych oraz Przemęckiego Parku Krajobrazowego. Ta sprawa zostanie wdrożona, gdy już Stowarzyszenie będzie miało ostatecznie uregulowany status formalno-prawny.
Z innych poruszanych spraw do realizacji pozostaje powstanie punktu informacyjnego, planowanego  przez Stowarzyszenie na dworcu PKP w Boszkowie. Tu również nasuwa się wniosek, że warto o naszych zamierzeniach informować szerzej, bo plan powstania całodobowego (i całorocznego) punktu informacyjnego już istnieje i ma być realizowany przez p. Pawła Johna. Co ważne, w pewien niesformalizowany sposób rolę punktu informacyjnego pełni de facto już dzisiaj recepcja kompleksu CKW „Sułkowski”. Nie zmienia ta sytuacja faktu, że Stowarzyszenie planuje uruchomić swój punkt, nie mniej jednak na pewno nie ograniczymy się tylko do naszych planów, a ewentualna współpraca z innymi punktami informacyjnymi jest jak najbardziej na miejscu.

   Niestety nie było zapowiadanej prezentacji p. L. Jagodzika, radnego z gminy Włoszkowice nt. przychodów gminy z Boszkowa-Letniska oraz wydatków gminy na rzecz Boszkowa. Może fakt, że kadencja radnych skończyła się 9 listopada, a obecnie trwa kampania wyborcza do kolejnych wyborów samorządowych spowodowała, że nie było czasu na przybycie?

   W trakcie spotkania przedstawiona była informacja nt. zbierania materiałów w postaci opracowań, wyników badań dot. jeziora Domickiego /i wszystkich innych jezior w regionie/ oraz Szlaku Konwaliowego. Konkluzja jest jedna, materiałów jest sporo, opracowywanych przez różne osoby, różne instytucje, „pozbieranie tego wszystkiego”, wyciągnięcie wniosków, to może być interesujące, gdyż takie kompendium wiedzy sprawi, że będzie to swoista „skarbnica wiedzy” nt. jeziora i w sumie całego regionu. Ta sprawa jest warta szybkiej realizacji. Ogranicza tylko ogrom materiałów i brak wystarczającej ilości czasu na tego typu przedsięwzięcia przy zawodowej aktywności. Na to działanie jest przeznaczony obecny miesiąc oraz kolejny, styczeń to czas prezentacji pierwszych wyników tego działania. Materiałów jest sporo, są one rozproszone, a na przestrzeni ostatnich lat nikt nie pokusił się o jakieś szersze opracowanie nt. stanu środowiska w Boszkowie-Letnisku i co najważniejsze, wyciągnięcie wniosków na przyszłość. Co dalej z jeziorem? Jaki jest jego los w najbliższym czasie?
W przyszłym roku – koniec marca lub początek kwietnia to pora na spotkanie w szerszym gronie i prezentacja kompetencji, planowanych działań wszystkich instytucji co do jeziora Dominickiego, Boszkowa-Letniska i Szlaku Konwaliowego. Może być ciekawie.

Spotkanie było w sumie dość długie, ale ciekawe; kolejne wstępnie planowanej jest na 3 grudnia br., godz. 18. Zapraszamy!

 

 

 


  • Zespół e-boszkowo.pl informuje, że wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne i obyczajowe będą usuwane.
  • Twoje IP to: 3.237.61.235 Pamiętaj, nie jesteś anonimowy.
Dodaj komentarz
Imię:
Treść:

 
CAPTCHA Image
Przeładuj obrazek, jeśli jest nieczytelny
Kod:
Komentarze:
Aktualnie brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dane ze stacji meteo.
Temp. powietrza: 16.7°C
Temp. wody: °C
Wiatr: 0.0[m/s]
Kierunek wiatru: ---

Ostatni odczyt:
29.09.2020 17:00

Dane ze stacji meteo, GOSiR Włoszakowice, umiejscowionej na terenie Ośrodka Żeglarskiego przy ul. Turystycznej 7 w Boszkowie - Letnisku.

współpraca

slotex.pl - najlepszy hosting

Copyright © 2011 by e-boszkowo.pl