Strona główna: e-boszkowo

zaloguj | załóż konto
napisane przez Matek
Data dodania: 26-05-2014 20:17
Data modyfikacji: 03-06-2014 22:23

 

Czyścimy Jezioro Dominickie 2014

Podsumowanie

 

     W Boszkowie dziś już opadła wrzawa, i choć to ostatnie chwile ciszy i spokoju przed letnim sezonem, to w ten weekend tak spokojnie nie było. Jeszcze kilka dni temu w okolicach Jeziora Dominickiego można było zauważyć sporą grupę osób ubranych w te same, szare koszulki. A na tych koszulkach można było odczytać hasło „Czyste jeziora" i piktogram manifestujący sprzeciw dla niedbalstwa, brudu i śmieci.

W sobotę 24 maja blisko 350 osobowa grupa ludzi, którzy postanowili wyrazić swój sprzeciw dla śmiecących i pozostawianych przez nich śmieci ruszyło w teren.

Byliśmy praktycznie wokół całego Jeziora Dominickiego, na jego powierzchni oraz za sprawą nurków pod wodą.

Nurków w tym roku było z nami 23, i wszyscy oni zeszli pod wodę w poszukiwaniu śmieci. W północnej cześć jeziora nurkowie mieli spore problemy by znaleźć śmieci, jednak płetwonurkowie wracający z południowej części jeziora taszczyli ze sobą pełne worki śmieci, Byli z nami nurkowie zrzeszeni w klubach: Octopus z Leszna, Triton z Kościana oraz nurkujący indywidualnie m.in. z Wrocławia, Lipna, Ostrowa Wlkp., Nielęgowa, Wilkowic i Wolsztyna. Jak co roku Wspierał nas Wojtek Zgoła - Diveadventure.eu, pomysłodawca akcji. Dziękujemy za asekurację i wsparcie jednostek nawodnych pana Dariusza Stępczaka i Jędrzeja Maćkowskiego.

Do sprzątania na lądzie zgłosiło się 310 osób wśród nich przedstawiciele Ligi Ochrony Przyrody z Leszna, Polskiego Związku Wędkarskiego  oraz Leszczyński Klub Morsów Yeti. Byli z nami też stali mieszkańcy Boszkowa i Dominic oraz osoby, które przybyły do nas z dalszych rejonów,  między innymi z Lubuskiego, Zachodniopomorskiego, Dolnośląskiego i Śląskiego. Były też osoby z bardziej odległych rejonów jak np. z Berlina.

        

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dla grup terenowych wyznaczyliśmy 13 sektorów do których udało się 310 osób, sektory te obejmowały całą linie brzegową Jeziora Dominickiego oraz tereny nad jeziorem Krzywce, tereny Boszkowa wsi, Ujazdowa i lasu przy torach kolejowych. Byliśmy także na łodziach zbierając pływające śmieci. Oczyszczono cały kanał Boszkowski od Jeziora Dominickiego do Jeziora Wielkiego oraz podmokłe tereny przy ulicy Dworcowej.

Pocieszającym faktem były spływające od rana z grup terenowych komunikaty o małej ilości śmieci. To już 6 akcja i pierwszy taki „problem", który bardzo cieszy gdyż pozwala nam sądzić że akcja zaczyna przynosić widoczne gołym okiem efekty.

Końcowy efekt co do zebranych śmieci jednak ciągle ukazuje skalę problemu. Podczas CJD2014 zebraliśmy 12m3 śmieci o łącznej masie 1800kg

Śmieci odebrała i przesortowała od lat zawsze z nami firma p. Dominika Zająca - Przedsiębiorstwo Gospodarowania Odpadami z Błotnicy. A znaleźć można było wśród śmieci wszystko, od wszędobylskich puszek, butelek i opon, po telewizory, krzesła i stare zabawki.


Tegoroczną akcję należy uznać za udaną, choć pogoda chwilami straszyła deszczem, to jednak grupy terenowe nie ulękły się kropli deszczu i kontynuowały sprzątanie. Po powrocie na teren ośrodka „Przystań" przy ul. Turystycznej 5 gdzie od 6 lat mieści się baza akcji CJD na uczestników czekały już tylko atrakcje.  Nasz stały mistrz od grilla, Jarek Mizgalski, dzielnie przygotowywał ponad 400 porcji kiełbasy i kaszanki, które wraz z innymi produktami potrzebnymi do biesiady przy grillu dostarczyła nam firma PPHU „JOHN" z Grotnik pana Pawła Johna, który jest głównym wspierającym akcję od jej pierwszych dni. To było ciepłe , a nawet gorące popołudnie, i choć promienie słońca przerywały krótkie chwile padającego deszczu, to jednak wszyscy mogliśmy się skryć pod wielkim namiotem, gdzie przy stolikach słuchaliśmy Miniakademięrock&rolla oraz zespół Bedrock, którzy zafundowali nam muzyczną ucztę aż do samego wieczora. Dziękujemy Gminie Włoszakowice, Gminnemu Ośrodkowi Kultury we Włoszakowicach  i Gminnemu Zakładowi Komunalnemu za udostępnienie i ustawienie sceny, ławek oraz namiotu. Serdecznie dziękujemy p. Nadleśniczemu Ryszardowi Łopusiewiczowi z Włoszakowic za zakup okolicznościowych koszulek dla uczestników akcji. To już tradycja, że okolicznościowe koszulki na akcję finansuje Nadleśnictwo Włoszakowice.

Nie zapomnieliśmy także o dzieciach, dzięki wsparciu Pani Basi z Wijewa trwał konkurs rysunkowy (kopie prac w galerii) dla najmłodszych, a dla każdego uczestnika zapewnione były bardzo atrakcyjne nagrody ufundowane przez firmę Łabińscy spółka jawna, Organizację Turystyczną Leszno-Region, Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji z Leszna, Gminę Przemęt oraz Przemęcki Park Krajobrazowy

Do tegorocznej edycji akcji włączyła się firma BareFoot, która zapewniła uczestnikom zabawy z nagrodami oraz degustację wina swojej marki.

Podczas koncertu biesiada rozkręciła się na dobre, Były tańce i brawa. A w tym czasie cały czas można było pocieszyć podniebienie wypiekami z piekarni Grygier z Wilkowic, przekąskami od firmy SmakMak oraz piwem od  Sułkowski Resort&Spa i PPHU „John". Były też napoje z firmy "Hermes" z Włoszakowic i firmy Łabińscy spółka jawna. Trzeba dodać, że firmy Hermes i Łabińscy sj. są z nami od lat i zawsze zapewniają, że spragnieni nie pozostaną bez łyku smacznego napitku.


Dziękujemy wieloletnim współpracownikom za to, że zawsze możemy na nich liczyć i nowym firmom z nadzieją, że zostaną z nami na dalsze lata. Dziękujemy grupie OffRoad`owej „PociskWorld.com", która zwoziła śmieci do bazy akcji, Drukarni Leszno w osobie p. Artura Marcniaka za wydrukowanie plakatów i dyplomów dla uczestników akcji, Powiatowi Leszczyńskiemu za przekazanie worków, rękawic i innych akcesoriów potrzebnych do porządków a także Rawickiemu Klub Krótkofalowców SP3PDK za zapewnienie nam łączności do koordynacji akcji. Dziękujemy także wszystkim cichym, ale jakże pomocnym i serdecznym nam współpracownikom, których praca często niedoceniana ma ogromny wpływ na końcowy efekt wydarzenia.

Dziękujemy redakcji gazety ABC, radiu "ESKA" i "ELKA" z Leszna oraz panu Andrzejowi Cieślikowi z agencji reklamowej TURUS za pomoc w informacji medialnej bez której trudno nam byłoby dotrzeć do Was wszystkich, i która jest bardzo istotna w obliczu z roku na rok większych problemów z dopięciem budżetu akcji CJD.


A na koniec, dziejemy wszystkim WAM za przybycie i włożoną w ten dzień pracę. Całe tu wyżej opisane przygotowania byłyby na nic bez Waszej obecności i wysiłku, bez Was, którzy przemierzali plaże, łąki, lasy, bagniska, bez Was nurków przedzierających się w toni Jeziora Dominickiego nie byłoby akcji CJD2014!

Bardzo nam miło, że zaszczycił nas swoją obecnością p. Wójt Włoszakowic Stanisław Waligóra. Wspólne rozmowy, wymiana ciekawych uwag i refleksji na pewno pozwoli nam na coraz lepszą współpracę w przyszłości. Dziękujemy też p. Staroście Leszczyńskiemu, Krzysztofowi Benedyktowi Piwońskiemu, który też pojawił się z wizytą podczas akcji CJD2014. Byli z nami również: p. Nadleśniczy Ryszard Łopusiewicz i Prezes Gminnego Zakładu Komunalnego p. Rafał Jagodzik oraz szef PGO p. Dominik Zając. 

Bo RAZEM MOŻEMY WIECEJ!


Dziękujemy i kłaniamy się nisko!


Ps. Już dzisiaj zapraszamy na CJD2015!

 

Zdjęcia i filmy  z akcji będą pojawiały się w przeciągu kilku przyszłych dni w naszej galerii oraz na FanPage e-boszkowo.pl

Film z akcji autorstwa grupy RzejsatTV z Włoszakowic

(Kamera: Łukasz Ławecki, Tomasz Rzeźnik oraz Marcin Buchwald Montarz: Łukasz Ławecki)


Więcej na ten temat:

 

Fotografie zamieszczone na stronie: Andrzej Cieślik, Wojciech Zgoła, Michał Klawinski, Mirosław Kędziora, Mateusz Lubieniec oraz www.wloszakowice.pl ( Nasze Jutro)

 

 


  • Zespół e-boszkowo.pl informuje, że wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne i obyczajowe będą usuwane.
  • Twoje IP to: 35.170.78.142 Pamiętaj, nie jesteś anonimowy.
Dodaj komentarz
Imię:
Treść:

 
CAPTCHA Image
Przeładuj obrazek, jeśli jest nieczytelny
Kod:
Komentarze:
Adam Popielarski Dodano: 28-05-2014 IP: 94.40.23.226 Zapraszam do zdjęć z Ligii Ochrony Przyrody w Lesznie http://www.lop.leszno.pl/galeria/category/10-czycimy-jezioro-dominickie-2014.html


Dane ze stacji meteo.
Temp. powietrza: 16.7°C
Temp. wody: °C
Wiatr: 0.0[m/s]
Kierunek wiatru: ---

Ostatni odczyt:
29.09.2020 17:00

Dane ze stacji meteo, GOSiR Włoszakowice, umiejscowionej na terenie Ośrodka Żeglarskiego przy ul. Turystycznej 7 w Boszkowie - Letnisku.

współpraca

slotex.pl - najlepszy hosting

Copyright © 2011 by e-boszkowo.pl