Strona główna: e-boszkowo

zaloguj | załóż konto
napisane przez Matek
Data dodania: 21-03-2010 16:43
Data modyfikacji: 21-03-2010 17:34

W tym roku mieliśmy prawdziwą  długą zimę, która nas nie oszczędzała i trzymała przez dobre 5 miesięcy, to naprawdę długo. Jak można zobaczyć na wykresie max temperatury odnotowanej w Boszkowie (średnia temperatura miesiąca) tegoroczna zima była znacznie zimniejsza od poprzedniej. Ale  20 marca 2010 po godzinie 18  miało miejsce przesilenie wiosenne a tym samym rozpoczęła się astronomiczna  wiosna, a kilka godzin później także wiosna kalendarzowa.

21. marca był zatem odpowiednim dniem na pierwszy wiosenny spacer po Boszkowie. Boszkowie, które ciągle jeszcze leczy rany po sezonie 2009 i przygotowuje się do nowego sezonu, który już tuż, tuż.

Spacer ten jest krótka relacją fotograficzną przedstawiającą to co pozostawiła po sobie wyjątkowo sroga i długa zima.

Zalegająca gruba warstwa lodu nie oszczędziła leciwych Boszkowskich pomostów. Wielka masa tafli lodowej napierała na podpory pomostów, przez co te, wcześniej  nadgryzione zębem czasu, łamały się jak zapałki. Jako przykład pokaże tutaj pomost na „plaży głównej" należącej do hotelu „Sułkowski" ( dawnej Syreny).

(Uszkodzony pomost na plazy głównej)

Lód na jeziorze Dominickim jak widać jeszcze zalega grubą warstwą, ale w około 2m pasie przy brzegu lodu już praktycznie nie ma.

(Topniejąca pokrywa lodowa jeziora Dominickiego)

Duża ilość śniegu, który w większości stopniał pozostawiła po sobie spore ilości wody, na załączonych zdjęciach widać zalegającą wodę na Boszkowskich parkingach, kanałach i pobliskich łąkach. Miejmy nadzieje, że to będzie dobra zaliczka wodna przed nadchodzącym zapewne gorącym i suchym latem.

Na tą chwilę poziom wody w jeziorze jest największy w odniesieniu do roku 2010, jednak jest on o dziwo mimo wszystko mniejszy niż w analogicznym czasie w roku 2009. Szczegóły można poznać na wykresie poziomu wody,  który jest nieustannie monitorowany przez nas i przedstawiany w dziale „pogoda w Boszkowie"

(Zima pozostawiła po sobie także duże ilości wody)

Wielu właścicieli szykuje się do sezonu wykonując jeszcze ostatnie remonty i rozbudowy swoich ośrodków i barów. Wycięto też trochę drzew.  Rzucającą się w oczy zmianą jest brak pasa drzew przy ulicy Dworcowej (odcinek przy wysepce - skrzyżowaniu z ulica Dominicką)

(Wycięte drzewa na ulicy Dominickiej)

(Rozbudowa ośrodka Sadyba przy ulicy Starkowskiej - Luty 2010)

Śnieg niestety odsłonił też góry śmieci po wcześniejszych sezonach, one niestety nie znikną same, ich już nie fotografowałem...

Oby zatem teraz  po prawdziwej zimie, przyszła prawdziwa wiosna i lato. I oby w tym roku Boszkowo odwiedzili prawdziwi turyści.. to znaczy tacy, którzy nie zostawią po sobie gór śmieci. Tego wszystkiego  życzę Państwu, Boszkowie i sobie.

( Panormaiczna fotografia Jeziora Dominickego - 21 Marzec 2010)


  • Zespół e-boszkowo.pl informuje, że wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne i obyczajowe będą usuwane.
  • Twoje IP to: 18.232.51.69 Pamiętaj, nie jesteś anonimowy.
Dodaj komentarz
Imię:
Treść:

 
CAPTCHA Image
Przeładuj obrazek, jeśli jest nieczytelny
Kod:
Komentarze:
Staszek Dodano: 23-03-2010 IP: Byłem nie tak dawno na swoim ośrodku w Boszkowie i zauważyłem fakt wyciętych drzew przy ulicy dworcowej. Zastanawiające dlaczego. Przecież cały teren to P.P.K. Kto to zrobił i w jakim celu bo o ile pamiętam to te drzewa nie stanowiły zagrożenia, ani nie były uschnięte.
Staszek Dodano: 23-03-2010 IP: Dodam jeszcze fakt, że w czasie ostatniego pobytu w Boszkowie, spacerowałem z żoną i córką po pomoście i był cały. Co się stało, że tak wygląda. Czyżby kolejny popis energicznej młodzieży, czy przyczyny naturalne.
Matek Dodano: 23-03-2010 IP: Pomost to efekt działania sił natury, tafla lodu rozszerza się i przemieszcza się po jeziorze i ścina filary pomostu. Także winny jest mróz i fizyka. A co do drzew... nie wiem? może ktoś chce zrobić drogę? Albo parking? Na szczęście nie były to drzewa mało szlachetne. Co innego jeśli chodzi o drzewa przy "pizzeri" - ale mam nadzieje że nie jest to nielegalna wycinka
Staszek Dodano: 25-03-2010 IP: Dzięki za szybką podpowiedź, ale fakt jest jeden że tych drzew też szkoda. A co do pomostu to zgadzam się że na siły natury nie mamy wpływu, lecz wcześniej (latem) widziałem że podpory były w tym miejscu pochylone. Nie wiedziałem do kogo się udać i nie zareagowałem. Teraz mam Was i na pewno wszelkie spostrzeżenia będę opisywał tu lub na forum. Zawsze starałem się być praworządnym obywatelem i wszelkie nieprawidłowości bulwersują. Bez wyjątku czego dotyczą. Pozdrawiam.
Staszek Dodano: 08-04-2010 IP: Witam. Pozwoliłem sobie na zobaczenie plaży z kamerki i moje oko zauważyło że pomost jest nie naprawiany. Maj się zbliża i na weekend na pewno będzie dużo gości, którzy będą chcieli na niego wejść i pospacerować w głąb jeziora. Czy właściciel pomostu o tym zapomniał. Czy pomost jest ważny tylko wtedy, jak są opłaty plażowe w gorącym sezonie. przykro jest o tym pisać ale wydaje mi się że ktoś to powinien zauważyć. Pozdrawiam Adminów strony i proponuję jak jesteście gdzieś bliżej właściciela pomostu to przypomnijcie mu o tym. Mi z Wrocławia jest troszkę daleko i nie mogę doprowadzić swojego zdrowia do porządku bo pewnie już bym był w Boszkowie i interweniował. Można telefonicznie ale co to da Ktoś odłoży słuchawkę i po sprawie. Jeszcze raz proszę Adminów, czy jakby mieli czas i ochotę o interwencję w tej sprawie. Pozdrawiam wiosennie.
Matek Dodano: 08-04-2010 IP: W takim razie złoże zapytanie w tej sprawie i zobaczymy jaka będzie odpowiedź.


Dane ze stacji meteo.
Temp. powietrza: 17.7°C
Temp. wody: °C
Wiatr: 0.0[m/s]
Kierunek wiatru: WSW

Ostatni odczyt:
09.04.2020 13:00

Dane ze stacji meteo, GOSiR Włoszakowice, umiejscowionej na terenie Ośrodka Żeglarskiego przy ul. Turystycznej 7 w Boszkowie - Letnisku.

współpraca

slotex.pl - najlepszy hosting

Copyright © 2011 by e-boszkowo.pl