Strona główna: e-boszkowo

zaloguj | załóż konto
napisane przez Spider
Data dodania: 25-05-2015 01:47
Data modyfikacji: 27-05-2015 21:34

(Czyścimy Jezioro Dominickie 2015 - 23.05.2015r. )

Tygodnie przygotowań, setki telefonów, planów, ustaleń i.... po wszystkim. VII edycja akcji Czyścimy Jezioro Dominickie została zakończona. Przedsiębiorstwo Gospodarowania Odpadami pana Dominika Zająca odebrało już blisko 2 kontenery śmieci z plaży Leszczyńskiego Towarzystwa Żeglarskiego przy Ośrodku Wypoczynkowym Przystań w Boszkowie, gdzie w sobotę  odbyła się akcja CJD2015.


Gdy w 2009 roku lekko ponad 20 osobowa grupa nurków inicjowała akcję CJD, zapewne nikt nie spodziewał się tego co wydarzyło się w minioną sobotę. A było to wydarzenie precedensu, i  które śmiało można okrzyknąć sukcesem. 23 maja podczas VII edycji akcji liczba uczestników osiągnęła blisko 600 osób, a samych nurków było 69. To fenomenalny wynik, świadczący o tym, że jest naprawdę spore  grono ludzi, którym nie wszystko jest obojętne, i są gotowi poświęcić swój czas na szczytny cel. Dzięki tej ogromnej ilości uczestników byliśmy wstanie nie tylko zając się wszystkimi zaplanowanymi 20 strefami , których planowany obszar został powiększony oraz utworzono nowe strefy. Efekt był piorunujący, bo wspólnie zebraliśmy 3,36 ton śmieci o łącznej objętości 21m3. To kolejny rekord ustanowiony podczas CJD2015 - jednak ten rekord budzi mieszane uczucia. Z jednej strony cieszy ogromna skuteczność naszej pracy, smuci jednak to jak dużo jeszcze śmieci, mimo także naszej j 7 letniej edukacji, zalega w lasach, jeziorach, kanałach i innych obszarach naszego pięknego regionu.

Samo sprzątanie było wielkim logistycznym przedsięwzięciem, które już tradycyjnie wsparły grupy off-roadowe pokazując tym samym prawdziwe, pozytywne oblicze tego sportu - za co dziękujemy grupie PociskWord.com i Łukaszowi Kaszubie. W tym roku pracy, ale i rąk do pracy było tak wiele, że praktycznie wszystkiego zaczynało nam brakować, stąd nakład prac spadł w dużej mierze na grupy samochodowe, które pracowały jeszcze długo po powrocie uczestników do bazy akcji.

Dziękujemy, że tradycją stał się już udział zorganizowanych grup takich jak Liga Obrony Przyrody z Leszna, 12 Leszczyńska Wodna Grupa Harcerska „Calypso", Leszczyńskie Towarzystwo Żeglarskie, Polski Związek Wędkarski oraz  grupy mieszkańców z Boszkowa i Dominic. Tradycyjnie byli też z nami przedstawiciele leszczyńskich morsów YETI, który także  dali pokaz chłodnych kąpieli. Gdy grupy w teren, który z roku na rok staje się coraz bardziej rozległy, łączność zapewniał nam sprzęt udostępniony przez rawicki Klub Krótkofalowców SP3PDK.

Bardzo nas cieszy, że w tym roku rewelacyjnie dopisali nurkowie. Nasi stali współpracownicy, czyli Wojtek Zgoła (Diveadventure.eu), Octopus Leszno, Triton z Kościana , OSP ORW Głogów zostali wzmocnieni przez dwie grupy podwodnych archeologów, które przyjechały do nas z Krakowa oraz Torunia. Byli z nami też indywidualni nurkowie, którzy przyjeżdżają do nas niejednokrotnie od samych początków akcji oraz ci którzy byli z nami po raz pierwszy. Należy też wspomnieć, że w tym roku nasz wieloletni sponsor Dominik Zając wraz synem zeszli pod wodę by własnoręcznie czyścić Jezioro Dominickie. Bardzo dziękujemy Wojtkowi Zgole za wsparcie i koordynację akcji podwodnej oraz panu Andrzejowi Juskowiakowi i Łukaszowi Przybylakowi z Octopus Leszno za zapewnienie sprężarki do nabijania nurkowych butli oraz Piotrowi Dolacie z Centrum Nurkowego Dekompresja z Gniezna za druga sprężarkę i jej sprawną obsługę. Wsparcie dla nurków zapewniły nam: motorówka Pana Dariusza Stępczaka z Romualdem Stelmaszykiem za sterem oraz obsługiwany przez Kubę Szyszkę „Trener Wielki". Nurkowie w tym roku mieli pełne ręce roboty i wyłowili spore ilości śmieci. Co bardzo cieszy, nurkowie podkreślali, że w tym roku widoczność była bardzo duża i sięgała blisko 6m. Dzięki też za zaangażowanie ekipie z OSP Włoszakowice. Sprzęt ratowników budził podziw. Można rzec jedno, strażacy to twardziele, a miło nam, że poświęcili nam swój cenny czas. Ponadto  swój szybki pełnomorski ponton Honda T-40 udostępnił akcji CJD p. Jędrzej Maćkowski. Serdecznie dziękujemy. P. Jędrzej jest z nami co roku. Wielkie dzięki.Gdy po godzinie 14 coraz większe rzesze uczestników w jednakowych koszulkach zaczęły wracać do centrumakcji, zaczęła się cześć gastronomiczno-rozrywkowa. Wszyscy bardzo głodni i strudzeni stali w długich kolejkach po grillowe pyszności, które serwował nam od lat ten sam grilmistrz Jarek Mizgalski, a wsparcia udzieliły nam także panie z LTŻ`u w osobach pani bosman Uli Nowak z siostrą oraz pani Gosia Bartlewicz. Oprócz grillowych przysmaków, zajadaliśmy się także galaretkami i grochówką, które dostarczyła nam firma SMAK MAK - także stały partner wśród rodziny CJD.

Tak pozytywnie wielka frekwencja podczas tegorocznej edycji akcji to zarazem ogromne wyzwanie organizacyjne i finansowe. Nie mogli byśmy zrobić tak dużo, i tak dobrze się bawić bez zaangażowania rzeczowego i finansowego  Stowarzyszenia Przyjaciół Boszkowa i jego partnerów oraz sponsorów. Stało się już tradycją, że otrzymujemy jednakowe i bardzo charakterystyczne koszulki, które w znacznej większości finansuje Nadleśnictwo Włoszakowice za co składamy ukłony na ręce pana Nadleśniczego Ryszarda Łopusiewicza, który tradycyjnie już był z nami tego dnia. Odwiedził nas także pan Paweł John, który wspierał logistycznie akcję CJD oraz sponsorował biesiadę przy grillu. Firma PPHU „JOHN" z Grotnik była także fundatorem nagród oraz zapewniła nam miłą atrakcję w postaci wycieczek po jeziorze. Co godne podkreślenia, firma John to szereg oddanych akcji ludzi. Każdy z nas wie kto to p. Stefan i Miłosz. Bez ich pracy, profesjonalizmu, na pewno CJD wiele traci.

Dziękujemy także, że mimo natłoku zajęć odwiedził nas także przedstawiciel lokalnej władzy w osobie Pana Wójta Stanisława Waligóry. Gmina Włoszakowice wsparła nas sceną oraz namiotem, pod którym odbyła się cała rozrywkowa część akcji. Ponadto Gminny Zakład Komunalny z Włoszakowic wsparł akcję finansowo, a sam prezes GZK, pan Rafał Jagodzik wraz z zespołem Bedrock Blues i Seven Router z Mini Akademii Rocka  zafundowali nam muzyczną ucztę.

W tym roku towarzyszył nam duży partner, przedstawiciel ekologicznych źródeł energii firma ELSETT Zielone Technologie z Leszna promująca podczas CJD energie odnawialną i sposoby jej pozyskiwania. Poza prezentacjami baterii fotowoltaicznych można było przejechać się ciekawymi elektrycznymi trójkołowcami, które można było też nabyć.

Cały dzień podczas trwania akcji byli z nami przedstawiciele Leszczyńskiego WOPRu pod kierownictwem pana Waldemara Chwalczuka. Pan Piotr Mocny wyposażony w fantoma oraz automatyczny defibrylator AED instruował uczestników akcji i uczył udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Każdy indywidualnie mógł sprawdzić i doszlifować swoja wiedze pod okiem doświadczonych instruktorów.

Nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych uczestników akcji. A zadbał o to pan Zdzisław Kaczmarek właściciel firmy INTEGRA z Leszna, który udostępnił na czas akcji dmuchany zamek, który okazał się wielką atrakcją dla naszych najmłodszych uczestników. Dziękujemy za ten piękny prezent, uśmiechy dzieci to wspaniała inwestycja - czyż istnieje lepsza lekcja niż skojarzenie sprzątania z dobra zabawą?

Podczas gdy wszyscy rozkoszowali się kulinarnymi przysmakami, inni oddali się w wir degustacji i dobrej zabawy na stoisku firmy Bare Foot Wine. Gdzie Marek Nitka do rozruchu rozbawiał starszych za pomocą swoich gier i zabaw, w których nie zabrakło miłych upominków.

W tym czasie na scenie prezentowały się już zespoły muzyczne. Na pierwszy ogień poszła młodzież z Miniakademirock&rolla, czyli wspomniany już zespół Seven Routers. Następnie dawkę ostrego brzmienia zafundował nam zespół Neurocompania, który przyjechał do nas z Wrocławia.  Kulminacyjnym momentem CJD była muzyczna uczta w wykonaniu zespołu Bedrock Blues z Włoszakowic z charyzmatyczną wokalistką Zuzą Jędrzychowską. Darek Wandolski zadbał poprzez swój imponujący sprzęt nagłaśniający i czujne ucho akustyka, aby wszystko brzmiał czysto i bez zarzutów.

I choć dla wielu podziękowania mogą być nudną częścią każdej imprezy, trzeba pamiętać, że są one najistotniejszą częścią podsumowania, bo słowo dziękuję to wszystko co w zamian otrzymują zaangażowane w CJD osoby. Dlatego:

 Dzięki wielkie za druk plakatu przez Drukarnię Leszno, p. Artur Marciniak też kocha Boszkowo.

Dziękuję także Andrzejowi Cieslikowi z agencji reklamowej TURUS, Jackowi Kuikowi z Gazety ABC, że zawsze są z nami i na przekór wszystkim nie boją się mówić o sprzątaniu, oraz pani Gabrieli Majchrzak z radia Elka,  Jackowi Marciniakowi z Radia Merkury i Annie Maćkowiak z Panoramy Leszczyńskiej za przekaz medialny, który jest tak ważny w ciężkich czasach gdzie o pozostanie funduszy jest tak trudno.

Osobne podziękowania należą się także dla grupy e-leszno.pl w osobach Łukasz Ławecki, Błażej Marek Wański, Tomasz Rzeźnik, Mateusz Rosa, nie tylko za obsługę multimedialną, ale także całą organizacyjną pomoc i pozytywna energie od początku do końca akcji.

Dziękujemy wszystkim cichym, ale jakże pomocnym i serdecznym nam współpracownikom, których praca często niedoceniana ma ogromny wpływ na końcowy efekt wydarzenia.

 

 

A na koniec, najważniejsze. Dziękujemy Wam wszystkim, że w ten piękny i słoneczny dzień poświęciliście ten czas dla przyrody, dając dobry przykład dla innych. Dziękujemy, że byliście z nami. Dziękujemy, że było nas tak wielu, bo w myśl sloganu akcji: RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ - to było widać!


Do zobaczenia za rok!


Serdecznie dziękujemy także:

ViaCon sp. z o.o

WernerKenkel

Łabińscy s.j.

Hermes

Restauracja Dwie Wiedźmy

Piekarnia Grygier Wilkowice

Żwirownia Dominice - Paweł Zając

Ps. Pozwólcie , że przekażę tu także podziękowania dla zaangażowanych w CJD członków Stowarzyszenia Przyjaciół Boszkowa, jest nas tak niewielu a częściej od ofert pomocy można usłyszeć smutne i irytujące pytanie „po co to robicie?"

 

W krótce filmy z akcji oraz więcej zdjęć.

Zdjęcia w artykule: Andzrej Cieślik, Wojciech Zgoła, Jacek Kuik, Mateusz Lubieniec

Tekst: Mateusz Lubieniec

Pierwszy, krótki filmik z akcji CJD2015:

 

Inne artykuły i zdjęca z akcji  CJD 2015:

 

  • Boszkowo znów czyste - Relacja Portalu Leszno24.pl i gazety ABC - w artykule również link do obszernej galeri zdjęć autorstwa Jacka Kuika
  • Reacja z akcji CJD2015 na stronach Gminy Włoszakowice oraz galeria zdjęć - Kliknij TUTAJ
  • .... cdn
  • Zespół e-boszkowo.pl informuje, że wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne i obyczajowe będą usuwane.
  • Twoje IP to: 3.236.55.22 Pamiętaj, nie jesteś anonimowy.
Dodaj komentarz
Imię:
Treść:

 
CAPTCHA Image
Przeładuj obrazek, jeśli jest nieczytelny
Kod:
Komentarze:
jan b Dodano: 28-05-2015 IP: 72.89.91.193 Tym razem mnie z wami nie bylo ! Bardzo zaluje. Ale duchem bylem ! Pozdrawiam wszystkich ZZA OCEANU. Szczegolnie mieszkancow Boszkowa.
jan b Dodano: 28-05-2015 IP: 72.89.91.193 Oczywiscie specjale pozdro dla "paczki" SPB i wszystkich organizatorow. Nowy Jork byl z Wami !!!
Mirek Dodano: 28-05-2015 IP: 79.186.245.142 Dziękujemy za pozdrowienia wprost zza Wielkiej Wody. Również pozdrawiamy!!!
Elka Dodano: 29-05-2015 IP: 37.128.25.90 taki oto komentarz pojawił się pod artykułem dotyczącym akcji na portalu elka.fm: Dodane przez Wstyd, w dniu - 24-05-2015 10:52 Gdy wczoraj wypełniliśmy posiadane worki i zwróciliśmy się z prośbą o użyczenie nam prywatnego worka lub dwóch, do osób, które były w jednym z domków nieopodal jeziora, to najwidoczniej był to dla nich zbyt duży koszt bo go nie dostaliśmy. Odniosłem wrażenie, że pomoc innych ludzi, którzy sprzątali okolicę, nie bardzo ich interesowała. W końcu oni przyjeżdżają tam tylko wypoczywać. Wstyd szanowni państwo, wstyd.


Dane ze stacji meteo.
Temp. powietrza: 16.3°C
Temp. wody: 16.7°C
Wiatr: 1.8[m/s]
Kierunek wiatru: SW

Ostatni odczyt:
25.09.2021 01:10

Dane ze stacji meteo, GOSiR Włoszakowice, umiejscowionej na terenie Ośrodka Żeglarskiego przy ul. Turystycznej 7 w Boszkowie - Letnisku.

współpraca

slotex.pl - najlepszy hosting

Copyright © 2011 by e-boszkowo.pl