Strona główna: e-boszkowo

zaloguj | załóż konto
napisane przez Matek
Data dodania: 04-10-2010 21:05
Data modyfikacji: 04-10-2010 21:33

Bardzo upalne lato w połączeniu z nowym zarządcą jazu na kanale Boszkowskim ( łączącym Jezior Dominickie z Jeziorem Wielkim) zaowocował rekordowym, w skali ostatnich lat, poziomem wody w jeziorze Dominickim. Co prawda 10 lat temu taki stan rzeczy nie był by wcale rekordowy, ale po ostatnich suszach i zaniedbaniach melioracyjnych, poziom wody w jeziorach i kanałach systematycznie spadał. W tym roku utrzymuje się na dość wysokim poziomie.

Pomiar z dnia 03.10.2010 wykazał wysokość lustra wody na poziomie 61,06m n.p.m (tj. wartość wodowskazu 51cm przy uwzględnieniu, że zero wodowskazu to 60,55m n.p.m)

Szczegółowy monitoring który od dwóch lat prowadzi portal e-bsozkowo.pl można w postaci wykresu obserwować tutaj po kliknięciu na ten link -> WYKRES POZIOMU WODY W JEZIORZE DOMINICKIM.

Co ciekawe ulewny sierpień i wrzesień a także spiętrzenie wody na jazie w Przemęcie zaowocował zatrzymaniem wody także w kanałach i pozostałych jeziorach. Wody jest na tyle dużo, że aktualnie woda płynie przeciwnie do naturalnego biegu czyli cofa się z jeziora Wielkiego do jeziora Dominickiego.  Taka sytuacja miała miejsce w poprzednich latach jeszcze kiedy nie było jazu na kanale Boszkowskim i nie jest niczym nadzwyczajnym. Jedyne co może nas w tej sytuacji niepokoić to to, że jak wiadomo do kanału Boszkowskiego zrzuca się „oczyszczone" ścieki z oczyszczalni w Grotnikach. Znający temat wiedzą jak zmieniło się przez ten proceder jezioro Wielkie do którego w normalnych warunkach ów oczyszczone ścieki płyną. Gromadzenie wody w jeziorze Dominickim to raczej pozytywny aspekt ale pozostaje tylko kwestia chemicznej  czystości napływającej wody.

 

ps. Przy okazji zamieszczonych zdjęć warto zwarcic uwagę ile śmieci po sezonie pozostało w kanale - cóż to świadczy o nasz wszystkich... niestety.

 

 

 


  • Zespół e-boszkowo.pl informuje, że wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne i obyczajowe będą usuwane.
  • Twoje IP to: 18.232.51.69 Pamiętaj, nie jesteś anonimowy.
Dodaj komentarz
Imię:
Treść:

 
CAPTCHA Image
Przeładuj obrazek, jeśli jest nieczytelny
Kod:
Komentarze:
Aktualnie brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dane ze stacji meteo.
Temp. powietrza: 18.8°C
Temp. wody: °C
Wiatr: 0.4[m/s]
Kierunek wiatru: NW

Ostatni odczyt:
09.04.2020 13:30

Dane ze stacji meteo, GOSiR Włoszakowice, umiejscowionej na terenie Ośrodka Żeglarskiego przy ul. Turystycznej 7 w Boszkowie - Letnisku.

współpraca

slotex.pl - najlepszy hosting

Copyright © 2011 by e-boszkowo.pl