Strona główna: e-boszkowo

zaloguj | załóż konto
napisane przez Matek
Data dodania: 22-08-2010 20:56
Data modyfikacji: 31-08-2010 07:34

 

    Dziś (Niedziela, 15.08.2010) około godziny 15 na jeziorze dominickim odbyło się niecodzienne wydarzenie jakim jest lądowanie samolotu. Uzbrojona w pływaki Cessna wylądowała na powierzchni jeziora na linii Zatoka  - ośrodek „Kamelia". Pilot nadleciał na niewielkiej wysokości od strony Dominic wykonując rozeznanie, następnie na wysokości plaży głównej wykonał zwrot na Dominice (pod wiatr) i wylądował na tafli jeziora. Dobieg samolotu był bardzo krótki i maszyna bardzo szybko się zatrzymała. Następnie pilot obrócił się i zwiększając obroty przepłynął w kierunku plaży głównej by przygotować się do startu. Po obrocie na wiatr pilot wyczekał niecałą minutkę, aż z drogi usunie się żaglówka i ponownie wystartował. Podczas startu słychać było, że tym razem silnik musi się trochę bardziej napracować i na rozbieg potrzeba już dużo więcej miejsca. Po kilku chwilach pływaki oderwały się o wody i samolot wzbił się w powietrze, zostawiając za sobą delikatną wodną mgiełkę. Pilot wykonał zwrot o 180 stopni i odleciał w kierunku Boszkowa. Cała operacja trwała kilka minut. Tak się składa, że akurat żeglowałem w tym miejscu i będąc bardzo blisko całej sytuacji mogłem podziwiać te imponujące widowisko. Szkoda tylko, że zapomniałem zabrać ze sobą aparatu.

Podobne wydarzenie miało miejsce także w poprzednią niedzielę.

 

(Samolot podczas przelotu nad plażą główną w Boszkowie. fot. Mateusz)


  • Zespół e-boszkowo.pl informuje, że wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne i obyczajowe będą usuwane.
  • Twoje IP to: 18.232.51.69 Pamiętaj, nie jesteś anonimowy.
Dodaj komentarz
Imię:
Treść:

 
CAPTCHA Image
Przeładuj obrazek, jeśli jest nieczytelny
Kod:
Komentarze:
Mateusz Dodano: 23-08-2010 IP: widziałem to z plaży głównej
Widz Dodano: 09-09-2010 IP: Tak tak super tez to widzialem z bliska, jednak nie jestem az tak szczesliwy z tego co sie zaczyna dziac na naszym jeziorze JEST TO PARK KRAJOBRAZOWY strefa ciszy a 99% jachtów jest na silnikach, które wisza na rufach caly sezon i zanieczyszczaj jezioro prosze przejsc sobie rano wkolo żaglówek i zobaczycie Państwo tęczowe kółka wkolo silników. Jakoś 5 lat temu nie trzeba vyło nikomu do manewrowania silników a w tej chwili jest to rzecz bardzo niezbedna!!,ba na osrodku gminy wloszakowice na to wszytko stoi duży trener do którego pofatygowano się założyć tylko silnik a o masztach juz zapomnianio "weekendowy autobus po jeziorze " wolno tak ?? !! duzo by tu mozna pisac ja sie tylko pytam gdzie sa osoby odpowiedzialne za park i co robia ku temu by ratowac jezioro bo za rok bedzie dwa razy wiecej samolotów i silników !!! A samolotem lataly dwie osoby dobrze znane w leszczyńskim środowisku no ale komu wolno temu wolno sie bawic ... Z pozdrowieniami
Zientas Dodano: 09-09-2010 IP: Nie sądziłem, że to zjawisko jest tak powszechne z tymi silnikami spalinowymi. Trzeba będzie w przyszłym sezonie działać.
Matek Dodano: 09-09-2010 IP: Prawdą jest, że dziś praktycznie każdy jacht kabinowy posiada tzw. silnik manewrowy. Dajmy na to, że w tzw. strefie ciszy można by ich używać do manewrów portowych ( w przypadku Boszkowa to możne minuta pracy) Ale nie uprawnia on do pływania jachtem na silniku po wodzie jak nie wieje - albo jak wg sternika wieje za słabo. Wtedy taki delikwent odpala silnik i sobie pływa na silniku z żaglami dla dekoracji. To naganne zjawisko i ... dość powszechne także w Boszkowie. Poza tym mamy dwie łodzie wycieczkowe, w tym jednego trenera z \"odrąbanymi masztami\". (Zresztą jak miał maszt to i tak żagli na nim nie zbyt często nie używano). Ale jest też druga strona medalu. Trzeba przyznać, że dzisiejsze silniki nie są specjalnie uciążliwe dla środowiska, nie zanieczyszczają wody a i hałas mają bardzo ograniczony ( przy rozsądnych obrotach), słyszalny tylko w wodzie. Największe zagrożenie i zanieczyszczenie następuje przede wszystkim podczas tankowania. Wtedy paliwo dostaje się do wody. Stąd widoczne plamy. No i jeszcze sprawa stanu technicznego owych silników. Dlatego może pod tym względem \"strefa ciszy\" w znaczeniu zakazu używania silników zawsze będzie powodować dyskusję. Nie można jednak machać ręką i udawać, że problemu z łamaniem tego zakazu ( przepisu) nie ma. Po pierwsze dlatego, że prawo jest dla tego by go przestrzegać ( gdzie są służby które mają obowiązek egzekwowania prawa?). Po po 2 co ważniejsze, może doprowadzić do precedensów i dalszego rozluźnienia, łamania prawa. A co za tym idzie pojawią się prywatne motorówki i o zgrozo.... skutery wodne, wtedy na tak zatłoczonych wodach jeziora dominickiego, prawdziwa tragedia będzie tylko kwestią czasu. Niech sobie będzie jedna czy dwie łodzie wycieczkowe. Ale kontrolujmy ich silniki, usankcjonujmy kto ( nijakich zasadach ? przetarg, konkurs) i za jaką opłatą ( np. przekazywaną na cele ochrony czy porządku na wodzie) będzie w danym roku miał prawo nimi pływać. Pilnujmy czy żeglarze są żeglarzami czy motorowodniakami. Niech to będzie na uczciwych i przejrzystych zasada. Bo za Chile będzie? ?zaraz jak oni łamią prawo to dlaczego nie ja??, albo ?to je znieśmy bo go nikt nie przestrzega?, lub ?dla czego on może a ja nie?.
Matek Dodano: 09-09-2010 IP: Znalazłem taką oto definicję: Strefa ciszy - w Polsce: obszar obejmujący zbiornik wodny oraz jego brzegi, a także lasy, na których nie wolno wytwarzać hałasu powyżej 45 dB. Strefy ciszy wyznaczane były rozporządzeniami wojewodów, po zmianach administracyjnych od 01.01.1999 r. kompetencje w tej sprawie należą do rad powiatów. Kategorie stref: Akweny objęte strefami ciszy dzielą się na 2 kategorie: 1. zakaz hałasowania obowiązuje na terenie akwenu, 2. zakaz hałasowania obowiązuje na terenie akwenu i dodatkowo 500 metrów pasa wokół linii brzegowej. Na obszarze stref ciszy nie wolno : Emitować hałasu powyżej 45 dB - zakaz obejmuje głównie jednostki wodne napędzane silnikami spalinowymi (np. motorówki ) ale także samochody, zbyt głośno grające urządzenia nagłaśniające (magnetofony, radia). Za nieprzestrzeganie rozporządzenia grozi mandat wysokości 500 zł (wyłączone są: policja, straż pożarna, straż ochrony przyrody), Zakaz nie obejmuje zwartej zabudowy miejskiej, wiejskiej, linii kolejowych, dróg publicznych i dojazdowych do kempingów i pól namiotowych. Wyznaczanie stref ciszy: Strefy ciszy wyznaczane są uchwałą rady powiatu. Projekt takiej uchwały podlega uzgodnieniu z organem wykonawczym zainteresowanej gminy (burmistrzem, wójtem) w terminie 30 dni. Brak odpowiedzi organu wykonawczego po tym terminie oznacza domniemanie zgody na utworzenie takiej strefy. Wyznaczenie tych obszarów jest wiążące dla planów zagospodarowania przestrzennego. Gminy nie mogą przeznaczyć takich stref pod zabudowę mogąca skutkować zwiększeniem hałasu. Na terenach rekreacyjnych rada powiatu może ograniczyć bądź zakazać używania jednostek pływających po powierzchniach zbiorników wodnych za wyjątkiem wód żeglownych, gdzie kompetencje w tym zakresie należą do ministra właściwego do spraw środowiska. _________________
Spider Dodano: 09-09-2010 IP: Samolot samolotem, a Euforia hałasowała znacznie dłużej. I szkody wynikłe z tego faktu mogą być w dłuższej perspektywie poważniejsze.


Dane ze stacji meteo.
Temp. powietrza: 17.3°C
Temp. wody: °C
Wiatr: 0.0[m/s]
Kierunek wiatru: NW

Ostatni odczyt:
09.04.2020 11:40

Dane ze stacji meteo, GOSiR Włoszakowice, umiejscowionej na terenie Ośrodka Żeglarskiego przy ul. Turystycznej 7 w Boszkowie - Letnisku.

współpraca

slotex.pl - najlepszy hosting

Copyright © 2011 by e-boszkowo.pl