Strona główna: e-boszkowo

zaloguj | załóż konto
napisane przez Mirek
Data dodania: 02-07-2012 20:50
Data modyfikacji: 03-07-2012 09:00

      Kilka lat temu w Boszkowie, na tzw. Pudełkowie zachęcała wszystkich do spacerów o każdej porze dnia tzw. Promenada, aleja wzdłuż brzegu Jeziora Dominickiego. Może nie było to miejsce nad wyraz szykowne, ale na pewno urokliwe, czyste i zadbane. W upalny letni dzień było trochę chłodu dzięki drzewom, jesienią promenda zamieniała się w grającą kolorami aleję, a wiosną obdarowywała spacerowiczów soczystą zielenią - to dary natury. W dodatku było oświetlenie, dzięki czemu wieczorami stawała się Promenada miejscem, gdzie spacerowali zakochani i podziwiali swoje cienie na tafli jeziora. Było czysto, można byo usiąść na porozstawianych w wielu miejscach ławkach, wieczorami było jasno dzięki latarniom i bezpiecznie.

     Jednak „co nieco się zmieniło", zamiast pięknieć, Promenda zmieniła się w zwykłą ścieżkę, w dodatku bez ławek i oświetlenia oraz wystarczającej liczby koszy na śmieci. Zamiast urokliwej alejki w malowniczym Boszkowie, mamy zwykłą ścieżkę, która moim zdaniem nie pasuje do tego miejsca. Pamiętamy spory sprzed wielu miesięcy toczące się na łamach mediów, kto ma sprzątać Promenadę, kto ma utrzymywać ją w porządku i czystości. Spory były głośne, śmieci leżące byle jak i byle gdzie psuły wizerunek Boszkowa jako miejsca do wypoczynku i uprawiania różnych form turystyki.

     Teraz pojawia się kolejny problem, który może sprawić, ze docelowo nawet nie będzie Promenady w obecnej formie, chodzi o kwestie własnościowe.


            Uporządkowanie spraw związanych z wytyczniem linii brzegowej sprawiło, że wiele działek nad samym jeziorem może być prędzej czy później przedmiotem sprzedaży lub długoterminowych najmów. Traf chce, że na Pudełkowie działek jest wiele i  ich sprzedaż w prywatne ręce może sprawić, że zamiast Promenady bądź ścieżki nad jeziorem napotkamy tylko płoty lub inne przeszkody, które sprawią, że nie będzie już spacerów o żadnej porze roku, chyba, że ktoś będze chciał maszerować wzdłuż brzegu, ale od strony jeziora, czyli tam gdzie nie napotka się w/w przeszkód. Ale nawet i tam są przeszkody, bo niektórzy stawiając pomost uważają, że nikt nie ma prawa się do nich zbliżyć w żadnym przypadku.


            Zdaniem Stowarzyszenia Przyjaciół Boszkowa brak Promenady na Pudełkowie, to koniec faktycznego dostępu do jeziora. Boszkowo, a konkretnie Jezioro Dominickie stanie się niejako wyłącznie własnością tych, którzy kupią działki tuż nad jeziorem, w miejscu np. gdzie teraz znajduje się tzw. Promenada. Apelujemy do tych którzy odpowiadają za sprzedaż oraz dzierżawy, aby wzięto pod uwagę, iż Jezioro Dominickie to jezioro dla wszystkich, nie dla wybranych. Oczywiście szanujemy prawo, jednak właśnie to samo prawo gwarantuje, że dostęp do jeziora będzie zagwarantowany. Jak to prawo jest obecnie przestrzegane, wszyscy wiemy.


            Problem powyższy zasygnalizował Wójt Włoszakowic p. St. Waligóra w piśmie do Starosty Leszczyńskiego p. K. Piwońskiego. Zdaniem Stowarzyszenia Przyjaciół Boszkowa Promenda powinna istnieć i lepiej na zimne dmuchać niż gdyby ktoś w przyszłości stwierdził, że nikt nie wyrażał swojej opinii bądź nie zabrał głosu w sprawie. W dodatku docelowo Promenada winna być swoistą perełką, wizytówką Boszkowa a nie zaniedbanym miejscem.

 

Pismo Wójta Gminy Włoszakowice do Starosty Leszczyńskiego - plik w formacie PDF (Adobe Acrobat)

 

Odpowiedź Stowarszyszenia Przyjaciół Boszkowa - plik w formacie PDF (Adobe Acrobat)

 

Pismo Stowarszyszenia Przyjaciół Boszkowa, w sprawie utworzenia planu zagospodarowania - plik w formacie PDF (Adobe Acrobat)

 

 Odpowiedź Starosty Leszczyńskiego - plik w formacie PDF (Adobe Acrobat)

 

 


  • Zespół e-boszkowo.pl informuje, że wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne i obyczajowe będą usuwane.
  • Twoje IP to: 34.232.51.240 Pamiętaj, nie jesteś anonimowy.
Dodaj komentarz
Imię:
Treść:

 
CAPTCHA Image
Przeładuj obrazek, jeśli jest nieczytelny
Kod:
Komentarze:
Tom'ash Dodano: 02-07-2012 IP: 90.156.28.234 Poprawcie linki do trzech pierwszych dokumentów- na razie prowadzą one do strony głównej :]
Matek Dodano: 03-07-2012 IP: 217.153.146.202 192.168.0.2 Ok, dzięki za info był błąd w linku - a jak link jest nieistniejący to wtedy automat rzuca do głównej. Poprawione.
bla bla bla Dodano: 03-07-2012 IP: 79.186.9.67 chu-j z Boszkowem tu jest taki rozpiździ-aj że nie warto tu przyjeżdżać, są inne miejsca w pobliżu, Wieleń, Olejnica, Brenno, Sława, Osieczna i w każdym z tych miejsc jest o niebo lepiej. Piaszczyste plaże za które nie trzeba płacić, miejsc parkingowych pełno i ceny lepsze niż w tym przereklamowanym, zaśmieconym, pełnym chamów i cwaniaków Boszkowie.
Darek Góra Dodano: 04-07-2012 IP: 2.29.151.24 Kiedyś Boszkowo było atrakcją dla turystów i tentniło tam życie. Piekne wejście do jeziora, na pudełkowie przyciągało turystów bo kto raz tu przyjechał to będzie tu wracał. Niestety piękne wejście na plaże obecnie ogrodzone jest wysoką kratą wysoką na 3 metry jak w amerykańskim więzieniu dla wierokrotnych morderców i gwałciceli. Wygląda to tak ohydnie, że postanowiłem już tam nie jeździć. Nie winie za to bezguście właścicieli którzy kupili restauracje i hotel tylko władze zarządzające tym terenem który zawsze był publiczny. Niemniej jednak mam nadzieję, że restauracja syrena zbankrutuje i to szybko i przejmie ją ktoś kto usunie kraty więzienne naokoło wejścia do plaży. Zeszpecono njpiękniejze miejsce w Boszkowie. Ponadto ze względu na mniejszą ilość klientów sklepy i restauracjie pry drodze będą zamykane i będą bankrutować. Zamiast stymulować gospodarke to się ją niszczy.
bla bla bla Dodano: 04-07-2012 IP: 83.23.202.128 aktualnie jedyna atrakcją w Boszkowie to nachlać się i wieczorem dostać w ryja, a plaża główna każdego wieczoru jest sowicie podlewana moczem, następnego dnia ludzie się na tym kładą :D
Mateusz Dodano: 05-07-2012 IP: 83.20.83.221 Niestety z różnych powodów Boszkowo schodzi na "dziady"
Dorota Dodano: 10-07-2012 IP: 37.47.241.205 Niestety nie jest tak ładnie jak w Osiecznej, brak w Boszkowie mola takiego dla wszystkich niepłatnego, brak porządku nie wiadomo kto ma pieczę nad tym pięknym jeszcze terenem, na stronach Gminy Włoszakowice wójt chwali się droga z Włoszakowic do Dominic, pokazuje zdjęcia jaką walkę stoczyli mieszkańcy z ostatnimi opadami...a o Boszkowie z którego bądź co bądź czerpią zyski nic nie wspominają, promenada to żenada, droga do Boszkowa po ostatniej burzy została wczoraj oczyszczona przez drogowców z rejonu Leszna bo to droga starostwa, polegało to na tym, że zebrano piasek przesypano tłuczeń drogowy, który z wodą deszczową spłynął z Ujazdowa z ulicy Podgórnej, może warto pasem wokół jeziora zainteresować starostwo powiatowe a nie gminę, może oni coś zaradzą na śmietnik, na lampy potłuczone, na zarośnięte ścieżki, na to,że coś kiedyś dobrego jest zaprzepaszczane...a wogóle to czy w tym sezonie chodnik wzdłuż ulicy Dworcowej będzie???
bla bla bla Dodano: 12-07-2012 IP: 83.20.79.51 Dajcie sobie luz z Boszkowem i jedźcie gdzie indziej. Za to że przyjedziesz do Boszkowa musisz płacić (parking), za możliwość poleżenia na piasku musisz zapłacić (plaża), za lody, napoje czy cokolwiek innego musisz PRZEPŁACIĆ a na bonus dusić się w tłoku. Zaorać Boszkowo-Letnisko i problem z głowy :D
Anatol Wielki Dodano: 13-07-2012 IP: 178.37.182.102 Dlatego też w Boszkowie najlepiej jest od września do czerwca!
MK Dodano: 15-07-2012 IP: 95.40.57.79 Kochani Turyści! Jeżeli dla Was jedyną opcją wypoczynku jest leżenie na plaży, to rzeczywiście Boszkowo nie jest dla was! Jest drogo tłoczno i nieprzyjemnie. Ja jestem żeglarzem i żadne z powyżej wymienianych problemów mnie nie dotyczą, bo wypoczywam na wodzie, gdzie jest zdecydowanie spokojniej. Jeśli ktoś nie żegluje może wypożyczyć kajak, czy łódkę, a jeśli nie przepada za wodą można jeszcze pojeździć rowerem, czy pospacerować. Wokół Boszkowa jest masa ciekawych miejsc i bez problemu można znaleźć alternatywę dla plaży. Zachęcam do aktywnego spędzania czasu - wszyscy na tym skorzystają!
Mateusz Dodano: 15-07-2012 IP: 83.20.168.76 myślę, że to nie o to chodzi, raczej o przestarzałą lub brak infrastruktury i o kulturę lub raczej jej brak podpitej młodzieży (informacje z internetu ubiegłego tygodnia, 17 wezwań policji ws, hałasu czy bójka na ul. Turystycznej. Spacer rower to wszędzie można uprawiać, to co przyciąga ludzi do Boszkowa to jednak chyba przede wszystkim czysta woda jeziora. Mimo, że jest jak jest to ludzi wciąż tu przyjeżdża dużo, chodzi tylko o to żeby z każdej strony (władz samorzadowych, wczasowiczów, podmiotów gospodarczych) równać poziom w górę czy jak kto woli podnosić standardy. Pojedyńcze działania niektórych podmiotów niczego nie załatwią. Czas na rozsądną równorzędną współpracę wszystkich zainteresowanych, na koordynowanie działań, na rozmowę.
Majka Dodano: 03-08-2012 IP: 178.37.41.76 nie bedzie Pudełkowa nie bedzie turystów a szkoda bo sama co roku tam jezdze :((
JAN Dodano: 21-09-2012 IP: 90.156.72.13 Pochwalam tu dyskusja idzie w dobrym kierunku .Żeby tylko ktoś z możnowładców to przeanalizował.Policja jest po to żeby pilnować ciszy nocnej czystości ale oni tu sami przyjeżdzają się zabawić w Czaka Norisa Na koniach pojeżdzić? pooglądać dziewczyny stojąc koło torów? czychają jak pająk na zmęczonych kierowców.A to znak stopu albo światełka.Byłem świadkiem jak olewali liczne zgłoszenia.Włoszakowska policja? co wójt na to? Co do innych miejscowości to Boszkowo Letnisko było jest i bedzie wyjątkowe to ludzie już ocenili.Brakuje tylko koordynacji gminy i starostwa i rady mieszkańców.Ta ostatnia to gdzie?
Mirek Dodano: 21-09-2012 IP: 83.20.36.65 Popieram Pana Jana, brak koordynacji, a może nawet swoista niechęć powoduje, że jest jak jest. A co do mieszkańców Boszkowa-Letniska, to wydaje się mi, że są nieco z boku, jak jakieś osoby postronne, po prostu obserwatorzy... i nic więcej


Dane ze stacji meteo.
Temp. powietrza: 16.7°C
Temp. wody: °C
Wiatr: 0.0[m/s]
Kierunek wiatru: ---

Ostatni odczyt:
29.09.2020 17:00

Dane ze stacji meteo, GOSiR Włoszakowice, umiejscowionej na terenie Ośrodka Żeglarskiego przy ul. Turystycznej 7 w Boszkowie - Letnisku.

współpraca

slotex.pl - najlepszy hosting

Copyright © 2011 by e-boszkowo.pl