Strona główna: e-boszkowo

zaloguj | załóż konto
napisane przez Spider
Data dodania: 23-03-2013 15:43
Data modyfikacji: 23-03-2013 16:14

      Po spotkaniu w/s ścieżki wokół jeziora Dominickiego nie padło jeszcze do tej pory żadne słowo nt. rodzaju nawierzchni. W związku z powyższym e-boszkowo.pl będzie pierwsze.

Proponujemy nawierzchnię najbardziej przyjazną środowisku, a zarazem szybką do wykonania i trwałą. Zamiast kostki, asfaltu lub tym podobnych nawierzchni, warto rozważyć zastosowanie geokraty. To jeszcze mało znane i stosowane rozwiązanie, a na świecie jest z powodzeniem stosowane w różnych miejscach, w tym np. w rezerwatach.

Geokrata będzie ciekawym rozwiązaniem, a zarazem najmniej ingerujące w otoczenie. W końcu chodzi o ścieżkę dla spacerowiczów, biegaczy i rowerzystów. Asfalt i kostka wydają się materiałami zbyt ingerującymi w naturalne otoczenie, a geokrata niejako "znika", pozostawiając utwardzony i bezpieczny dla turysty trakt.

Niniejszy artykuł ma być polem do dyskusji, przyczynkiem do analizy potencjalnych rozwiązań, a nie wyrocznią.

Warto jednak znaleźć takie rozwiązanie, aby zachować jezioro z taką infrastrukturą wokół, żeby ingerencja człowieka była jak najmniejsza, a w każdym razie mało widoczna. W końcu na asfalt i kostki ceramiczne dosyć napatrzymy się w swoim najbliższym otoczeniu, po co przenosić elementy z obszarów zurbanizownych nad brzeg jeziora?

Poniżej przykład zastosowania geokraty na terenach leśnych - widoczny jest gotowy fragment ścieżki oraz część ścieżki z jeszcze odkrytą konstrukcją, przed wypełnieniem.

Czekamy na Wasze sygnały z opiniami. Co o tym myślicie? 

 

Źrodło: www.iglaco.com


  • Zespół e-boszkowo.pl informuje, że wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne i obyczajowe będą usuwane.
  • Twoje IP to: 3.237.61.235 Pamiętaj, nie jesteś anonimowy.
Dodaj komentarz
Imię:
Treść:

 
CAPTCHA Image
Przeładuj obrazek, jeśli jest nieczytelny
Kod:
Komentarze:
Mateusz Dodano: 23-03-2013 IP: 83.20.172.204 każdą koncepcję trzeba rozważyć, policzcie koszty wtedy będzie dyskutować na spotkaniu. Pozdrawiam
dzidek1960 Dodano: 24-03-2013 IP: 84.10.222.7 O ile jestem zagorzałym zwolennikiem asfaltowych dróg rowerowych to w tym przypadku całkowicie popieram tę propozycję. Sam wielokrotnie obchodziłem i objeżdżałem jezioro istniejącym już żółtym szlakiem turystycznym. Przypuszczam ze w większości właśnie nim będzie przebiegała droga rowerowo-piesza. Dlaczego jestem za?: 1. mała ingerencja w środowisko, 2. wygodna zarówno dla pieszych jak i rowerzystów, 3. podłoże wymusza niejako ograniczenie prędkości a przecież nie o nią tu chodzi, 4. duża odporność nawierzchni na działanie korzeni drzew.
Matek Dodano: 25-03-2013 IP: 31.62.133.72 Witajcie. Podobają mi sie argumenty poprzednika (dzidek1960) zastanawiam sie tylko nad tym co padło w pierwszym komentarzu ?koszty- . Bo to istotnie ważny argument przed dyskusja - jak jest dużo droższe to nikt nie weźmie tego pod uwagę nawet jak jest to lepszy pomysł. Nie znam szczegółów ale przecież pod asfalt czy kostkę i tak trzeba zrobić wymianę gruntu tzn. podbudowę. Szczególnie tereny mokre ( przyjeziorne) są narażone na uplastycznienie ( popatrzcie na kiedyś asfaltowa ulice turystyczna - rozpłynęła się na boki w rezultacie asfalt nie wytrzymał naprężeń popękał potem mróz wnika w pęknięcia i po asfaltowej nawierzchni zostaje wspomnienie) przerastanie korzeni to tez spory problem w takich miejscach ( pytanie czy geokrata faktycznie jest na to odporna). Także to na logikę wydaje sie dobrym pomysłem. Asfalt będzie ładny i równy tylko na początku, kostka będzie bardziej trwała ale geokrata powinna być najtrwalsza. Trzeba liczyć ze zarówno pod kostkę jak i szczególnie asfalt trzeba zrobić podbudowę a dopiero potem nawierzchnię - a geokrata sama w sobie jest podbudową pod drogi ( zobaczcie zdjęcia z remontu ulicy Dworcowej po powodzi - tam zastosowano właśnie odmianę geokraty) Nie wiem jak wygląda ewentualny problem z zarastaniem - czyli wchłonięciem jej przez naturę - czy nie zarośnie kiedy poza sezonem będzie mniejszy ruch ( jak ażurowe płyty typu jumbo) ?
ŁUKASZ Dodano: 12-04-2013 IP: 195.64.1.11 Pracuję w kostce brukowej prawie 15 lat i beton jest wytwarzany z surowców naturalnych i zachowuje się jak materiał naturalny. Zadbajmy też o estetykę takiej ścieżki. http://www.semmelrock.pl/


Dane ze stacji meteo.
Temp. powietrza: 16.7°C
Temp. wody: °C
Wiatr: 0.0[m/s]
Kierunek wiatru: ---

Ostatni odczyt:
29.09.2020 17:00

Dane ze stacji meteo, GOSiR Włoszakowice, umiejscowionej na terenie Ośrodka Żeglarskiego przy ul. Turystycznej 7 w Boszkowie - Letnisku.

współpraca

slotex.pl - najlepszy hosting

Copyright © 2011 by e-boszkowo.pl