Strona główna: e-boszkowo

zaloguj | załóż konto
napisane przez Spider
Data dodania: 13-04-2015 11:47
Data modyfikacji: 13-04-2015 14:23

      10 kwietnia, w słoneczne piątkowe przedpołudnie na sali Ośrodka Wypoczynkowego SADYBA I w Boszkowie miała miejsce debata nt. bezpieczeństwa na wodzie i na lądzie zorganizowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Boszkowa (SPB - przyp. autora).

         SPB bardzo dziękuje wszystkim zaproszonym, zarówno tym przybyłym, jak i nieobecnym. Wszystkie zaproszone instytucje przyjęły zaproszenie, co zrozumiałe, niektóre osoby nie mogły przybyć, bo bieżące obowiązki na to nie pozwalały, jednak nikt stowarzyszeniowego zaproszenia nie zlekceważył. Co dla nas istotne świadczy to o tym, że na szczeblu samorządowym idea współpracy z organizacjami społecznymi nie jest martwa.

          Wracając jednak do sedna, to spotkanie wskazało, że w dziedzinie przepisów nie wszystko jest precyzyjne, ale nie skutkuje to tym, że np. organy do tego powołane nie mogą egzekwować od wszystkich bezpiecznego i zgodne z prawem korzystania z uroków Boszkowa i tego typu podobnych ośrodków turystycznych. Punktem wyjścia do dyskusji była podana jako przykład (uchylona - przyp. autora) Uchwała Rady Powiatu Wolsztyńskiego z 22.02.2012 r. w sprawie wprowadzenia ograniczeń używania jednostek pływających napędzanych silnikami spalinowymi na jeziorach powiatu wolsztyńskiego i sugestia czy podobnego aktu prawnego nie należałoby wprowadzić na obszarze powiatu leszczyńskiego.

      SPB organizując niniejsze spotkanie przede wszystkim oczekiwało na odpowiedź co do możliwości lub też niemożliwości korzystania na wodach Jeziora Dominickiego z szybkich jednostek pływających, jak np. skutery wodne, ślizgacze i tym podobne, które w krótkim czasie rozwijają duże prędkości i mogą skutecznie naruszyć istniejącą na wodach Jez. Dominickiego "kruchą równowagę" w aspekcie bezpiecznego korzystania z akwenu. Co istotne, nie jest zabronione korzystanie z małych silników tzw. manewrowych (technicznych) celem sprawnego sprowadzenia jachtu do brzegu w sytuacji gdy warunki pogodowe są niesprzyjające.

        Są oczywiście kwestie do doprecyzowania i wyjaśnienia, bo niektóre przepisy prawne już nie obowiązują, co do niektórych są wątpliwości, o czym mówił p. Paweł Śliwa - z-ca dyr. Wielkopolskiego Zespołu Parków Krajobrazowych. Dla SPB istotne jest też to, że obecny na spotkaniu p. Starosta Leszczyński Robert Kasperczak, jak też reprezentujący p. Wójta Włoszakowic Stanisława Waligórę, Rafał Jagodzik - Prezes GZK Sp. z o.o. we Włoszakowicach stali na podobnym stanowisku w powyższej sprawie co do konieczności zapewnienia w Boszkowie-Letnisku bezpieczeństwa wszystkim, zarówno mieszkańcom jak i turystom. Sprzeciw co do korzystania z szybkich skuterów i ślizgaczy na wodach Jeziora Dominickiego wyrazlili też: prezes Leszczyńskiego Towarzystwa Żeglarskiego Michał Bartlewicz, przedstawiciel PZW Okręgu Poznańskiego Andrzej Łakomy oraz przedstawiciel WOPR-u p. Waldemar Chwalczuk.  

       Wprowadzenie szybkich łodzi motorowych na dzień dzisiejszy nie jest przewidywane, a co ważne, oprócz samego bezpieczeństwa w sprawie istotna jest kwestia dbałości o przyrodę, stąd tym bardziej miłośnicy skuterów wodnych i łodzi motorowych dużych mocy nie będą mogli z nich korzystać na Jeziorze Dominickim. Zarząd Powiatu Leszczyńskiego, o czym poinformował w-ce Starosta Leszczyński p. Robert Kasperczak, że używanie w obecnym stanie prawnym łodzi motorowych nie jest możliwe i nie przewiduje zmiany tego stanu rzeczy. Rafał Jagodzik dodał, że Gmina Włoszakowice również analizuje obecny stan prawny i rozważa czy byłoby zasadne wprowadzić dodatkowy akt prawa miejscowego na szczeblu gminnym czy też wespół z powiatem leszczyńskim na omawiany temat.

       Celnie podsumował całą debatę p. Komendant Policji z Leszna mł. insp. Piotr Leciejewski, który wskazał, że policja działa na podstawie obowiązującego prawa i oczekuje, że władze samorządowe będą wspierały policję i konstruowały prawo lokalne, które będzie precyzyjne zarówno od strony jego egzekucji, jak też i precyzyjne co do jego stosowania.

       Moja refleksja jest taka, że w naszym kraju jest wiele przepisów, zawsze wydawnych z dobrą intencją, jednak wskutek braku wzajemnego powiązania, rezultat końcowy jest odmienny od zamierzonego przy wprowadzaniu przepisów. Stąd przeciętny Nowak lub Kowalski może mieć z tego tytułu szereg wątpliwości. Jedno jest jednak pewne - korzystanie z łodzi motorowych dużych mocy w celach turystyczno-rekreacyjnych na Jeziorze Dominickim jest zakazane i będzie skutecznie egzekwowane. Sugestia komendata Leciejewskiego która padła podczas debaty o ewentualnym stworzeniu zespołu prawnego, który swoimi działaniami sprawi, że wprowadzona zostanie spójność przepisów na szczeblu lokalnym jest na pewno do ewentualnego rozważenia. Ważne są też słowa Pawła Johna, gospodarza O.W. SADYBA: "Do Boszkowa przyjeżdża się po ciszę", istotne jest też zdanie Waldemara Chwalczuka, że oprócz prawa ważny jest zdrowy rozsądek, stąd wprowadzenie szybkiego sprzętu na Jezioro Dominickie jest niemożliwe.

     I już na koniec dla wypoczywających w Boszkowie dobra wiadomość, że latem, kiedy Boszkowo staje się dużym skupiskiem ludzkim, będzie funkcjonował jak co roku, posterunek policji w Boszkowie. Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez p. Komendanta P. Leciejewskiego policjanci będą w Boszkowie i zadbają o bezpieczeństwo na lądzie i na wodzie.

 

 

 

Stowarzyszenie Przyjaciół Boszkowa dziękuje p. Pawłowi Johnowi za udostępnienie sali O.W. SADYBA I i obsługę wydarzenia.

 

 


  • Zespół e-boszkowo.pl informuje, że wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne i obyczajowe będą usuwane.
  • Twoje IP to: 18.234.97.53 Pamiętaj, nie jesteś anonimowy.
Dodaj komentarz
Imię:
Treść:

 
CAPTCHA Image
Przeładuj obrazek, jeśli jest nieczytelny
Kod:
Komentarze:
Aktualnie brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dane ze stacji meteo.
Temp. powietrza: 16.7°C
Temp. wody: °C
Wiatr: 0.0[m/s]
Kierunek wiatru: ---

Ostatni odczyt:
29.09.2020 17:00

Dane ze stacji meteo, GOSiR Włoszakowice, umiejscowionej na terenie Ośrodka Żeglarskiego przy ul. Turystycznej 7 w Boszkowie - Letnisku.

współpraca

slotex.pl - najlepszy hosting

Copyright © 2011 by e-boszkowo.pl