Strona główna: e-boszkowo

zaloguj | załóż konto
napisane przez Spider
Data dodania: 19-07-2019 12:42
Data modyfikacji: 19-07-2019 13:37

     12 lipca 2019 r. miał miejsce na terenie Ośrodka Sadyba w Boszkowie-Letnisku uroczysty Dzień Leśnika połączony z pożegnaniem odchodzącego na emeryturę Nadleśniczego Nadleśnictwa Włoszakowice Ryszarda Łopusiewicza.

Część oficjalna trwała 2 godziny, była pełna barwnych wspomnień Nadleśniczego, okraszona wieloma uroczystymi przemówieniami licznych znamienitych gości. Przed i po części oficjalnej życzeń, kwiatów i okolicznościowych prezentów było co nie miara. Nie obyło się też bez odznaczeń. Boszkowo już dawno nie widziało tylu oficjalnych delegacji z licznych instytucji i urzędów, obecnych i byłych samorządowców.  

Trudno zapewne po tylu latach pracy odejść na zasłużony odpoczynek. Tym bardziej, że ogrom pracy za Panem Nadleśniczym. W czasie „oficjalnym" była okazja zapoznać się z historią pracy Nadleśniczego poprzez krótką prezentację multimedialną popartą kilkoma cennymi uwagami samego R. Łopusiewicza. My tylko dodamy, że p. Ryszard Łopusiewicz urodził się w Słubicach 20.09.1952 r., ukończył technikum leśne w Rzepinie a potem studia na Akademii Rolniczej w Poznaniu na Wydziale Technologii Drewna. W 1976 r. odebrał dyplom mgr inż. w zakresie technologii drewna i rozpoczął swój długi zawodowy życiorys. Przypomnijmy tylko, że pracę w Nadleśnictwie Włoszakowice rozpoczął w 1987 r. (32 lata temu), a 15 lipca 1991 r. objął stanowisko Nadleśniczego Nadleśnictwa Włoszakowice (28 lat temu).

Tu taka dygresja; jak barwnie opowiedział to sam Nadleśniczy, „przez lata musiał się zmagać z opinią, że jest przyszywanym leśnikiem i tym samym zawsze miał udowadniać, że swoją drogą kształcenia wniesie w pracę leśnika wartość dodaną". Jak wskazał Nadleśniczy, „życiem rządzi przypadek" i tak też podsumował swoje koleje losu, od pracy w Nadleśnictwie Jarocin po Włoszakowice. Z barwnych akcentów nie wypada też nie wspomnieć o wierszu ułożonym przez Nadleśniczego na okoliczność odejścia z pracy na emeryturę, objawił się tym samym również jako talent literacki. W kilku wesołych zwrotkach podsumował swoją pracę, zawodowe życie, wiersz dedykując swoim podwładnym. W wierszu m.in. znalazły się takie strofy jak: „las był mi biurem" „nie miałem w biurze dywanu, choć mogłem bez liku", „po cieńkiej ponoć jakiejś linie stąpałem", „gdy nadleśniczy boi się podjąć decyzję, niech gajowym zostanie i nie męczy kota".

      Jak wspomniał Nadleśniczy Łopusiewicz Nadleśnictwo musi mieć swoją wizytówkę; tym dla Nadleśnictwa było sadzenie drzew prowadzone tzw. sadzarką przez szereg lat, gdy jeszcze nie było to popularne, a teraz jest to konieczne z uwagi na ogólny brak rąk do pracy. Spoza typowych działań ważnych dla gospodarki leśnej ciekawa sprawa to m.in. odtworzenie dawnej retorty na terenie nadleśnictwa i produkcja węgla drzewnego, tworzenie leśnych ścieżek pieszych i rowerowych (począwszy od 1995 r.), a także ocalenie od zapomnienia dawnych nazw leśnych dróg na terenie nadleśnictwa przez przypominanie ich tradycyjnych nazw. Nie sposób też nie wspomnieć o Ośrodku Edukacji Leśnej „Koczury" z Izbą historyczną, a także Ścieżki Edukacyjnej w Dolnie Samicy gdzie znajduje się malownicza leśna barć. Warto także odnotować, że monografia Nadleśnictwa Włoszakowice przygotowywana przez ponad 2,5 roku, m.in. przez Nadleśniczego R. Łopusiewicza, zajęła 2 miejsce w kraju wśród podobnych tego typu publikacji. Nadleśniczy nie stronił też od nowoczesności-nowych technologii, bo projekt „Żuraw w lesie" - transmisja on-line w internecie to przedsięwzięcie nowatorskie, które spotkało się z szerokim odzewem.  

      Po części oficjalnej odbył się uroczysty obiad na terenie gościnnej Sadyby, a długim rozmowom, spotkaniom, nie było końca.

 

   Stowarzyszenie Przyjaciół Boszkowo bardzo dziękuje p. Nadleśniczemu Ryszardowi Łopusiewiczowi za lata owocnej współpracy. Dzięki wsparciu Nadleśniczego i całego zespołu pracowników Nadleśnictwa Włoszakowice udało się zrealizować szereg wspólnych pomysłów za co bardzo dziękujemy. Mamy nadzieję, że czas na emeryturze oprócz odpoczynku po latach wytężonej pracy będzie także czasem realizacji szeregu pozazawodowych pasji, których Nadleśniczemu Łopusiewiczowi nie brakuje.

 

 


 


  • Zespół e-boszkowo.pl informuje, że wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne i obyczajowe będą usuwane.
  • Twoje IP to: 3.233.221.149 Pamiętaj, nie jesteś anonimowy.
Dodaj komentarz
Imię:
Treść:

 
CAPTCHA Image
Przeładuj obrazek, jeśli jest nieczytelny
Kod:
Komentarze:
Aktualnie brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dane ze stacji meteo.
Temp. powietrza: 7.2°C
Temp. wody: °C
Wiatr: 1.3[m/s]
Kierunek wiatru: S

Ostatni odczyt:
21.02.2020 02:30

Dane ze stacji meteo, GOSiR Włoszakowice, umiejscowionej na terenie Ośrodka Żeglarskiego przy ul. Turystycznej 7 w Boszkowie - Letnisku.

współpraca

slotex.pl - najlepszy hosting

Copyright © 2011 by e-boszkowo.pl