Strona główna: e-boszkowo

zaloguj | załóż konto
napisane przez Matek
Data dodania: 28-05-2013 22:43
Data modyfikacji: 05-06-2013 08:58

Czyścimy Jezioro Dominickie 2013 - podsumowanie

CJD2013 fot. Wojciech Zgoła

    Piąta edycja akcji „Czyścimy Jezioro Dominickie" już za nami. Gdy wybrzmiały ostatnie koncertowe nuty zespołu „Bedrock Blues" rozpoczął się ostatni etap akcji czyli sprzątanie po sprzątaniu, który trwał do niedzielnego popołudnia.

Teraz przyszedł czas podsumowań, a te zacznę od podziękowań dla Was wszystkich, którzy wsparliście akcję swoją obecnością. Dla mnie osobiście największym sukcesem piątej edycji jest frekwencja. Tego dnia do akcji przystąpiło ponad 200 osób na lądzie oraz 60 nieustraszonych nurków.

CJD2013 fot. Andrzej Cieślik

(pamiątkowe zdjęcie uczestników akcji - fot. Andrzej Cieślik)

I choć nie pobiliśmy rekordu frekwencji z 2011 roku to zważywszy na bardzo wymagające warunki pogodowe ( deszcz, temp. 8C i silny wiatr) wynik ten robi piorunujące wrażenie. W toń Jeziora Dominickiego zeszli podwodni archeolodzy, którzy przybyli do Boszkowa z Torunia, byli z nimi także nurkowie z Głogowa i Polkowic oraz silna grupa z Wrocławia i Poznania, jeden nurek z Tych, nie zabrakło też reprezentantów Włoszakowic i Leszna oraz niezawodnej grupy z Kościana ( OSP RACOT, klub nurkowy TRITON) był także rodzynek z Kołobrzegu.  Specjalnie dla nurków Adam Juskowiak z CN „Octopus" z Leszna dostarczył sprężarkę i za darmo nabijał nurkowe butle. Natomiast w akcji lądowej wzięli udział mieszkańcy takich miejscowości jak: Leszno, Kościan, Tychy, Poznań, Osieczna, Strzyżewice, Ruda Śląska, Głogów, Błotnica, Zaborówiec, Komorniki, Śmigiel, Wilkowice, Dłużyna, Oleśnica, Krzycko, Kościan, Nysa, Krążkowo, Wrocław, Wieleń, Dębica, Jelcz -Laskowice, Wołów, Świeradów Zdrój, Brzeg, Szczawno Zdój, Kobierzyce, Środa Śląska, Kamionków, Przeźmierowo, Włoszakowice, Ostrów, Żory, Sulechów, Rawicz nie zabrakło mieszkańców Letniska,  wsi Dominice i Boszkowo na czele ze swoimi sołtysami. Były też zorganizowane grupy: Leszczyńskie Morsy z klubu Yeti  (jak co roku niezawodni), studenci z Wyższej Szkoły Handlowej z Wrocławia, którzy stworzyli grupę pieszą, rowerową i kajakową oraz gimnazjaliści z Przemętu  (projekt e-szkoła), którzy po sprzątaniu prowadzili również konkursy.  Jak widać odwiedzili nas goście z najdalszych zakątków Polski dlatego bardzo dziękujemy ośrodkowi wypoczynkowemu „Elżbieta" oraz Hotelowi „Vitalia" z Boszkowa za umożliwienie noclegu choć niektórym z nas. Przybyli ludzie niezłomni, którym nie straszne były mokre lasy i zarośla, przez które trzeba było się przedzierać, nurkowie którym za nic była zimna woda czy deszczowa i wietrzna aura podczas przygotowań i powrotów z wodnej toni.  Nikt nie narzekał, nikt nie kręcił nosem. Nikogo nie trzeba było dopingować.CJD2013 fot. Łukasz Ławecki

Jednak moją największą radość po pięciu latach uczestnictwa w akcji wzbudził fakt, że akcja „CJD" zgromadziła wokół siebie zgrany zespół przyjaciół i sympatyków. To już nie jedna czy dwie osoby, które napędzają motor akcji a prawdziwa zgrana drużyna, która tworzy mocną całość i wciąga w swe tryby pełna uśmiechu i życzliwości nowych uczestników z całymi rodzinami. Dziękuję Wam za to w imieniu organizatorów i natury, którą ponownie uwolniliśmy od gór śmieci.

CJD2013 fot. Wojciech ZgołaCieszą słowa nurków, że z roku na rok zadanie szukania śmieci staje się coraz trudniejsze, cieszą też słowa przewodników grup lądowych, że lasy są czystsze. I choć zebrana znowu rekordowa ilości śmieci o łącznej objętości aż 18m3 o masie 2,7 Tony  szokuje, to wcale nie oznacza, że tak ich przybyło. Efekt ten osiągnęliśmy dużą frekwencją, większym doświadczeniem i zgranym zespołem uczestników co pozwoliło znacznie rozszerzyć obszary, które objęliśmy zasięgiem naszej akcji. Ponad 60 doświadczonych nurków przeczesywało dno jeziora głownie w okolicy plaż, na lądzie dotarliśmy do terenów po obwodzie całego Jeziora Dominickiego ale i jeszcze dalej. Sprzątaliśmy las od torów kolejowych w stronę Starkowa, lasy na zatoce  i w okolicach Dominic oraz dalej w kierunku jeziora Maszynek, dotarliśmy także do wsi Boszkowo. Jak zwykle uprzątnięto kanał Boszkowski aż do Jeziora Wielkiego i zalane mokradła przy ulicy Dworcowej.

CJD2013 fot. Andrzej CieślikSwój udział tak jak w latach ubiegłych mocno zaznaczyła reprezentacja Polskiego Związku Wędkarskiego na czele z panem Andrzejem Łakomym wspierając nas w porządkach i logistyce. Już tradycyjnie dzielnie pracowała z nami ekipa offroadowa „PociskWorld.com" a łączność zapewnił nam Rawicki Klub Krótkofalowców SP3PDK. Całość śmieci bezpłatnie już po raz piaty odebrało od nas w pełni profesjonalne Przedsiębiorstwo Gospodarowania Odpadami pana Dominika Zająca z Błotnicy, który osobiście towarzyszył nam do samego końca.  W ten dzień wspierali nas swoją obecnością nasi goście: Dtrektor Generalna Hoteli Sułkowski i Vitalia  pani Agata Chilińska, Poseł na sejm RP pan Łukasz Borowiak, Starosta Powiatu Leszcyzńskiego pan Krzysztof Benedykt Piwoński, Nadleśniczy Nadleśnictwa Włoszakowice pan Ryszard Łopusiewicz, Prezes Gminnego Zakładu Komunalnego pan Rafał Jagodzik.

CJD2013 fot. Andrzej CieślikObecna była także firma PHU „John" pana Pawła Johna,  która zapewniła nam pełne wsparcie oferując między innymi pomoc logistyczną, napoje (z beczką piwa włącznie), nagrody na konkursy  a także wszystko co tylko potrzebne do biesiady przy grillu, który tradycyjnie już obsługiwał nasz niemal etatowy mistrz grillowy Jarek Mizgalski. Tuż obok firma SMAKMAK częstowała uczestników sałatkami własnej produkcji. Napoje oraz soki dostarczyły także firmy „Łabimex" i „Hermes"

Złocisty napój płynął także dzięki hotelowi Sułkowski, który dostarczył rollbar i drugą po brzegi wypełnioną beczkę. A wszystko to przy dźwiękach koncertu zespołu „Bedrock Blues", który zagrał dla nas dzięki Gminnemu Zakładowi Komunalnemu z Włoszakowic (GZK zapewnił nam także schronienie pod wielkim namiotem) oraz Wójtowi Gminy Włoszakowice.  Nie zapomnieliśmy także o najmłodszych, którym firma INTEGRA Leszno zafundowała nieograniczone harce po dmuchanym zamku pod opieka nieocenionej Kasi Koziczyńskiej.

CJD2013 fot. Łukasz ŁaweckiWszyscy uczestnicy akcji pięknie prezentowali się w pomarańczowych pamiątkowych koszulkach z hasłem i logo akcji. A możliwe to było dzięki wsparciu Nadleśnictwa Włoszakowice , Nadleśnictwa Kościan, www.dive-adventure.eu Wojciecha Zgoły, firmie ViaCon producentowi geokraty, której pokazową ekspozycję mogliśmy obejrzeć na terenie ośrodka wypoczynkowego „Przystań". A to wszystko było możliwe dzięki gospodarzowi, na którego terenie odbywa się co roku nasza zbiórka. A mowa tu o Ośrodku Wypoczynkowym „Przystań „ gdzie panuje niesłychanie przyjazny klimat i życzliwa atmosfera, bez której nigdy by nie udało się zapoczątkować tej wyjątkowej inicjatywy.

Mam nadzieje, że mimo brzydkiej aury miło spędziliście czas. Z wielkim zapałem i nadzieją zapraszamy was już za rok w maju 2014 roku na CJD2014. Z wyrazami szacunku i wielkim uznaniem dziękuję wszystkim Wam uczestnikom i sponsorom w imieniu organizatorów oraz współpracowników.

CJD2013 fot. Andrzej Cieślik

 

Przy tej sposobności dziękujemy za medialne wsparcie wszystkim przedstawicielom mediów, którzy tak szeroko relacjonowali  „CJD 2013”. Zapraszamy za rok, obyśmy mogli stwierdzić, że jest czyściej niż zwykle już przed akcją :)

 

CJD2013 fot. Andrzej Cieślik

 

CJD2013 fot. Andrzej CieślikA na samiutkim końcu moje podziękowania dla niewymienionych  wyżej współorganizatorów i współpracowników kierując swoje ukłony dla: pani Hanny Klawinskiej, Mirosława Kędziory, Michała Klawinskiego, Michał Chmielarczyka, Jakuba Szyszki, Mateusza Krystiansa, naszej ekipie filmowej w składzie: Łukasz Ławecki, Tomasz Rzeźnik Błażej Wański, Mateusz Rosa oraz Andrzeja Cieślika i wszystkim naszych nieocenionym przewodnika grup i opiekunom oraz harcerzom z 11 LDH i 12 LWDH a także członkom SPB i wszystkim, którzy nas wsparli dobrym słowem i duchem.

 

Z wyrazami szacunku

Mateusz Lubieniec

 

Pierwszy klip video z akcji CJD2013

 

 

 

 

W artykule wykorzystano fortografire autorstwa:

  • Wojciecha Zgoły
  • Andrzeja Cieślika
  • Łukasza Ławeckiego

 

Relacja z akcji CJD 2013 autorstwa Wojciecha Zgoły oraz niepublikowane zdjęcia znajdziesz na stronie www.dive-adventure.eu klikając tutaj:

 

 


O tegorocznej edycji akcji - czyścimy jezioro Dominickie 2013 przeczytasz także:

 

 

Zobacz także relację z imprez ubiegłorocznych oraz foto i video relacje z lat ubiegłych:

 

Zapraszamy do relacji z akcji ubiegłorocznych "Czyścimy Jezioro Dominickie 2009", "Czyścimy Jezioro Dominickie 2010", "Czyścimy Jezioro Dominickie 2011" oraz Czyścimy Jezioro Dominickie 2012


Filmy z akcji Czyścimy Jezioro Dominickie:

  • Materiał wyemitowany w telewizji TVP3 z roku 2010:  

 

   • Zespół e-boszkowo.pl informuje, że wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne i obyczajowe będą usuwane.
  • Twoje IP to: 35.170.78.142 Pamiętaj, nie jesteś anonimowy.
Dodaj komentarz
Imię:
Treść:

 
CAPTCHA Image
Przeładuj obrazek, jeśli jest nieczytelny
Kod:
Komentarze:
mirek Dodano: 29-05-2013 IP: 78.88.78.191 To jest piękne co robicie. Co roku tam jestem Boszkowo przyciaga.Szkoda ze nie mogłem wam pomóc. mysle w przyszym roku bede miał wiecej czasu i posprzątam Boszkowo bo naprawde az serce sie raduje za to co robicie co roku.Pozdrawiam.


Dane ze stacji meteo.
Temp. powietrza: 16.7°C
Temp. wody: °C
Wiatr: 0.0[m/s]
Kierunek wiatru: ---

Ostatni odczyt:
29.09.2020 17:00

Dane ze stacji meteo, GOSiR Włoszakowice, umiejscowionej na terenie Ośrodka Żeglarskiego przy ul. Turystycznej 7 w Boszkowie - Letnisku.

współpraca

slotex.pl - najlepszy hosting

Copyright © 2011 by e-boszkowo.pl