Strona główna: e-boszkowo

zaloguj | załóż konto
napisane przez Matek
Data dodania: 12-03-2011 16:40
Data modyfikacji: 24-05-2011 09:59

 

W związku z planowana przebudową ulicy Dworcowej w Boszkowie Letnisku, Portal Miłośników Boszkowa i Okolic e-boszkowo.pl wraz z Stowarzyszeniem Przyjaciół Boszkowa wystosował do Starosty Powiatu Leszczyńskiego list z prośbą o włączenie w fazę projektów opracowania dotyczącego nowego mostu drogowego na kanale w Boszkowie-Letnisku.

 

Poniżej prezentujemy treść tego listu. List można pobrać  także w całości w formacie PDF .

 

 

Logotyp Boszkowo (kolor).pngSulechów,  09.03.2011r.

Logotyp male - e-boszkowo.jpg

 

 

 

 

 

Stowarzyszenie Przyjaciół Boszkowa

oraz

Portal Miłośników Boszkowa i Okolic

www.e-boszkowo.pl

 

 

 

Starosta Powiatu Leszczyńskiego
Pan Krzysztof Benedykt Piwoński
Plac Kościuszki 4 64-100 Leszno
e-mail: starostwo@powiat-leszczynski.pl
tel. 65 529 68 00 fax. 65 529 68 09

 

 

     Przeszukując informacje turystyczne dotyczące Powiatu Leszczyńskiego bardzo szybko zauważymy, że jedną z najważniejszych i najbardziej reklamowanych atrakcji turystycznych pojezierza leszczyńskiego jest Szlak Konwaliowy. Szlak ten jednak z roku na rok staje sie tylko atrakcją na mapach, folderach turystycznych czy broszurach. Od lat jego świetności w czasach PRLu praktycznie w niego nie inwestowano. Nie inwestowano, nie tylko w bieżące utrzymanie szlaku, ani tym bardziej w rozwój czy sprostanie aktualnym standardom turystyki XXI wieku.

     Od lat wiele mówi się przede wszystkim o niskiej przepływności tego szlaku spowodowanego zamulaniem i zarastaniem kanałów, o które nikt nie dba, nie prowadzi się prac mających na celu pogłębianie owego szlaku czy wycinkę roślinności. Tegoroczny wysoki stan wody niesie jednak za sobą nadzieje na zatrzymanie części wody i utrzymanie normalnego stanu wód w jeziorach i kanałach. Na szlaku natrafimy także na dziesiątki rożnego rodzaju mostki i przepusty drogowe. O ile większość z nich nie powoduje problemu przepływności szlaku konwaliowego (a  niektóre nawet stanowią jego atrakcje)  o tyle wybudowany z PRL-owską fantazją „przepust" drogowy pod ulica Dworcową w Boszkowie-Letnisku to największa tego typu zakała na trasie Szlaku Konwaliowego. Budowla, która nie tylko wydaje sie być architektonicznym i technicznym bublem (aktualnie wykazującym liczne spękania), ale przede wszystkim jest realną barierą odcinającą jezioro Dominickie od pozostałych akwenów Pojezierza Leszczyńskiego.  Tylko nieliczni dziś turyści są na tyle zdeterminowani by próbować pokonać kajakiem ten drogowy przepust, i jeśli już się to udaje to ze stratą dla sprzętu a przede wszystkim atrakcyjności całego szlaku. Przepust ten definitywnie odcina drogę dla większych kajaków, kanu, czy łodzi wędkarskich. Nieopodal istniejący jaz zastawkowy nie jest już tak wielkim problemem, choć i tu przydało by się wykonać chociażby schody z obu stron dla osób które będą zmuszone przerzucić przez niego swoje łódki czy kajaki, ale jest to temat na osobą dyskusję. Jak wiemy na najbliższe lata planowana jest gruntowna przebudowa odcinka drogi Włoszakowice - Boszkowo - Letnisko - Granica powiatu. Bardzo zatem prosimy o włączenie w te plany przebudowy przepustu pod ulicą Dworcową. Te miejsce może być atrakcją Boszkowa - Letniska, zamiast jak to jest aktualnie straszącym pomnikiem dawnych, słusznie minionych,  czasów. Jako przykład można wskazać inwestycje w Gminie Przemęt, która to poszła nawet o krok dalej i zastąpiła istniejący na szlaku konwaliowym stary żelbetowy przepust miedzy jeziorem Osłonińskim     a Wieleńskim na piękny most umożliwiając żeglugę nie tylko kajakową ale również jachtową. Warto tu też zaznaczyć, że ten ów stary żelbetowy most był i tak znacznie bardziej praktyczny od tego pod ulica Dworcową w Boszkowie-Letnisku gdyż jego prześwit sięgał 1,5m wysokości i prawie 3m szerokości.

 

P5244694.jpg

(fot.  Stary most pomiędzy J. Osłonińskim i Wieleńskim - maj 2009)

 

P5244682.jpg

(Fot. nowy most pomiędzy J. Osłonińskim i Wieleńskim - maj 2010)

 

PA170633.jpg

(fot. Przepust w Boszkowie-Letnisku - 2010)

PC280790.jpg

(fot. Przepust w Boszkowie-Letnisku - 2011)

Z poważaniem

Mateusz Lubieniec

 

 

A oto odpowiedź Starosty - pana Krzysztofa Benedykta Piwońskiego, która nadeszła do nas pod koniec marca:

(kliknij na list aby powiększyć)


  • Zespół e-boszkowo.pl informuje, że wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne i obyczajowe będą usuwane.
  • Twoje IP to: 18.234.255.5 Pamiętaj, nie jesteś anonimowy.
Dodaj komentarz
Imię:
Treść:

 
CAPTCHA Image
Przeładuj obrazek, jeśli jest nieczytelny
Kod:
Komentarze:
Aktualnie brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dane ze stacji meteo.
Temp. powietrza: 6.2°C
Temp. wody: 7.8°C
Wiatr: 3.6[m/s]
Kierunek wiatru: SW

Ostatni odczyt:
22.11.2020 03:40

Dane ze stacji meteo, GOSiR Włoszakowice, umiejscowionej na terenie Ośrodka Żeglarskiego przy ul. Turystycznej 7 w Boszkowie - Letnisku.

współpraca

slotex.pl - najlepszy hosting

Copyright © 2011 by e-boszkowo.pl