Strona główna: e-boszkowo

zaloguj | załóż konto
napisane przez Matek
Data dodania: 27-11-2010 23:45
Data modyfikacji: 04-12-2010 18:54

 

       Mokra końcówka lata, bardzo mokra jesień. Taka aura raczyła nas w tym roku. W  roku, w którym wszędzie słyszeliśmy i słyszymy o wysokim stanie wody. Ta sytuacja dotarła i do Boszkowa gdzie jak do tej pory z wodą był ten problem, że zwykle było jej za mało. Tym razem mamy jej naprawę dużo. Zaniedbana i pozostawiona samej sobie zastawka już od kilku tygodni nie była w stanie powstrzymać naporu wody płynącej tym razem przeciwnie do naturalnego biegu czyli z jeziora Wielkiego do Dominickiego. A od dwóch tygodni wody jest tak dużo, że przelewa się nad konstrukcją jazu i sama regulacja zastawki nic tu już nie da. Takie dopełnianie Jeziora Dominickiego nie jest jako takim zmartwieniem choć nie sposób tutaj nie wspomnieć o fakcie, że do tego kanału 300m w strone jeziora Wielkiego zrzuca się oczyszczone scieki z oczyszczalni Grotniki, a stopień ich oczyszczenia spędza sen z powiek, ale to szerszy temat innej dyskusji.

Do tego latami zaniedbywane rowy melioracyjne przestały odbierać wodę z pól i łąk, doszło nawet do zalania drogi z powodu najprawdopodobniej słabo drożnego przepustu o czym pisaliśmy w artykule Przełom wodny na ulicy Dworcowej.

Ostatnio w radiu Elka wypowiadał się na ten temat pan Franciszek Halec, dyrektor leszczyńskiego Oddziału Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, który przyznaje, że długoletnie susze uśpiły czujność Melioracji. Zapraszamy do lektury i wysłuchania relacji pt. Halec: suche lata uśpiły czujność. W efekcie woda zamiast szybko spływać do kanałów i jezior zalega na łąkach i polach.

Dlatego wysoki stan wody to na pewno zmartwienie właścicieli zalanych terenów, z których należy ją jak najskuteczniej odebrać.

 

Na dzień dzisiejszy (tj. 27.11.2010) jaz zastawkowy na kanale Boszkowskim wskazuje wartość 74cm ( jest to aktualna wysokość piętrzenia), co oznacza, że lustro jeziora leży na wysokości 61,29 m n.p.m.

W pozwoleniu wodno-prawnym (dokumencie ustalającym zasady korzystania z zastawki) z roku 1994 ustanowiono, że rzędna piętrzenia, czyli de facto poziom wody w jeziorze, wynosić ma  61,30 m n.p.m

Całkiem nie tak dawno bo jeszcze w tym roku a dokładniej w maju 2010 rozpętała się „wojna” o jaz zastawkowy na kanale Boszkowskim między Wójtem Włoszakowic a Starostą Powiatu Leszczyńskiego. O czym można przeczytać w jednym z artykułów gazety ABC pt. Woda w górę

Po rozprawie wodno-prawnej która maiła miejsce w efekcie tego konfliktu nasz ekspert wyjaśniał na łamach e-bsozkowo.pl zawiłości tego tematu w artykule Sprawa Zastawki na Kanale Dominickie-Wielkie

Zatem kontynuując, do docelowego poziomu wody w jeziorze BRAKUJE jeszcze jednego centymetra. A wiec i tu zarząd melioracji może szybko naprawić wieloletnie błędy  ustawiając odpowiednio zastawkę by utrzymać zadaną ilość wody w jeziorze czyli wspomniane 61,30 m n.p.m.

Warto wspomnieć, że dokładnie rok temu (22.11.2010) poziom  piętrzenia zastawki wynosił 18 cm czyli lustro wody  położone było na wysokości 60,73 cm

Reasumując rok temu poziom wody w jeziorze był o 56 cm niższy. W kanale boszkowskim praktycznie nie było wody. Te pół metra wysokości lustra jeziora to ogromna ilość wody. Chyba nikt nie przypuszczał, że te wieloletnie zaległości da się odrobić w 1 rok! Różnica jest zatem ogromna!

Zapraszam do  zapoznanai się z monitoringiem poziomu wody, który prowadzimy na naszych łamach.

 

Jaki zatem będzie dalszy los .... wody?  Czy w końcu utrzyma się zadany poziom piętrzenia, który ponoć był "niemożliwy do osiągnięcia" a do którego brakuje 1 cm? Czy może skończy się zmartwienie i jezioro dominickie będzie miało bezpieczny zapas wody?

Oby tylko z tego wszystkiego nie wyszło jedno wielkie "lanie wody" i by nie okazało się że nikt palcem nie kiwnie i  wiosną cała woda spłynie do rzek i mórz i znów za rok wróci temat suszy w Boszkowie.

 Optymistycznie jednak patrzę na zarząd melioracji, że tym razem nikt sprawy nie zignoruje, i szansa jaką dała w tym roku natura zostanie wykorzystana. Obym się nie mylił.

 

(05.12.2010r. - poziom wody rośnie - aktualnie wodowskaz wskazuje 78 cm czyli 61,33 m n.p.m.)

 

Zapraszam do galerii (poniżej) zdjęć przedstawiającej aktualny stan wody i kilka zdjęć porównawczych.

 


Polecamy artykuły w tej samej sprawie:

 

  • Artykuł z Portalu Informacyjnego Leszna i Powiatu Leszczyńskiego pt. Pozew wycofany

  • Zespół e-boszkowo.pl informuje, że wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne i obyczajowe będą usuwane.
  • Twoje IP to: 18.234.255.5 Pamiętaj, nie jesteś anonimowy.
Dodaj komentarz
Imię:
Treść:

 
CAPTCHA Image
Przeładuj obrazek, jeśli jest nieczytelny
Kod:
Komentarze:
Mark Dodano: 24-12-2010 IP: nadchodzą mokre lata :) będzie ciekawie


Dane ze stacji meteo.
Temp. powietrza: 0.1°C
Temp. wody: 4.4°C
Wiatr: 0.0[m/s]
Kierunek wiatru: ESE

Ostatni odczyt:
03.12.2020 13:50

Dane ze stacji meteo, GOSiR Włoszakowice, umiejscowionej na terenie Ośrodka Żeglarskiego przy ul. Turystycznej 7 w Boszkowie - Letnisku.

współpraca

slotex.pl - najlepszy hosting

Copyright © 2011 by e-boszkowo.pl