Strona główna: e-boszkowo

zaloguj | załóż konto
napisane przez Matek
Data dodania: 24-05-2016 19:48
Data modyfikacji: 25-05-2016 11:17


CZYŚCIMY JEZIORO DOMINICKIE 2016 

PODSUMOWANIE

     Jak ten czas szybko przemija - ta dość często powtarzana przez nas wszystkich refleksja ciśnie się na usta po kolejnej  - ósmej - edycji akcji Czyścimy Jezioro Dominickie (CJD). Gdy towarzyszyłem Wojtkowi Zgole w 2009 roku, który wraz z około 20 osobową grupą nurków organizował pierwszą edycję akcji nikt z nas chyba nie spodziewał się jej tak pozytywnego rozwoju. Po siedmiu latach rozmach akcji CJD musi robić wrażenie. Moim - może nie skromnym - zdaniem, teraz to już chyba największa tego typu akcja w naszym kraju.

Już przed godziną dziewiątą pojawiali się pierwsi uczestnicy akcji, by po krótkiej rejestracji każdy uczestnik otrzymał pamiątkową koszulkę z hasłem akcji i potrzebne akcesoria. Z poświęceniem własnych sił i czasu wszyscy szybko ruszyli w wyznaczone sektory, zarówno w te miejsca, do których chodzimy co roku jak i nowe, nie odwiedzane w poprzednich edycjach akcji zakamarki plaż, lasów i głębin. Szczególnie cieszy nas pozytywny i liczny oddźwięk ze strony organizacji nurkowych oraz nurków, którzy przyjechali indywidualnie. W niektórych miejscach jeziora było nawet trudno znaleźć śmieci, jednak zdecydowanie najwięcej śmieci było w północno-wschodniej części jeziora, czyli na linii Pudełkowo, „plaża główna", gdzie ruch turystyczny jest największy. W tym miejscu bardzo dziękujemy Centrum Nurkowemu Dekompresja i Octopus za udostępnienie sprężarek do nabijania nurkowych butli.

 

 

 

 

 

 

 

W tegorocznej edycji akcji wzięło udział 66 nurków, którzy przyjechali z terenów Wielkopolski ale i z szerszych regionów polski jak np. nurek Wojtek z Kołobrzegu, nurek Adam z Córką Magdą z Lubania Śląskiego i najmłodsi nurkowie Krzysztof 9 lat i Wiktor 11 lat.


W akcji lądowej natomiast wzięło udział blisko 500 osób (458 osób zarejestrowanych, plus spora grupa osób która jednak się nie zarejestrowała.) Głównie z województw: Wielkopolskiego, Dolnośląskiego i Lubuskiego. Były także osoby z Warszawy, Trójmiasta i miast z terenów Śląska. Trzeba sobie jasno tu powiedzieć, że w obecnym formacie z akcji „Czyścimy Jezioro Dominickie" została już tylko nazwa jako symbol. Dzięki licznej grupie uczestników tegoroczna akcja lądowa i nawodna wybiegła już daleko poza brzegi Jeziora Dominickiego. Sprzątaliśmy Kanał Boszkowski łączący Jezioro Dominickie z Jeziorem Wielkim, oraz samo Jezioro Wielkie, byliśmy przy jeziorze Krzywce, Maszynek oraz Jeziorze Brzeźne. Uczestnicy CJD2016 już nie pierwszy raz wyszli poza teren Gminy Włoszakowice, porządkując lasy i tereny położone na terenie Gminy Przemęt i Wijewo. Nie patrzyliśmy na to, czyje mogą być te śmieci lub kto powinien je sprzątać, po prostu sprzątaliśmy. Tak szeroki zakres działań, przy tak pozytywnie wysokiej frekwencji to ogromne wyzwanie organizacyjno-logistyczne. I choć nasza mała grupa koordynatorów akcji nie ustrzegła się mniejszych czy większych błędów to jednak udało się uzbierać blisko 17m3 śmieci  o łącznej masie 1600kg. Tą ogromną liczbę śmieci odebrała jak co roku firma PGO Dominik Zając z Błotnicy, która profesjonalnie odebrała i właściwie  zagospodarowała  wszelkie zabrane przez uczestników śmieci.


To ogromna zasługa każdego uczestnika, i jasny dowód, że nasze hasło "Razem Możemy Więcej" to realna siła ludzi dobrej woli. My wszyscy w jasno zielonych koszulkach opanowaliśmy w ten dzień Boszkowo i okolice pokazując, że nie jesteśmy obojętni, nie zamykamy się w swoich domach i potrafimy posprzątać po innych, którzy nie szanują piękna przyrody. Dziękujemy, że byliście z nami!

Dziękujmy Wszystkim naszym sponsorom zarówno tym dużym jak i mniejszym bo każdy wniósł swój wkład w zależności od własnych sił i możliwości.

Dziękujemy panu Pawłowi Johnowi właścicielowi firmy PHU John Grotniki i Ośrodków Wypoczynkowych SADYBA w Boszkowie za wielkie wsparcie, które rok w rok wkłada w akcje CJD. Cieszy nas bardzo, że już na stałe - od jej pierwszej edycji - stał się częścią tego wydarzenia.

Od wielu już lat naszym potężnym partnerem jest Nadleśnictwo Włoszakowice i Pan Nadleśniczy Ryszard Łopusiewicz, to właśnie dzięki niemu możemy wszyscy otrzymać te piękne pamiątkowe koszulki z logo nadleśnictwa na ramieniu.

Część rozrywkowa akcji CJD byłaby wręcz niczym gdyby nie wsparcie Gminy Włoszakowice, Gminnego Zakładu Komunalnego i Gminnego Ośrodka Kultury oraz innych gminnych instytucji. Bardzo dziękujemy za okazałe wsparcie i osobiste zaangażowanie!

 

Już po zakończeniu akcji, w niedzielne popołudnie gdy przyszło mi sprzątać plansze reklamujące akcję, plakaty i banery,  usłyszałem wiele przyjemnych słów od osób, które obserwowały akcję z boku. Słyszałem opowieści o małej dziewczynce w limonkowej koszulce CJD, która na swoich plecach niosła worek większy od siebie. Widziałem Grupę z Boszkowa i Dominic i ich ogromne worki ze śmieciami. Czy rodzinę, która wraz z dziećmi samotnie wybrała się aż pod Kopiec Wilsona i okolice by tam nazbierać pełne worki śmieci. Ile było takich osób, które pracowały w pocie czoła, a których nikt nawet nie zauważył . Czapki z głów dla Was wszystkich, jak i dla logistycznej grupy w samochodach terenowych, które do ostatniej chwili zwoziły wory ze śmieciami do bazy akcji. Byliśmy z nimi w ciągłym kontakcie dzięki łączności, którą zapewnił nam Rawicki Klub Krótkofalowców SP3PDK

     

A czy widzieliście tych obładowanych sprzętem nurków, którzy prosto z wody szli w kierunku kontenera z worami pełnymi od śmieci, z grymasem zmęczenia na mokrej od wody i pewnie od potu twarzy. W takiej chwili aż brakuje słów. Dziś mogę jedynie podziękować wszystkim naszym nurkowym przyjaciołom. Zarówno tym, którzy zeszli pod wodę jak i tym którzy koordynowali i zabezpieczali tą część akcji. CN Octopus z Leszna, Dekompresja  z Gniezna, Tryton z Kościana, po raz pierwszy CN Płetwal z Poznania, a także duże grupy z Głogowa i  Śremu. Dziękuję Tomkowi Włodarczakowi z CN Tiger i oczywiście Wojtkowi Zgole a także prasie nurkowej Portalowi nurkowemu Divers24, oraz magazynowi Nuras.info. Ukłony podziękowania kieruje też do załogi łodzi motorowej p. Dariusza Stępczaka, i boszkowskiej drużyny WOPR w składzie Marcin Grobelny i Mateusz Cichy.

Mam nadzieje, że podobała się Wam uczestnikom i współtwórcą CJD część rozrywkowo kulinarna, gdy po zakończonej akcji sprzątania przywitał nas grill jak zwykle profesjonalnie obsługiwany przez naszego mistrza Jarka Mizgalskiego wspieranego w tym roku przez Jędrzeja Maćkowskiego oraz panią Bosman. Jarek dzielnie przez całe popołudnie przygotowywał dostarczone przez firmę PPHU John specjały. Przygotował też wielki gar w którym cały dzień gotował ogromna ilość pysznego żurku. W tym samym czasie na uczestników czekały przysmaki z firmy SMAKMAK. Aby nie zaschło w gardle, były napoje owocowe z firmy Łabińscy sp.j., woda kolorowa z firmy HERMES.


Nad dobrymi humorami dzieci czuwały Panie z leszczyńskiej bawialni dla dzieci „WESOŁY DOMEK", które zupełnie za darmo przygotowały dla dzieci wiele atrakcji między innymi malowanie twarzy czy wykonywane na indywidualne życzenie dzieci dmuchane zabawki z balonów. Natomiast Pan Zdzisław Kaczmarek, właściciel firmy INTEGRA z Leszna, nieodpłatnie zapewniał uczestnikom akcji atrakcję w postaci dmuchanego zamku.

Dla starszych natomiast czekały atrakcje na stoisku firmy Barefoot Wine & Bubbly, gdzie jak co roku można było bawić się w wielu wesołych konkursach i wygrywać drobne upominki.


Na scenie zagrały dwa zespoły „Bedrock Blues" w składzie: Zuzia Jędrzychowska - wokal, Marcin Szymankiewicz-gitara, Paweł Onóżko-gitara, Błażej Rimke-gitara basowa, Rafał Jagodzik-perkusja oraz „Stacja Poezja" w składzie: Damian Świtoń-vokal, gitara akustyczna, Tomasz Łuczak-gitara akustyczna, Robert Mazurkiewicz- vokal gitara akustyczna, Tadeusz Zielnica-gitara basowa, Konrad Szmyt-perkusja.

Przed koncertem specjalnie na tą okazję występ przygotował kabaret „Buczanki" z pobliskiego Bucza.

  Dzięki naszym sponsorom i współpracownikom w przerwie koncertów rozdano wiele atrakcyjnych nagród, jak np. bony na zakupy w firmie JOHN Grotniki, oraz jazdę konną na ośrodku Kalumet w Boszkowie, były też bony na obiad w restauracji Dwie Wiedźmy z Boszkowa, sporo upominków od firmy Łabimex, wizyty w salonie fryzur we Włoszakowicach oraz zestaw nagród on naszego nowego tegorocznego partnera czyli sklepu z artykułami turystycznymi, harcerskimi i militarnymi „Góra Wrażeń". Na koniec wręczyliśmy naszą główną nagrodę, czyli ufundowany przez VITALIA Hotel & Resort voucher na nocleg dla dwóch osób.

Niewątpliwą atrakcją była tez możliwość darmowego rejsu wycieczkowego po Jeziorze Dominickim, na pokładzie łodzi wycieczkowej udostępnionej przez Letnią Szkołę Żeglarstwa.


Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim - także tym niewymienionym tu z nazwiska czy nazwy - przybyłym na akcję ludziom dobrej woli, zdajemy sobie sprawę, że bez Was nie było by tego sukcesu, propagujmy wszędzie ideę czystych plaż, jezior i lasów i spotkajmy się ponownie za rok!


Dziękujemy także wszystkim naszym sponsorom i współpracownikom:

 • Przedsiębiorstwo Gospodarowania Odpadami Dominik Zając z Błotnicy
 • PPHU JOHN z Grotnik - p. Paweł John
 • Nadleśnictwu Włoszakowice - p. Ryszard Łopusiewicz
 • GZK sp. z o.o. Włoszakowice - p. Rafał Jagodzik
 • Gmina Włoszakowice - p. Stanisław Waligóra
 • Powiat Leszczyński - p. Jarosław Wawrzyniak
 • INTEGRA Leszno
 • Werner Kenkel
 • Łabińscy spółka jawna
 • Vitalia Hotel&Resort
 • Smak Mak Sp. z o.o. Sp. k.
 • ViaCon Polska - Rydzyna
 • Grupa pociskWorld.com
 • Leszczyński Klub Morsów YETI
 • Euro-Comfort Sp. z o.o. - Leszno
 • Portal Nurkowy -www.dive-adventure.eu- Wojciech Zgoła
 • Klub Płetwonurkowy „TRITON" - Kościan
 • Centrum Nurkowe TIGER
 • Klub Nurkowy ze Śremu
 • Centrum Nurkowe Dekompresja - Gniezno
 • OCTOPUS Leszno
 • Portal Nurkowy Divers24.pl
 • Letnia Szkoła Żeglarska - Michał Klawinski
 • Marcin Buchwald i Dagmara Klimek
 • Rzejsat TV
 • Barefoot Wine & Bubbly
 • Drukarnia Leszno p. Artur Marciniak
 • Restauracja Dwie Wiedźmy - Boszkowo ul. Starkowska
 • Liga Obrony Przyrody koło w Lesznie
 • Rawicki Klub Krótkofalowców SP3PDK
 • 12 Leszczyńska Wodna Drużyna Harcerska „Calypso"
 • Leszczyńskie Towarzystwo Żeglarskie
 • Piekarnia cukiernia Wojciech Grygier - Wilkowice 

Jeszcze raz wielkie ukłony, podziękowania i szacunek chcemy oddać wszystkim uczestnika akcji, wszystkim nurką i organizacją nurkowym oraz uczestnikom akcji lądowej i nawodnej. DZIĘKUJEMY!

 

W krótce pojawią się zdjęcia oraz filmy z akcji. Trwa proces zbierania i obrabiania materiału. Jednocześnie serdecznie prosimy o udostępnienie Państwa materiału foto/video z akcji CJD2016.

 

Autorzy fotografii uzytych w artykule:

Andrzej Cieślik, Andrzej Kędziora, Mateusz Lubieniec,Tomasz Rzeźnik, Ines Piotrowska

 

O CJD2016 napisano i umieszczono zdjęcia:

 

 

 

 


 • Zespół e-boszkowo.pl informuje, że wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne i obyczajowe będą usuwane.
 • Twoje IP to: 3.239.2.222 Pamiętaj, nie jesteś anonimowy.
Dodaj komentarz
Imię:
Treść:

 
CAPTCHA Image
Przeładuj obrazek, jeśli jest nieczytelny
Kod:
Komentarze:
Marek Dodano: 25-05-2016 IP: 89.78.3.47 świetna akcja, jak co roku rewelacyjna robota!! Od siebie zapraszam na Barefoot Projekt Czysta Plaża: Warszawa-Gdynia-Łeba :D
Adam Popielarski Dodano: 25-05-2016 IP: 94.40.23.252 http://www.lop.leszno.pl/aktualnosci/68-czyscimy-jezioro-dominickie-2016.html Zdjęcia i film z akcji grup Ligii Ochrony Przyrody
Mateusz Dodano: 25-05-2016 IP: 83.23.62.182 Byłem w tym roku pierwszy raz i zapewne nie ostatni. Postaram się za rok przyciągnąć kogoś ze sobą ????
Arek Dodano: 27-05-2016 IP: 94.254.193.8 Akcja ma już swoja historie, co roku jest większa ale lokalne media co roku mniej się nią interesują... ciekawy paradoks
sulkowski Dodano: 01-06-2016 IP: 185.136.132.194 10.5.6.9 dla kajakarzy na szlaku konwaliowym przybyły przeszkody - na wejściu do kanału z dominickiego rozczapierzył się 'pożycz kajak', a dalej smalcownia ryb zamontowała drewnianą tamę. do Gminy - legalnie?
Wojtek Zgoła Dodano: 02-06-2016 IP: 83.3.28.209 Ale co roku są nowi ludzie, którzy w Boszkowie sa pierwszy raz w życiu i są też nowe media, które dołączają, np. PortalDivers24.pl
Do sułkowski Dodano: 02-06-2016 IP: 83.8.62.116 Najpierw obejrzyjcie swoje podwórze i tam zróbcie porzadek, to co nazywacie remontem pomostu to istna żenada, rozwinięcie nowego dywanu na dziurawą podłoge też nazwiecie remontem? Tak to mniej więcej wygląda. Co do wypożyczalni to się zgodzę ale jeżeli starosta im tak wynajął, to co poradzisz? Daj zdjęcia lub jakieś inne dowody na te deski, bo nie wydaje mi się żeby to była robota smażalni
antysułkowski Dodano: 03-06-2016 IP: 37.47.135.104 ciekawe kiedy to prawy hotel 'legalnie ciągnikiem w wodzie' usypał z kamieni linie brzegowa! przypominam ze 1,5 m plaży to linia brzegowa i nie jest prywatna własność dlatego ma być przejście!! tak stanowi prawo wodne! nie wspomnę o wycince przynajmniej 80letnich dębów! co przeszkadzały liście? niestety hotel bardzo szkodzi miejscowości!
lak Dodano: 03-06-2016 IP: 185.136.132.194 10.5.6.9 na tym zastawionym odcinku kanału tj. od tamy na kanale z dominickiego do zastawy deskowej przy moscie drogowym sa uwięzione rybki. smazalnia je tuczy?
xxxDN Dodano: 06-06-2016 IP: 5.60.102.238 To wspaniałe że są jeszcze tacy ludzie którzy chcą zrobić coś dobrego.Jednak smutne jest to,że są i tacy którzy w jeden łykend potrafią to wszystko zniszczyć.Nie jestem zwolenniczką zakazów ale bez tego w naszym społeczeństwie nie może się obyć.Moja propozycja dotyczy spożywania jedzenia i palenia papierosów na pomoście w Pudełkowie.Z moich obserwacji wynika że pety i różne śmiecie właśnie z z tego miejsca lądują w wodzie.Także wyprowadzanie piesków na plażę to porażka.I nie mam na myśli tych leżących pod leżakiem bo to nie one zanieczyszczają.Najgorsze są paniusie które rano w drodze do Sezamu spuszczają swoje pieseczki ze smyczy żeby pokupkowały.Myślę że wszystkie działania na rzecz dewastacji są celowe.Chcą nam pokazać jak to jest zle i tylko przejście w prywatne ręce poprawi ogólny stan.Zgadzam się w pełni z antysułkowskim.To co tam zrobiono to gwałt na naturze.Zasłonięto również piękny widok na jezioro i to za unijne pieniądze czyli nasze pieniądze.A z tych dorodnych dębów to też ładna kasa wpadła.x
LUK Dodano: 06-06-2016 IP: 185.136.132.194 10.5.6.9 antysułkowski - w całej rozciągłości popieram A CO INNI NA TEN TEMAT MAJĄ DO POWIEDZENIA? POPIERACIE ANTYSUŁKOWSKIEGO?
arek super Dodano: 17-06-2016 IP: 185.136.132.194 10.5.6.9 Dla mnie cała sprawa jest bardzo prosta wg ustawy Prawo Wodne ( Dz.U. 2001 Nr 115 poz. 1229): Art. 27. 1. Zabrania się grodzenia nieruchomości przyległych do powierzchniowych wód publicznych w odległości mniejszej niż 1,5 m od linii brzegu, a także zakazywania lub uniemożliwiania przechodzenia przez ten obszar. Czyli jasno jest tu powiedziane nie tylko płot do samej wody jest tu złamaniem prawa ale nawet zwykła tabliczka z napisem "zakaz przejścia" jest złamaniem prawa. W pokazanym tu przykładzie hotel budując ogrodzenie przerwał je około 1,5m od linii wody ( aktualnie jezioro jest mocno cofnięte więc linia płotu jest dalej) ale za to wybudował zasieki z kamieni, połamanych słupów żelbetowych i dostawił przęsło ogrodzeniowe. Cała ta "palisada" godna trzech gwiazdek od lat sięga do samej wody (mimo cofania się jeziora z uwagi na ciągły spadek poziomu wody) I tu pojawia się wypowiedź Pani prezes Hotelu "Nasze ogrodzenie zostało postanowione zgodnie z wszelkimi wymogami prawa. Niestety, linia brzegowa jeziora ma to do siebie, ze dynamicznie zmienia się i przesuwa. Jeszcze dwa miesiące temu, jezioro było oddalone od ogrodzenia o kilka dobrych metrów" - po pierwsze wody w ostatnim czasie wyraźnie nie przybywa a raczej ubywa! [proszę pokazać na zdjęciu sytuacje kiedy można obejść "palisadę" słupy żelbetowe, które tam leżą, zielone przęsło płotu, od lat sięgające do wody - ktoś tu chyba chce "wprowadzić w błąd" opinię publiczną. Zresztą na zdjęciu z okładki Panoramy Leszczyńskiej widać to jak na dłoni. Prawo więc jest bezczelnie łamane od lat. Powinien tu być ukarany hotel oraz organ nadzoru, za notoryczne ignorowania łamanie przepisów. I tu wypowiedź pana Janusza Perskiego, naczelnika wydziału ochrony środowiska, rolnictwa i leśnictwa leszczyńskiego starostwa. " Jeżeli prawo zostało złamane, to poprosimy właściciela nieruchomości o usuniecie grodzenia na odcinku, który powinien być wolny." Od wielu lat można zaobserwować widoczny na zdjęciu stan a pan naczelnik dopiero myśli by się przyjrzeć i co będzie potem "prosił" !!!!???? Przepraszam ale jak ja przekroczę prędkość na drodze to policja nie prosi mnie bym zwolnił tylko wystawia mandat i punkty !! czym osoby łamiące ustawę "Prawo Wodne" są lepsze od tych łamiących inne ustawy? Chyba nie ma tu prostszej interpretacji? Panie naczelniku czas wyjść z za biurka i pilnować porządku ? w końcu za coś bierzecie co miesięczne wynagrodzenia???? Iwona Dodano: 17-06-2016 IP: 80.53.209.110 Jeżdżę do Boszkowa od kilkunastu lat.... Niestety nie mogę sobie przypomnieć swobodnego przejścia od momentu gdy zaczął królować "Sułkowski". Pozagradzali się, ustawili "straż", żeby czasami nikt nie przemknął... z jednej strony to rozumiem, bo zainwestowali dużo kasy ( jest pięknie, ale naprawdę wkurza mnie to, że nie umieją powiedzieć dość.... w weekend godzina 11.00 na ich płatnej plaży już nie ma gdzie nawet jednego koca wcisnąć, a oni dalej wpuszczają i kasują..... Naprawdę nie było szans na wciśnięcie się nawet jedną nogą na plażę, a oni dalej wpuszczają i kasują. Gdy zobaczyłam ogrom ludzi i wróciłam się, że nie skorzystam z ich usług, odpowiedzieli mi, że kasy nie zwrócą bo oni gwarantują sam wstęp na plaże a nie rozłożenie się...... porażka... wielki potentat ustawiony na kasę, kasę, kasę.... a gdzie względy bezpieczeństwa.... w taki upalny weekend to nawet karetka by nie podjechała do nie daj boże topielca. istnieją pewne granice przyzwoitości i trzeba mieć zdrowy rozsądek i powiedzieć dość... dzisiaj zamykamy plażę ze względu na komplet....
Robert Dodano: 16-03-2017 IP: 95.160.152.203 Przydałoby się jeszcze usunąć butelki - bojki stawiane przez wedkarzy bo jezioro zaczyna przypominać pole minowe. Jest to napewno zagrożenie dla pływających wpław, nie wspominając o walorach ekologicznych.


Dane ze stacji meteo.
Temp. powietrza: 12.2°C
Temp. wody: 10.6°C
Wiatr: 0.0[m/s]
Kierunek wiatru: ---

Ostatni odczyt:
28.10.2021 10:40

Dane ze stacji meteo, GOSiR Włoszakowice, umiejscowionej na terenie Ośrodka Żeglarskiego przy ul. Turystycznej 7 w Boszkowie - Letnisku.

współpraca

slotex.pl - najlepszy hosting

Copyright © 2011 by e-boszkowo.pl