Strona główna: e-boszkowo

zaloguj | załóż konto
napisane przez Matek
Data dodania: 14-07-2009 11:30
  • Najwyższym okolicznym wzniesieniem jest Góra Babulinka (112m n.p.m.), jest to najwyższe wzniesienie w całym powiecie wolsztyńskim. Położona jest około 700m na północ od punktu Lehmanna czyli skrzyżowania drogi łączącej Mochy z Osłonina z drogą łączącą Kaszczor z Perkowem

  • Wyspa konwaliowa na jeziorze Radomierskim, turystyczny symbol terenów przemęckiego Parku Krajobrazowego dawniej należała do Cystersów, a w XVII wieku była prawdopodobnie miejscem spotkań oddziałów Krzysztofa Żegockiego wałczącego z najeźdźca podczas potopu szwedzkiego.

  • Przy drodze do Charbielina odnajdziemy głaz nazwany Kamieniem Napoleona. Jak głosi legenda, w czasie gdy Napoleon wraz ze swoja armią maszerował do Leszna, to właśnie na tym kamieniu odpoczywał.
  • Przy drodze Siekowo - Ziemin, na 15 metrowym wzgórzu znajdują się pozostałości po Podziemnych Winnicach Hrabiego Czarneckiego. Czy są tam skarby? Niektórzy mówią, że tak.
  • W 1742 roku barokowy kościół św. Jana Chrzciciela został częściowo zniszczony przez żywioł. Odbudowany został w latach 1758 - 1759. Przez długi czas świątynia posiadała tylko jedna wierzę. Wygląd obecny kościół uzyskał dopiero w 1982 roku.
  • Na ołtarzu głównym sanktuarium Matki Bożej Ucieczki Grzeszników w Wieleniu znajduje się słynąca z cudów gotycka rzeźba Matki Bożej z dzieciątkiem. Jak głosi przypowieść Matka Boska miała się objawić w Wieleniu na pniu lipowym pewnej pobożnej pasterce gęsi. Z części tego właśnie pnia wyrzeźbiono figurę madonny z dzieciątkiem i ustawiono ją w kapliczce  w miejscu objawienia. Wkrótce Beniamin Zaręba sprowadził tu Cystersów, którzy figurę przenieśli do kościoła w Kaszczorze. Jednak Matka Boska w tajemniczy sposób wróciła na pierwotne miejsce. Podobna sytuacja powtórzyła się gdy mnisi  przenieśli figurę do nowego klasztoru w Przemęcie. Tu więc Cystersi zbudowali kościół i tu figura pozostała. Niestety owej lipowej rzeźby już w Wieleniu na ma. Zastąpiła ja wyrzeźbiona w II połowie XV w. Odsłaniana jest tylko w czasie nabożeństw.

 


Źródło

  • Gmina Przemęt
  • TopMapa

 


  • Zespół e-boszkowo.pl informuje, że wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne i obyczajowe będą usuwane.
  • Twoje IP to: 3.235.74.77 Pamiętaj, nie jesteś anonimowy.
Dodaj komentarz
Imię:
Treść:

 
CAPTCHA Image
Przeładuj obrazek, jeśli jest nieczytelny
Kod:
Komentarze:
Aktualnie brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dane ze stacji meteo.
Temp. powietrza: 16.2°C
Temp. wody: 20.6°C
Wiatr: 0.4[m/s]
Kierunek wiatru: SW

Ostatni odczyt:
08.07.2020 12:50

Dane ze stacji meteo, GOSiR Włoszakowice, umiejscowionej na terenie Ośrodka Żeglarskiego przy ul. Turystycznej 7 w Boszkowie - Letnisku.

współpraca

slotex.pl - najlepszy hosting

Copyright © 2011 by e-boszkowo.pl