Strona główna: e-boszkowo

zaloguj | załóż konto
napisane przez Admin
Data dodania: 01-07-2008 01:22
Data modyfikacji: 01-07-2008 02:21

   Okres wojen napoleońskich i przemarsze różnych formacji wojskowych przez okolicę przyczyniły się do znacznego zubożenia miejscowej gospodarki i mieszkańców wskutek grabieży i rekwizycji. Faktem historycznym lub legendą jest jednak to, że w czasie wyprawy Napoleona na Moskwę w 1812 roku w Trzebidzy, w nieistniejącym już dziś budynku, nocowali oficerowie 5 pułku kirasjerów "Royal Pologne" [1] .
   Odwrót rozgromionych w Rosji wojsk Napoleona przyniósł nową falę grabieży, a wzdłuż dróg powrotnych umierały tysiące rannych, porzuconych przez armię, żołnierzy. Kilkoma takimi niedobitkami zaopiekowali się mieszkańcy Grotnik. Jeden z wyleczonych wojaków został i ożenił się z córką swych opiekunów dając początek rodzinie o egzotycznym nazwisku Domaseaux. [2]

 

 

 

 

Royal Pologne

 

 Royal Pologne

 

 

 

 

 

 

 

 

[1] Pułk ten podarowany został w 1725 roku przez Ludwika XV swojemu teściowi Stanisławowi Leszczyńskiemu. Obecnie nazwę tę nosi brygada pancerna we Francji.

[2] Cały artykuł powstał w oparciu o źródło: E. Lepka, Od Opola przemęckiego do włoszakowickiej gminy, Zarys monograficzny, Gminny Ośrodek Kultury we Włoszakowicach, Włoszakowice 2002 r. 


  • Zespół e-boszkowo.pl informuje, że wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne i obyczajowe będą usuwane.
  • Twoje IP to: 18.232.51.69 Pamiętaj, nie jesteś anonimowy.
Dodaj komentarz
Imię:
Treść:

 
CAPTCHA Image
Przeładuj obrazek, jeśli jest nieczytelny
Kod:
Komentarze:
Aktualnie brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dane ze stacji meteo.
Temp. powietrza: 17.3°C
Temp. wody: °C
Wiatr: 0.4[m/s]
Kierunek wiatru: WNW

Ostatni odczyt:
09.04.2020 11:30

Dane ze stacji meteo, GOSiR Włoszakowice, umiejscowionej na terenie Ośrodka Żeglarskiego przy ul. Turystycznej 7 w Boszkowie - Letnisku.

współpraca

slotex.pl - najlepszy hosting

Copyright © 2011 by e-boszkowo.pl