Strona główna: e-boszkowo

zaloguj | załóż konto
napisane przez admin
Data dodania: 26-06-2008 00:26
Data modyfikacji: 26-06-2008 00:27

"Od przełomu wieków XVII/XVIII właścicielami Boszkowa byli Żychlińscy. Należała do nich także karczma znajdująca się na przejściu między jeziorami Dominickim a Luchowskim przy trakcie przemęcko-wschowskim."

[źdródło: E. Lepka. Od Opola Przemęckiego...]

Na "pamiątkę" tejże karczmy pozostała (jeszcze przed wojną) nazwa tej dzielnicy Boszkowa.

Poniżej mapka z 1934 roku.

Lokazilacja Karczmy 

 

Jezioro Luchowskie to dziś jezioro Boszkowskie Duże (jezioro Wielkie). Domyślam się, że przejście między jeziorami musiało być gdzieś w okolicy stacji kolejowej lub gospodarstwa p. Grochowego (jak pisze Lepka) lub bliżej Syreny (jak twierdzą inni miejscowi).

Zasięg ówczesnego jeziora Luchowskiego potwierdzają doniesienia o odkopywaniu pali pomostu przy budowie fundamentów domków w okolicy ul. Jasnej. O jeziorach napiszę jeszcze więcej w innym temacie.Poniżej fragment mapy "Special Karte von dem Kostener Kreise 1821"

Mapa 

 

Na tej mapie widać symbol oznaczający karczmę lub jakieś ruiny (różnie to oznaczano w róznych systemach), więc coś na pewno tam było, a że żonę karczmarza posądzono o czary to już zupełnie inna historia... 


  • Zespół e-boszkowo.pl informuje, że wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne i obyczajowe będą usuwane.
  • Twoje IP to: 18.232.51.69 Pamiętaj, nie jesteś anonimowy.
Dodaj komentarz
Imię:
Treść:

 
CAPTCHA Image
Przeładuj obrazek, jeśli jest nieczytelny
Kod:
Komentarze:
junior Dodano: 20-01-2011 IP: czy można uaktualnić linki do map?
Zientas Dodano: 20-01-2011 IP: Uuuu faktycznie skany zniknęły. Postaram się w najbliższym czasie odtworzyć linki. Dziękuję za czujność!


Dane ze stacji meteo.
Temp. powietrza: 17.0°C
Temp. wody: °C
Wiatr: 0.4[m/s]
Kierunek wiatru: NNW

Ostatni odczyt:
09.04.2020 12:00

Dane ze stacji meteo, GOSiR Włoszakowice, umiejscowionej na terenie Ośrodka Żeglarskiego przy ul. Turystycznej 7 w Boszkowie - Letnisku.

współpraca

slotex.pl - najlepszy hosting

Copyright © 2011 by e-boszkowo.pl